Տորոնտոյում կայացած «Նուռ» կինոփառատոնն այս տարի նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
Նոյեմբերի 16-ից 22-ը Համազգային Հայ Կրթական և Մշակութային միության (Տորոնտո) կազմակերպմամբ և Կանադայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ Տորոնտո քաղաքում կայացավ «Նուռ» ֆիլմերի ամենամյա միջազգային 10-րդ փառատոնը, որն այս տարի նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Փառատոնին ներկա էին Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը, մեծ թվով հռչակավոր ռեժիսորներ և դերասաններ աշխարհի տարբեր երկրներից, կանադացի հասարակական-քաղաքական գործիչներ, միջազգային լրատվամիջոցների և հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Իր ողջույնի խոսքում դեսպան Եգանյանը նշեց, որ 10-րդ կինոփառատոնն առանձնահատուկ է նրանով, որ այն տեղի է ունենում 2015թ.-ին` համընկնելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ: Դեսպան Եգանյանը շնորհակալություն հայտնեց այն բազմաթիվ մարդկանց, ովքեր որևէ կերպ ներգրավված են եղել փառատոնի կազմակերպման գործում, և դեսպանության անունից մրցանակ հանձնեց փառատոնի կազմկոմիտեին:
«Նուռ» փառատոնի շրջանակներում Տորոնտոյի «Regent» կինոթատրոնում ցուցադրվեց Ֆաթի Ակինի «Սպի» կինոնկարը:

Toronto hosted 10th annual Pomegranate Film Festival dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide
From November 16 to 22, Toronto hosted the 10th annual Pomegranate International Film Festival, which was organized by Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society with the support of the Embassy of the Republic of Armenia in Canada and was dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, reports the RA MFA press service.
Among the attendees were RA Ambassador to Canada Armen Yeganyan, several proclaimed actors and directors from different countries, Canadian public and political figures, as well as several foreign media representatives and members of the local Armenian community.
In his welcome speech, Ambassador Yeganyan mentioned that the tenth film festival was special in that it was being held in the year marking the Centennial of the Armenian Genocide. Ambassador Yeganyan expressed gratitude to the several people who had been involved in organizing the festival and granted an award to the organizing committee of the festival on behalf of the Armenian embassy.