Ամերիկացիների միայն 35 տոկոսն է տեղյակ Հայոց ցեղասպանության մասին
«Զոգբի» հետազոտական կենտրոնի (Zogby Analytics) կողմից նոյեմբերի 9-ին առաջին անգամ անցկացված հեղինակավոր ամերիկյան հարցախույզը ցույց է տալիս ամերիկյան հասարակության գիտելիքների մակարդակն ու կարծիքը Հայոց ցեղասպանության և Արցախի վերաբերյալ: Բացառապես տողերի հեղինակին տրված հարցախույզի արդյունքների անճշտությունը տատանվում է 3.1 տոկոսի սահմաններում:
Այն հարցին, թե արդյոք տեղյակ եք, որ տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությունը, զարմանալի է, որ հարցման մասնակիցների միայն 34.8 տոկոսն է դրական պատասխան տվել. 49.6 տոկոսն ասել է «ոչ», իսկ 15.6 տոկոսը՝ «գաղափար չունեմ»: Ակնկալում էինք, որ ԱՄՆ քաղաքացիների շատ ավելի բարձր տոկոսը տեղյակ կլիներ Հայոց ցեղասպանության մասին, հատկապես Հարյուրամյակի այս տարվա ոգեկոչման խոշոր միջոցառումներից հետո: Այն փաստը, որ ամերիկացիների կեսը երբեք չի լսել 1.5 միլիոն հայերի Ցեղասպանության մասին, ցույց է տալիս, որ մեծ ջանքեր են անհրաժեշտ հանրության դաստիարակչության համար:
«Զոգբի» հետազոտական կենտրոնն իր հարցման մեջ ծավալուն տեղեկատվություն է տրամադրում մասնակիցների անձնական տվյալների մասին: Ահա մի քանի հետաքրքիր մանրամասներ.
– Մինչ արական սեռի մասնակիցները վերոնշյալ հարցի վերաբերյալ իրենց իմացությամբ բաժանվում են հավասարապես, կանանց շրջանում խիստ անհավասարակշռություն կա. Հայոց ցեղասպանության մասին անտեղյակ կանանց թիվը երկու անգամ գերազանցում է տեղեկացվածների թվին.
– Պատասխանողների շուրջ կեսը հավասարապես անտեղյակ է Հայոց ցեղասպանության մասին՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից: Լիբերալները մի փոքր ավելի տեղեկացված են, քան չափավորները և պահպանողականները: Զարմանալի է, որ «Թեյի կուսակցության» (Tea Party) և «Գրավիր Ուոլ սթիթը» (Occupy Wall Street) շարժման համակիրների մեծամասնությունը իրազեկ է Հայոց ցեղասպանության մասին:
– Համալսարանների շրջանավարտների Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկվածությունն ավելի բարձր է, քան չավարտածների:
– Հայոց ցեղասպանության մասին առավել տեղեկացված է 25-34 տարիքային խումբը, իսկ ամենաքիչ՝ 35-53 տարիքային խումբը:
– Իսպանախոս ամերիկացիներն ավելի քաջատեղյակ են Հայոց ցեղասպանության մասին, քան «սպիտակները». ամենաքիչ տեղեկացվածները աֆրո-ամերիկացիներն ու ասիական ծագում ունեցող ամերիկացիներն են:
– Կաթողիկեներն ավելի տեղյակ են Հայոց ցեղասպանության մասին, քան բողոքականները:
– Արևմտյան ափի ամերիկացիներն ավելի տեղյակ են Հայոց ցեղասպանության մասին, քան արևելքում ապրող նրանց հայրենակիցները, իսկ ամենաանտեղյակները ԱՄՆ-ի կենտրոնական և հարավային նահանգներում ապրող ամերիկացիներն են:
– Հայոց ցեղասպանության մասին ամենաշատ գիտեն ամենաբարձր եկամուտներ ունեցող (100 հազ դոլար և ավելի) ամերիկացիները, իսկ ամենաքիչը՝ նրանք, ովքեր ունեն 35-50 հազ դոլարի տարեկան եկամուտ:
Ընդհանուր առմամբ, Հայոց ցեղասպանության մասին առավել տեղեկացված ամերիկացին՝ տղամարդ է, աջակողմյան կամ ձախակողմյան թևի ակտիվիստ, համալսարանի շրջանավարտ, 25-35 տարեկան, իսպանախոս, կաթողիկե, ապրում է Արևմտյան ափին և ունի ավելի քան 100 հազ դոլարի տարեկան եկամուտ, իսկ Հայոց ցեղասպանության մասին ամենաանտեղյակ ամերիկացին՝ իգական սեռի ներկայացուցիչ է, գլխավոր կուսակցությունների անդամ, բարձրագույն կրթություն չունի, 35-53 տարեկան է, աֆրո-ամերիկացի կամ ասիական ծագում ունեցող, բողոքական, ապրում է կենտրոնական կամ հարավային նահանգներում և ունի 35-50 հազ դոլարի տարեկան եկամուտ:
Ահա Ցեղասպանությանն ու Արցախին առնչվող մյուս ութ հարցերի պատասխանները.
