Սիրիահայերի կողմից հիմնադրված կոշիկի ընկերությունը հատուկ մրցանակի է արժանացել | Hayern Aysor
ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը Բեռլինում մասնացել է «Business International» կազմակերպության նախաձեռնած «Նոր Մետաքսյա ճանապարհ» խորագրով մրցանակաբաշխությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նշյալ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպվում է գերմանական և արտասահմանյան մանր և միջին բիզնեսի այն ներկայացուցիչների համար, որոնք մեծ ներդրում են ունեցել Եվրոպայի և Ասիայի միջև գործարար կապերի ամրապնդման գործում:
Առաջին անգամ անցկացվող մրցանակաբաշխությանը գլխավոր մրցանակի համար ներկայացվել են մի շարք հայկական ընկերությունների թեկնածությունները, որոնց թվում էին «Թերմոռեքս», «Ava Shoes», «Էլբատ» և «Յունիտրանսֆեր» ընկերությունները: Արդյունքում ժյուրին հատուկ մրցանակ է շնորհել «Ava Shoes» ընկերությանը: Վերջինս Հայաստան վերադարձած սիրիահայերի կողմից հիմնադրված կոշիկի արտադրության փոքր գործարան է, որն իր գործունեության կարճ ժամանակահատվածում կարողացել է բազմաթիվ գործընկերներ ձեռք բերել միջազգային շուկայում:

Обувная компания, основанная сирийскими армянами, удостоилась специального приза
Посол РА Ашот Смбатян в Берлине принял участие в подведении итогов конкурса под девизом «Новый Шелковый путь», организованного по инициативе организации. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
Указанный конкурс организуется для представителей немецкого и иностранного малого и среднего бизнеса, внесших большой вклад в укрепление деловых связей между Европой и Азией.
На главный приз впервые проводимого конкурса были представлены кандидатуры и ряда армянских компаний, среди которых – «Терморекс», «Ava Shoes», «Элбат» и «Юнитрансфер». В итоге жюри присудило специальный приз компании «Ava Shoes» – малому обувному предприятию, основанному репатриировавшимися в Армению сирийскими армянами, за короткий срок функционированию сумевшему приобрести множество партнеров на международном рынке.