Սիրիահայերի կողմից հիմնադրված կոշիկի ընկերությունը հատուկ մրցանակի է արժանացել | Hayern Aysor
ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը Բեռլինում մասնացել է «Business International» կազմակերպության նախաձեռնած «Նոր Մետաքսյա ճանապարհ» խորագրով մրցանակաբաշխությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նշյալ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվում է գերմանական և արտասահմանյան մանր և միջին բիզնեսի այն ներկայացուցիչների համար, որոնք մեծ ներդրում են ունեցել Եվրոպայի և Ասիայի միջև գործարար կապերի ամրապնդման գործում:
Առաջին անգամ անցկացվող մրցանակաբաշխությանը գլխավոր մրցանակի համար ներկայացվել են մի շարք հայկական ընկերությունների թեկնածությունները, որոնց թվում էին «Թերմոռեքս», «Ava Shoes», «Էլբատ» և «Յունիտրանսֆեր» ընկերությունները: Արդյունքում ժյուրին հատուկ մրցանակ է շնորհել «Ava Shoes» ընկերությանը: Վերջինս Հայաստան վերադարձած սիրիահայերի կողմից հիմնադրված կոշիկի արտադրության փոքր գործարան է, որն իր գործունեության կարճ ժամանակահատվածում կարողացել է բազմաթիվ գործընկերներ ձեռք բերել միջազգային շուկայում:

RA Ambassador to Germany Ashot Smbatyan participated in the New Silk Road Awards organized by Business International in Berlin, reports the Department of Press, Information and Public Relations of the RA Ministry of Foreign Affairs.
The awards are organized for representatives of German and other foreign small and medium businesses who have made great contributions to the strengthening of business relationships in Europe and Asia.
Several Armenia companies were nominated for the grand award at the first ever New Silk Road Awards, including Termorex, Ava Shoes, Elbat and Unitransfer. The jury granted the special award to Ava Shoes, which is a small shoe factory established by Syrian-Armenians having returned to Armenia. Throughout its short existence, the shoe company has been able to establish contacts with many partners in the global market.