– Ամերիկացիների 46.5 տոկոսը կողմ է, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը պետք է կոչ անի Թուրքիային հրապարակայնորեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. 16.1 տոկոսը դեմ է, իսկ 37.4 տոկոսը չգիտի:
– 39 տոկոսը կողմ է, որ «Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը պետք է բանաձև ընդունի Հայոց ցեղասպանության մասին… եթե նույնիսկ դրա հետևանքով խզվեն դիվանագիտական հարաբերությունները Մերձավոր Արևելքում գլխավոր ռազմավարական դաշնակցի հետ». 22.5 տոկոսը դեմ է, իսկ 38.5 տոկոսը չգիտի:
– 63.2 տոկոսը կողմ է, որ «եթե Միացյալ Նահանգների դաշնակիցը նախաձեռնում է մի ծրագիր՝ բնակչությանն իր սեփական երկրում ոչնչացնելու, հալածելու կամ տեղահանելու համար, ապա ԱՄՆ-ը պետք է դադարեցնի տնտեսական և/կամ ռազմական օժանդակությունն այդ դաշնակցին». 10.5 տոկոսը դեմ է, իսկ 26.3 տոկոսը չգիտի:
– 20.1 տոկոսը կարծում է, որ երբ որևէ երկիր ցեղասպանություն է իրականացնում, ապա նա պետք է «գումարային» փոխհատուցում վճարի. 11.8 տոկոսն ասում է, որ նա պետք է փոխհատուցի զավթած «հողերը» վերադարձնելով. 10.7 տոկոսը՝ «մեկ այլ խորհրդանշական արարքով», 9.4 տոկոսը՝ «ոչ մի փոխհատուցում չպետք է վճարի», իսկ 48 տոկոսը չգիտի:
– 31.3 տոկոսը կարծում է, որ ՄԱԿ-ը պետք է որոշի, թե ինչ փոխհատուցում պետք է տրվի ցեղասպանության իրագործման դեպքում. 23.8 տոկոսն ասում է, որ դա պետք է որոշի Միջազգային քրեական դատարանը. 12.1 տոկոսը՝ Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսը. 3 տոկոսը՝ Amnesty International-ը. 2.5 տոկոսը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը. 0.8 տոկոսը՝ Հռոմի պապը, իսկ 26.5 տոկոսը չգիտի:
– 37.9 տոկոսը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է «տնտեսական պատժամիջոցներ» կիրառի ընդդեմ այն երկրի, որը «հրաժարվում է ճանաչել և պատասխանատվություն կրել մարդկության դեմ գործած իր հանցագործությունների համար». 16.4 տոկոսն ասում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է «քաղաքական/դիվանագիտական ճնշում» գործադրի. 8.6 տոկոսը՝ «էմբարգո», 2.6 տոկոսը՝ ԱՄՆ-ը պետք է պատերազմ հայտարարի. 4.5 տոկոսը՝ «ոչինչ չանի», իսկ 30 տոկոսը չգիտի:
– 38.3 տոկոսը կողմ է, որ «Միացյալ Նահանգները պետք է միջամտի, եթե Ադրբեջանը փորձի արտաքսել [Արցախի] էթնիկ քրիստոնյա հայերին, որոնք դարեր շարունակ ապրում են այնտեղ». 21.8 տոկոսը դեմ է, իսկ 39.9 տոկոսը չգիտի:
– 40.4 տոկոսը կողմ է, որ եթե հանկարծ Ադրբեջանը հարձակվի Արցախի վրա, ապա Միացյալ Նահանգները պետք է կոչ անի Իսրայելին, որը ժամանակակից զենքեր է վաճառում Բաքվին, խզի իր դիվանագիտական հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ. 16.9 տոկոսը դեմ է, իսկ 42.7 տոկոսը չգիտի:
Իր տեսակի մեջ առաջին նման հարցախույզը կարող է ծառայել որպես կարևոր ուղեցույց ամերիկահայ համայնքի համար՝ իմանալու, թե որտեղ կենտրոնացնել իր դաստիարակչական ճիգերը և լոբբիստական աշխատանքները:

Only 35% of Americans Are Awarem There was an Armenian Genocide
For the first time, a prestigious nationwide survey, conducted on November 9 by Zogby Analytics, reveals the extent of the American public’s knowledge and opinion on the Armenian Genocide and Artsakh (Karabagh). The survey results, made available exclusively to this writer, have a +/- 3.1% margin of error.
