«Օդեսայում փոքրիկ Հայաստան ենք ստեղծել». Աննա Գևորգյան
Ուկրաինայի «Հայ տիկնանց միություն» կոմիտեի նախագահ և Օդեսայի հայկական մշակութային կենտրոնի տնօրեն  Աննա Գևորգյանը 1985 թվականին է հաստավել Օդեսայում: Մասնագիտությամբ մաթեմատիկոս է, Ուկրաինայում նաև դիզայներական աշխատանքների մեջ է հմտացել: Նա ակտիվորեն մասնակցել է Օդեսայի հայկական մշակութային կենտրոնի բացման նախապատրաստական աշխատանքներին:
Երբ 2008 թվականին օդեսաբնակ հայ բարերարների մեկենասությամբ բացվել է մշակութային անչափ կարևոր կենտրոնը, հենց տիկին Գևորգյանին է վստահվել տնօրենի պաշտոնը: Իմանալով այդ մասին՝ տարակուսել է՝ ստանձնել, թե ոչ այդ պատասխանատու պաշտոնը, քանի որ մտածել է, որ այն ավելի շատ տղամարդու համար է նախատեսված: Հետագայում արդեն  հասկացել է, որ պետք  չէ խուճապի մատնվել, քանի որ շուրջը համախոհներ կան, որոնք նեցուկ կլինեն իրեն: Աննա Գևորգյանին հուսադրել է նաև այն միտքը, որ ազգանպաստ գործունեությամբ է զբաղվելու:
Ինչպես տեղեկացրեց Աննա Գևորգյանը, Մշակութային կենտրոնի բացմամբ՝ կարծես Օդեսայում փոքրիկ Հայաստան են ստեղծել, որի նպատակը հայապահպանությունն է, օտարության մեջ գտնվող հայ սերնդին հայեցի դաստիարակություն փոխանցելն ու ազգային արժեքները վեր հանելու առաքելությունը: Անցնող տարիների ընթացքում կենտրոնը զգալի ճանաչում է ձեռք բերել ու իր շուրջը համախմբել նույն գաղափարին ծառայող մարդկանց:
Կենտրոնում գործում է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան երկօրյա դպրոցը, որտեղ դասավանդվում է հայոց լեզու, հայ գրականություն, հայոց պատմություն, հայ եկեղեցու պատմություն: Դասընթացներին մասնակցելու հնարավորություն ունեն նաև մեծահասակները:
Մշակութային կենտրոնին կից գործում է նաև «Արևիկ» երկօրյա մանկապարտեզը, որտեղ փոքրիկներին նաև հայկական տառեր են սովորեցնում:
Կենտրոնում գործող արտադասարանական խմբակները բազմաճյուղ են. կան երգի, պարի, կավագործության, նկարչության, հոգեբանության,  ձեռագործության, ասեղնագործության և այլ  խմբակներ: Պարտադիր նշվում են ազգային, եկեղեցական և պետական բոլոր տոները:
Զրույցի ընթացքում պարզ դարձավ, որ դասընթացներին մասնակցում են նաև ռուսներ, հիմնականում՝ մեծահասակներ, որի մասին Աննա Գևորգյանը հետևյալն ասաց. «Խանդավառությամբ են գալիս դասընթացներին և ծանոթանալով մեր դարավոր մշակույթին և պատմությանը՝ հիացմունքի խոսքեր են ասում հայ ժողովրդի վերաբերյալ: Նույնիսկ նախընտրում են, որ իրենց երեխաներին հայ կանայք խնամեն, քանի որ նրանց դուր է գալիս, թե ինչպես ենք մենք երեխաներին դաստիարակում և ընտանեկան սովորույթները փոխանցում»:
Տնօրենը բարձր գնահատեց նաև Ուկրաինայի հայ համայնքի ղեկավար Սամվել Տիգրանյանի և Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի դերը հայապահպանության գործում. «Նրանք միշտ սատար են կանգնում մեզ, բոլոր ծրագրերն իրականացնում ենք նրանց հետ քննարկելով, քանի որ ճիշտ ռազմավարություն են ընտրել հայ համայնքի աշխատանքները կազմակերպելու առումով, նրանց ջանքերի շնորհիվ այն արդյունքին ենք հասնել, որ բոլորը մեզ՝ իբրև ազգ, հարգում են և հաշվի նստում մեզ հետ՝ սկսած ուկրաինական քաղաքական վերնախավից»:
2009 թվականին Տիկին Գևորգյանի նախաձեռնությամբ Մշակութային կենտրոնին կից բացվում է Ուկրաինայի  «Հայ տիկնանց կոմիտեն», որի անդամները Ուկրաինայում ապրող հայ կանայք են: Աննա Գևորգյանն ասում է, որ կոմիտեի կանայք  պատրաստակամորեն մասնակցում են կազմակերպչական տարբեր աշխատանքների, հատկապես մեծ է նրանց դերը միջոցառումների ժամանակ: Տիկին Գևորգյանը հավաստում է, որ  «Հայ տիկնանց կոմիտեի» անդամներն իրենց  օգնող ուժն են ու ապահով հենարանը:
Մշակութային կենտրոնը լրատվական դաշտում նույնպես ակտիվ գործունեություն է ծավալում. հրատարակվում է «Նռնենի» ամսագիրը, որի էջերում լուսաբանվում է կենտրոնի գործունեությունը, հրապարակվում են նաև պատմական տեղեկություններ հայ ժողովրդի մասին, հայ կնոջ դերը ընտանիքում և հասարակության մեջ թեմաներով հոդվածներ և այլն: Ամսագրում հիմնականում հայալեզու նյութեր են ընդգրկված:
Մշակութային տունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին հավուր պատշաճի է պատրաստվել: Տեղի են ունեցել տարբեր ձեռնարկներ, որոնցից արժանահիշատակը 4 գրքերի հրատարակումներն են (գրքերում ամփոփված են Հայոց ցեղասպանության ականատեսների վկայությունները) և  Ցեղասպանության թեմայով Ուկրաինայում ապրող հայ երիտասարդ լուսանկարիչների լուսանկարների ցուցահանդեսը, որը ներկայացվել է ամբողջ Ուկրաինայում:
