Սիրիահայ գործարարները կառավարությունից խնդրում են աջակցություն վարկերի մարման հարցում
Սիրիահայ գործարարները կառավարությունից խնդրում են աջակցել սառեցնելու իրենց արտոնյալ պայմաններով տրամադրված վարկերի մայր գումարը, այլապես իրենք ստիպված են լինելու մասսայաբար դադարեցնել իրենց գործունեությունը: «Արմենպրես»­ի հաղորդմամբ` մարտի 23-­ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեցին Սիրիայից տեղափոխված մի շարք հայ գործարարներ:
Կառավարությունը հատուկ ծրագրի շրջանակում արտոնություններ սահմանեց սիրիահայ գործարարներին՝ տրամադրելով արտոնյալ պայմաններ գործ հիմնելու համար: «Մեկ տարի է ինչ տեղափոխվել եմ Երևան, և շնորհակալ եմ ժողովրդին, կառավարությանը մեզ աջակցելու համար: Սակայն անցած տարվա վերջին դրամի կտրուկ արժեզրկման պատճառով մեզնից շատերը հայտնվել են ծայրահեղ ծանր վիճակում: Այդ իսկ առիթով խնդրում ենք, որպեսզի սառեցնեն մեզ տրված առավելագույն 5 միլիոն դրամի վարկի մայր գումարը առնվազն կես տարով, որի ընթացքում մենք վճարենք միայն տոկոսադրույքը», ­ հանդիպմանն ասաց սիրիահայ գործարար Հրաչ Բալ­ Մանուկյանը:
Հայաստան տեղափոխվելով` վերջինս հիմնել է տեքստիլի արտադրություն և հավատացրեց, թե ըմբռնում է, որ չորս ամիս առաջ տեղի ունեցած դրամի գահավիժումից ոչ միայն սիրիահայերն են հայտնվել ծանր դրության մեջ: Սակայն բանախոսը ուշադրություն հրավիրեց, որ իրենք նաև սոցիալական կապերի բացակայության մեծ խնդիր ունեն, ինչն ավելի է դժվարացնում բիզնեսի առաջխաղացումը: Ոսկերչությամբ զբաղվող Րաֆի Խժբջյանը նկատեց, որ Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված և գործարարություն սկսած իր նմանմարդկանց շարքում այսօր շատանում են նրանք, ովքեր վարկի գումարը մարելու համար ստիպված են փակել բիզնեսը և այլ աշխատանքի անցնել:
«Մարդիկ կան, ովքեր բիզնեսները փակել են, աշխատում են որպես բանվոր: Ստիպված կլինենք մենք ևս փակել մեր բիզնեսները: Մենք այստեղ ենք եկել Սիրիայում թողնելով մեր գույքը, սոցիալական կապերը: Այդ առումով մենք ոչ միայն հայցում ենք ֆինանսական աջակցություն, այլև ավելի շատ օգնել հայթայթելու նոր համագործակցություն», ­ ասաց գործարար Միքայել Կարապետը: Նա տեղեկացրեց, որ արդեն երեք տարի գտնվում է Հայաստանում, որի ընթացքում փորձել է հիմնել սպասարկման ոլորտում երեք տարբեր բիզնեսներ, սակայն հայտնվել է այնպիսի դրության մեջ, որ ստիպված հերթով փակում է դրանք: Գործարարը նաև հավելեց, որ իրենց շարքերում կան մարդիկ, ովքեր ժամանակին պարտավորությունները չկատարելու պատճառով հայտնվել են բանկերի և կառավարության «սև ցուցակներում»:
ՀՀ կառավարությունը 2013 թ. 100 միլիոն դրամ էր հատկացրել սիրիահայ գործարարների՝ հայրենիքում նոր գործ սկսելու նախաձեռնությունը խրախուսելու նպատակով: Յուրաքանչյուր գործարարի հատկացվել էր արտոնյալ պայմաններով մինչեւ 5 միլիոն դրամի վարկ՝ մինչեւ 5 տարի մարման ժամկետով և տարեկան 4 տոկոս տոկոսադրույքով:

Предприниматели из числа сирийских армян просят у правительства содействия в вопросе погашения кредитов
Предприниматели из числа сирийских армян просят у правительства содействия в вопросе замораживания базовой суммы предоставленных им на льготных условиях кредитов, в противном случае вынуждены будут в массовом порядке прекратить свою деятельность. Как передает «Арменпресс», об этом заявили на встрече с журналистами 23 марта ряд армянских предпринимателей, переехавших из Сирии.
В рамках специальной программы правительство установило льготы для предпринимателей из числа сирийских армян, предоставив льготные условия для основания дела. «Год назад я переехал в Ереван, благодарен народу, правительству за содействие нам. Однако вследствие резкого падения курса драма в конце минувшего года многие из нас оказались в крайне тяжелом положении. �?менно по этой причине просим заморозить базовую сумму максимум в 5 млн драмов предоставленных нам кредитов минимум на полгода, в течение которого мы будем выплачивать только процентные ставки», – сказал на встрече предприниматель из числа сирийских армян Грач Бал Манукян.
Переехав в Армению, он основал текстильное производство и заверил, что понимает, что вследствие происшедшей четыре месяца назад девальвации драма в тяжелом положении оказались не только сирийские армяне. Однако привлек внимание к тому, что у них также есть большие проблемы с отсутствием социальных связей, что еще более затрудняет продвижение бизнеса. Занимающийся ювелирным делом Раффи Хжбчян заметил, что среди таких, как он людей, переехавших из Сирии и начавших предпринимательство, сегодня растет число таких, кто ради погашения кредита вынуждены закрывать бизнес и переходить на другую работу.
«Есть люди, которые закрыли бизнес и работают рабочими. Вынуждены будем и мы закрыть свой бизнес. Мы приехали сюда, оставив в Сирии наше имущество, социальные связи. В этом плане мы надеемся не только на финансовое содействие, но в большей степени просим помочь наладить новое сотрудничество», – сказал предприниматель Микаел Карапет. Он сообщил, что уже три года находится в Армении, в течение которых попытался заложить три разных бизнеса в сфере обслуживания, однако оказался в таком положении, что вынужденно закрывает их поочередно. Предприниматель также добавил, что в их рядах есть люди, которые вследствие невыполнения своевременно взятых обязательств оказались в «черных списках» банков и правительства.
Правительство РА в 2013 году выделило 100 миллионов драмов с целью поощрения инициатив сирийских армян по закладке нового дела на родине. Каждому предпринимателю было выделено до 5 млн кредита на льготных условиях со сроком погашения до пяти лет со ставкой 4% годовых.