Սփյուռքի հայկական դպրոցներին և ոչ միայն…
Սիրելի´ հայրենակիցներ, Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարությունը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը և Ռուսաստանի հայերի միությունը «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2015թ. մրցանակաբաշխության շրջանակներում հայտարարում են, որ հայտադիմումների ընդունման ժամետը երկարացվել է, և վերջնաժամկետ է սահմանվել դեկտեմբեր 25-ը՝ ակնկալելով ավելի մեծ թվով մասնակցություն:
Դարձյալ հիշեցնենք մրցանակաբաշխության անվանակարգերի և մասնակցության պայմանների մասին.
1. «Մայրենիի պաշտպան» (անհատ/կազմակերպություն),
2. «Լավագույն հայկական համայնք»,
3. «Հայկական ավանդական ընտանիք»,
4. «Լավագույն գեղարվեստական խումբ» (պարային համույթ, երգչախումբ, նվագախումբ):
«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխության նպատակն է խրախուսել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման ու զարգացման հարցում կազմակերպությունների, տարբեր խմբերի, առանձին անհատների ունեցած ներդրումը, գնահատել և արժևորել այս ուղղությամբ հայկական համայնքների գործունեությունը:
Բոլոր անվանակարգերում սահմանված են 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կարգի և խրախուսական մրցանակներ:
1. «Մայրենիի պաշտպան» մրցույթին կարող են մասնակցել Սփյուռքում գործող համայնքային կազմակերպություններ, կրթօջախներ, մշակութային հաստատություններ, մայրենի լեզվի ուսուցիչներ, լեզվաբաններ, մշակույթի, գրական գործիչներ, գործարարներ:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները լրացված հայտադիմումները պետք է ներկայացնեն ՀՀսփյուռքի նախարարություն մինչև 2015թ. դեկտեմբերի 25-ը:
Հայտադիմումին կից անհրաժեշտ է ներկայացնել նաև
-լուսանկար,
-կրթության մասին փաստաթուղթ (պատճենը),
-համայնքի, կառույցի կամ դպրոցի բնութագիր-երաշխավորագիր,
-որպես «Մայրենիի պաշտպանի» իր գործունեության նկարագիրը:
-նյութեր, այդ թվում՝ տեսանյութեր, որոնք կփաստեն մայրենիի պահպանման, տարածման ուղղությամբ կամ հայերենի զարգացմանը նպաստող գործունեության, իրականացրած ծրագրերի մասին:
2. «Լավագույն հայկական համայնք»
Մրցույթի համար սահմանված են
«Ամենակուռ/համախումբ հայկական համայնք,
«Ամենահայախոս հայկական համայնք,
«Ավանդապաշտ հայկական համայնք»,
«Ամենանախաձեռնող հայկական համայնք»,
«ՀՀ ՍՆ համահայկական ծրագրերին առավել ակտիվ մասնակցող հայկական համայնք»
անվանակարգերը:
3.«Հայկական ավանդական ընտանիք» անվանակարգ:
4.«Լավագույն գեղարվեստական խումբ» (պարային համույթ, երգչախումբ, նվագախումբ):
Բոլոր անվանակարգերում մրցանակակիրներից կպահանջվեն նաև բանկային տվյալներ (անվանում, հասցե, SWIFT, հաշվեհամար), ինչպես նաև անհրաժեշտ լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Մրցույթներին մասնակցել ցանկացողները մասնակցության հայտերը լրացնում և ներկայացնում են հետևյալ հասցեով՝ ՀՀ, ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 26/1 կամ էլ. հասցեներով՝allarmenian@mindiaspora.am; gitakrtakan.diaspora@yandex.ru; gitakrtakan-diaspora@mail.ru:
Մրցանակաբաշխության իրականացման պատասխանատու՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժին (Հեռ.՝ +37410 58 56 01 (117, 108, 109), +37460 500-830):

To Armenian schools of the Diaspora and not only…
The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia, within the scope of the 2015 Pan-Armenian Awards “For notable contribution to the preservation of the Armenian identity”, announce that the deadline for applications has been extended to December 25, 2015. We look forward to receiving more applications.
Once again, let us remind the categories and the terms and conditions for participation.
1.      Defender of  the Native Language  (individual/organization)
2.      Best Armenian Community
3.      Traditional Armenian Family
4.      Best Artistic Group (choir, orchestra or dance ensemble)
The aim of the Awards “For Significant Contribution to the Preservation of the Armenian Identity”  is to encourage the contributions of organizations, various groups and individuals to the development and preservation of the Armenian identity, as well as to assess and appreciate the activities of Armenian communities.
1st, 2nd and 3rd incentive prizes are set  for all categories.
The Defender of the Native Language contest is open to Diaspora Armenian community organizations, educational and cultural institutions, language teachers, linguists, as well as cultural and literary figures and businessmen.
Those interested  must submit the completed application forms to the Ministry of Diaspora by December 15, 2015.
The following documents must be attached to the application form:
-photo
-document regarding education (copy)
– a recommendation letter from the community, institution or school (with confirmed stamp and signature of the head)
-description of one’s activities as a ”Defender of the Native Language”
-materials, including videos serving as evidence of the preservation and dissemination of the native language, as well as activities and projects targeted at its development.
2. “Best Armenian Community”.
The following categories are defined for  the contest:
“The most consolidated and united Armenian community”
“The best Armenian-speaking community“
“Traditional Armenian community“
“The most enterprising Armenian community”
“The most active Armenian community that participated in the pan-Armenian programs of the RAMinistry of Diaspora” .
3.  “Traditional Armenian Family”.
4.  “Best Artistic Group” (choir, orchestra and dance ensemble).
The winners in each category will be required to provide banking information (name, address, SWIFT, bank account), as well as  additional information.
Those wishing to participate in the contest must fill out and submit application forms to the following address: RA, Yerevan, Vazgen Sargsyan Str., 26/1, or send the application forms to the following e-mail addresses:[email protected][email protected][email protected].
The  Division for Scientific and Educational Programs of the Department of All-Armenian Programs of the RA Ministry of Diaspora is responsible for implementation of the contest (Tel.: +37410 58 56 01 (117, 108, 109), +37460 500-830).