To the question, are you aware that there was an Armenian Genocide, surprisingly only 34.8% of those surveyed answered ��?yes’; 49.6% ��?no’; and 15.6% ��?not sure.’ One would have expected that a much higher percentage of U.S. citizens would be aware of the Armenian Genocide, particularly after the large-scale Centennial commemorative events this year. The fact that half of all Americans have never heard of the Genocide of 1.5 million Armenians indicates that a major effort is needed to educate the public.
Zogby Analytics provides extensive information about the background of the participants in the survey. Here are some interesting details:
— While male respondents are evenly divided on the above question, there is a serious imbalance among women — twice as many females are unaware of the Armenian Genocide compared to those who are.
— Around half of all respondents are equally ignorant about the Armenian Genocide, regardless of political party affiliation. Liberals are slightly more knowledgeable than Moderates and Conservatives. Surprisingly, the majority of ��?Tea Party’ and ��?Occupy Wall Street’ sympathizers are cognizant of the Armenian Genocide.
— College graduates are more likely to know about the Armenian Genocide than those who are not.
— The age group 25-34 is the most knowledgeable about the Armenian Genocide, while the least knowledgeable is the age group 35-53.
— Hispanics are far more knowledgeable than ��?Whites’ about the Armenian Genocide; African-Americans and Asian-Americans are the least knowledgeable.
— Catholics are more aware of the Armenian Genocide than Protestants.
— West Coast Americans are more aware of the Armenian Genocide than their counterparts in the East; while those living in Central and Southern U.S. are the least knowledgeable.
— Americans with the highest income category ($100,000+) know the most about the Armenian Genocide; those making $35,000-$50,000 a year know the least.
In summary, the American most informed about the Armenian Genocide is: male, right or left wing political activist, college graduate, 25-34 years old, Hispanic, Catholic, lives on the West Coast, and makes over $100,000 a year; whereas the American least informed about the Armenian Genocide is: female, mainstream political party member, not a college graduate, 35-53 years old, African-American or Asian-American, Protestant, lives in the Central or Southern states, and makes $35,000 to $50,000 a year.
Here are eight other genocide and Artsakh-related questions that survey participants were asked to answer:
— 46.5% of Americans agree that the United States government should call on Turkey to publicly admit the Armenian Genocide; 16.1% disagree; and 37.4% don’t know.
— 39% agree that “the U.S. Congress should pass a resolution recognizing the Armenian Genocide… even if it risks destroying diplomatic relations with a key, strategic ally in the Middle East”; 22.5% disagree; and 38.5% don’t know.
— 63.2% agree that “if an ally of the United States initiates a program to eradicate, persecute or displace populations within their own country, the U.S. should end economic and/or military aid to that ally”; 10.5% disagree; and 26.3% don’t know.
— 20.1% believe that when a country commits genocide, it should pay reparations “in cash”; 11.8% say that it should compensate by returning the occupied “land”; 10.7%, “by other symbolic act”; 9.4%, “no reparations should be paid”; and 48% don’t know.
— 31.3% believe that the United Nations should determine what the reparations should be when genocide is committed; 23.8% say it should be decided by the International Criminal Court; 12.1%, the United States Congress; 3%, Amnesty International; 2.5%, the European Court of Human Rights; 0.8%, the Pope; and 26.5% don’t know.
— 37.9% believe that the United States should use “economic sanctions” against a country that “refuses to recognize and take responsibility for its crimes against humanity”; 16.4% say the U.S. should use “political/diplomatic pressure”; 8.6%, “embargo”; 2.6%, the U.S. should declare war; 4.5%, “do nothing”; and 30% don’t know.
— 38.3% agree that “the United States should intervene if Azerbaijan acts to expel the ethnic Christian Armenians [of Artsakh] who have resided there for centuries”; 21.8% disagree; and 39.9% don’t know.
— 40.4% agree that if Azerbaijan attacks Artsakh, the United States should call on Israel, which is selling sophisticated weapons to Baku, to cut off its diplomatic relations with Azerbaijan; 16.9% disagree; and 42.7% don’t know.
This first of its kind survey could serve as a valuable guide to the Armenian-American community to know where to concentrate its educational efforts and lobbying resources.