Սփյուռքի հայկական դպրոցներին և ոչ միայն…
Սիրելի´ հայրենակիցներ, Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարությունը, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը և Ռուսաստանի հայերի միությունը «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2015թ. մրցանակաբաշխության շրջանակներում հայտարարում են, որ հայտադիմումների ընդունման ժամետը երկարացվել է, և վերջնաժամկետ է սահմանվել դեկտեմբեր 25-ը՝ ակնկալելով ավելի մեծ թվով մասնակցություն:
Դարձյալ հիշեցնենք մրցանակաբաշխության անվանակարգերի և մասնակցության պայմանների մասին.
1. «Մայրենիի պաշտպան» (անհատ/կազմակերպություն),
2. «Լավագույն հայկական համայնք»,
3. «Հայկական ավանդական ընտանիք»,
4. «Լավագույն գեղարվեստական խումբ» (պարային համույթ, երգչախումբ, նվագախումբ):
«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխության նպատակն է խրախուսել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման ու զարգացման հարցում կազմակերպությունների, տարբեր խմբերի, առանձին անհատների ունեցած ներդրումը, գնահատել և արժևորել այս ուղղությամբ հայկական համայնքների գործունեությունը:
Բոլոր անվանակարգերում սահմանված են 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կարգի և խրախուսական մրցանակներ:
1. «Մայրենիի պաշտպան» մրցույթին կարող են մասնակցել Սփյուռքում գործող համայնքային կազմակերպություններ, կրթօջախներ, մշակութային հաստատություններ, մայրենի լեզվի ուսուցիչներ, լեզվաբաններ, մշակույթի, գրական գործիչներ, գործարարներ:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացողները լրացված հայտադիմումները պետք է ներկայացնեն ՀՀսփյուռքի նախարարություն մինչև 2015թ. դեկտեմբերի 25-ը:
Հայտադիմումին կից անհրաժեշտ է ներկայացնել նաև
-լուսանկար,
-կրթության մասին փաստաթուղթ (պատճենը),
-համայնքի, կառույցի կամ դպրոցի բնութագիր-երաշխավորագիր,
-որպես «Մայրենիի պաշտպանի» իր գործունեության նկարագիրը:
-նյութեր, այդ թվում՝ տեսանյութեր, որոնք կփաստեն մայրենիի պահպանման, տարածման ուղղությամբ կամ հայերենի զարգացմանը նպաստող գործունեության, իրականացրած ծրագրերի մասին:
2. «Լավագույն հայկական համայնք»
Մրցույթի համար սահմանված են
«Ամենակուռ/համախումբ հայկական համայնք,
«Ամենահայախոս հայկական համայնք,
«Ավանդապաշտ հայկական համայնք»,
«Ամենանախաձեռնող հայկական համայնք»,
«ՀՀ ՍՆ համահայկական ծրագրերին առավել ակտիվ մասնակցող հայկական համայնք»
անվանակարգերը:
3.«Հայկական ավանդական ընտանիք» անվանակարգ:
4.«Լավագույն գեղարվեստական խումբ» (պարային համույթ, երգչախումբ, նվագախումբ):
Բոլոր անվանակարգերում մրցանակակիրներից կպահանջվեն նաև բանկային տվյալներ (անվանում, հասցե, SWIFT, հաշվեհամար), ինչպես նաև անհրաժեշտ լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Մրցույթներին մասնակցել ցանկացողները մասնակցության հայտերը լրացնում և ներկայացնում են հետևյալ հասցեով՝ ՀՀ, ք. Երևան, Վազգեն Սարգսյան 26/1 կամ էլ. հասցեներով՝allarmenian@mindiaspora.am; gitakrtakan.diaspora@yandex.ru; gitakrtakan-diaspora@mail.ru:
Մրցանակաբաշխության իրականացման պատասխանատու՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժին (Հեռ.՝ +37410 58 56 01 (117, 108, 109), +37460 500-830):

Армянским школам Диаспоры, и не только…
Дорогие соотечественники, Министерство Диаспоры Республики Армения, Всемирный армянский конгресс и Союз армян России в рамках конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2015 г. сообщают, что срок приема заявок на участие в конкурсе продлен до 25 декабря, в надежде на большее число участников.
Вновь напоминаем о номинациях конкурса и условиях участия.
1. «Защитник родного языка» (индивидуальный/организации);
2. «Лучшая армянская община»;
3. «Лучшая традиционная семья»;
4. «Лучшая художественная группа» (танцевальный ансамбль, хор, оркестр).
Цель конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» – поощрять вклад организаций, различных групп, отдельных лиц в деле сохранения и развития армянской национальной идентичности в Диаспоре, должным образом ценить деятельность армянских общин в этом направлении.
Во всех номинациях учреждены премии 1-й, 2-й, 3-й степени, а также поощрительные.
1. В конкурсе «Защитник родного языка» могут участвовать функционирующие в Диаспоре общины и организации, очаги образования, культурные учреждения, учителя родного языка, языковеды, деятели культуры и литературы, предприниматели.
Желающие участвовать в конкурсе должны представить заполненные заявки в Министерство Диаспоры РА до 25 декабря 2015 года.
К заявке следует также приложить: – фотографию;
– документ об образовании (копию);
– характеристику-рекомендацию общины, структуры или школы;
– описание деятельности в качестве «Защитника родного языка».
-материалы, в том числе видеоматериалы, подтверждающие деятельность, осуществленные программы, способствующие сохранению, распространению, развитию родного языка.
2. «Лучшая армянская община»
В конкурсе предусмотрены номинации:
«Самая сплоченная армянская община»
«Самая армяноязычная армянская община»
«Самая традиционная армянская община»
«Самая инициативная армянская община»
«Армянская община, наиболее активно участвующая в общеармянских программах МД РА»
3. «Традиционная армянская семья»
Во всех номинациях от лауреатов будут затребованы также банковские данные (название, адрес, SWIFT, расчетный счет), а также другая дополнительная необходимая информация.
Желающие участвовать в конкурсах заполняют и представляют заяви об участии по следующему адресу: РА, город Ереван, Вазгена Саркисяна, 26/1, или по электронным адресам allarmenian@mindiaspora.am;gitakrtakan.diaspora@yandex.ru; gitakrtakan-diaspora@mail.ru.
Ответственный за осуществление конкурса – отдел научно-образовательных программ Управления общеармянских программ аппарата Министерства Диаспоры РА (тел. +37410 58 56 01 (117, 108, 109), +37460 500-830).