Վերջում Աննա Գևորգյանը խոսեց նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցության մասին. «Նախարարության ստեղծման առաջին օրերից սերտ համագործակցության մեջ ենք եղել աշխատակազմի հետ, միշտ զգացել ենք բոլորի բարյացակամ վերաբերմունքը մեր նկատմամբ: Հաճույքով մասնակցել ենք «Արի տուն», «Իմ Հայաստան» «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերին: Երեխաները հատկապես սիրով և խնդությամբ են գալիս «Արի տուն» և վերադառնալով Օդեսա՝ կրկին ցանկանում են Հայաստան այցելել»:

«В Одессе создали маленькую Армению»: Анна Геворгян
Председатель комитета «Союз армянских женщин» Украины и директор Армянского культурного центра Одессы Анна Геворгян в 1985 году обосновалась в Одессе. По специальности она математик, в Украине освоила также дизайнерскую работу, активно участвовала в подготовительных работах к открытию Армянского культурного центра Одессы.
Когда в 2008 году при меценатстве армянских благотворителей, проживающих в Одессе, открылся столь важный Культурный центр, именно госпоже Геворгян был доверен пост директора. Узнав об этом, она растерялась – считала, что это все-таки скорее работа для мужчины. Впоследствии поняла, что бояться не следует – есть единомышленники, которые будут ей опорой. Анну Геворгян обнадежила и мысль о том, что будет заниматься патриотическим делом.
Как сообщила Анна Геворгян, с открытием Культурного центра в Одессе будто возникла маленькая Армения, цель которой – сохранение армянства, армянское воспитание юных поколений армян на чужбине, миссия выявления национальных ценностей. За минувшие годы Центр приобрел значительную популярность, сплотив вокруг себя людей, воодушевленных той же идеей.
В Центре функционирует двухдневная школа имени Месропа Маштоца, где преподаются армянский язык, литература, история армянского народа и церкви. Возможность участвовать в занятиях имеют и взрослые.
При центре функционирует также двухдневный детский сад «Аревик», где малышей обучают также армянскому алфавиту.
Функционирующие в Центре внеклассные кружки разнопрофильные: есть кружки пения и танца, лепки, рисования, психологии, рукоделия и другие. В обязательном порядке отмечаются национальные, церковные и государственные праздники.
В ходе беседы выяснилось, что в занятиях участвуют также русские, в основном взрослые, в связи с чем Анна Геворгян сказала: «На занятия приходят с воодушевлением, и знакомясь с нашей многовековой культурой и историей, не жалеют слов восхищения в адрес армянского народа. Предпочитают даже, чтобы за их детьми ухаживали женщины-армянки, поскольку им нравится, как мы воспитываем своих детей, прививаем им семейные традиции и обычаи».
Высоко оценила директор роль руководителя армянской общины Украины Самвела Тиграняна и председателя Союза армян Украины Вилена Шатворяна в деле сохранения армянства: «Они всегда поддерживают нас, все программы реализуем, обсудив с ними, поскольку они избрали верную стратегию в плане организации работы армянской общины, благодаря их усилиям добились того, что нас уважают как нацию, считаются с нами – начиная с украинской политической элиты».
В 2009 году по инициативе госпожи Геворгян при Культурном центре открылся «Комитет армянских женщин» Украины. Анна Геворгян говорит, что члены комитета с готовностью участвуют в различных организационных работах. �? заверяет, что члены «Комитета армянских женщин» являются для них надежной опорой.
Культурный центр ведет активную деятельность и на информационном поле: издается журнал «Нрнени», на страницах которого освещается деятельность Центра, публикуются исторические данные об армянском народе, демонстрируется роль женщины-армянки в семье и в обществе. В журнале в основном публикуются армяноязычные материалы.
Мероприятия 100-летия Геноцида армян Культурный центр готовил на должном уровне. Состоялись различные мероприятия, самым памятным из которых является издание 4 книг (в них собраны свидетельства очевидцев Геноцида армян), а также организация выставки молодых армянских фотографов, проживающих в Украине, на тему Геноцида армян.
В заключение Анна Геворгян рассказала о сотрудничестве с Министерством Диаспоры РА: «С первых же дней создания Министерства мы были в тесном сотрудничестве с аппаратом, всегда ощущали доброжелательное отношение к нам. Охотно участвовали в программах «Ари тун», «Моя Армения», «Летняя школа «Спюрк». Особенно охотно дети участвуют в программе «Ари тун», и по возвращении в Одессу высказывают пожелание вновь побывать в Армении».