Կայացավ «Արի տուն» ծրագրի 2015թ. վերջին՝ 8-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը
Օգոստոսի 28-ին՝ ժամը 18.00-ին, Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի 2015թ. վերջին՝ 8-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության աշխատաակիցներ, հյուրեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցելով արիտունցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը մասնավորապես նշեց. «Սիրելի՛ արիտունցիներ, սիրով ողջունում եմ ձեզ: «Արի տուն» ծրագիրը ոչ միայն հայապահպանության, այլև հայրենաճանաչության ծրագիր է: Այս 14 օրերի ընթացում դուք խորապես ճանաչեցիք ձեր Հարենիքը՝ իր հարուստ մշակույթով և ավանդույթներով: Հիշե՛ք Հայստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատգամը՝ տանը խոսե՛ք հայերեն: Դա է հայ մնալու միակ պայմանը: Բարո՛վ էիք եկել ձեր Հայրենիք: Մենք անհամբերությամբ կսպասենք ձեր հաջորդ գալուն՝ որպես մեծ վաստակի տեր հայորդիներ և հայուհիներ»:
Փոխնախարարը արիտունցիներին հիշեցրեց, որ քիչ առաջ նրանք արտասանում էին Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» «աղոթքի» խոսքերը՝ «Ուր էլ լինեմ՝ չեմ մոռանա ես ողբաձայն երգերը մեր», և հավելեց, որ այսօր մենք, ի տարբերություն Չարենցի ապրած ժամանակի, ապրում ենք մեր հաղթանակների դարը, ուստի պետք է նաև չմոռանանք «Հաղթական երգերը մեր»:
Այնուհետև արիտունցիները հանդես եկան ազգային երգի ու պարի գեղեցիկ կատարումներով, որին պատրաստվել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց մեներգչուհի Անահիտ Սահակյանը:
Վերջին փուլի ավարտը ազդարարվեց հրաժեշտի ավանդական խարույկով:
Նշենք, որ ծրագրի ութերորդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան էր ժամանել շուրջ 65 երիտասարդ աշխարհի 12 երկրից՝ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Բուլղարիայից, Էստոնիայից, Ռումինիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Լիբանանից:

Solemn closing ceremony of 8th and final stage of the 2015 “Ari Tun” Program was held
The solemn closing ceremony of the 8th and final stage of the 2015 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora for homeland recognition was held at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor on August 28 at 18:00. The event was attended by RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, as well as guests and employees of the RA Ministry of Diaspora.
RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan transmitted RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan’s welcome speech and particularly mentioned the following: “Dear participants, I cordially express my greetings to you all. The “Ari Tun” Program is a program that not only helps preserve the Armenian identity, but also helps the participants recognize the homeland. During these past 14 days, you received in-depth knowledge about your Homeland, as well as its rich culture and traditions. Remember the message of President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, that is, to always speak Armenian at home! That is the only condition for preserving the Armenian identity. It was good that you came to the Homeland. We’ll impatiently wait for your next arrival as Armenians with great merit.”
The deputy minister reminded the participants of the “Ari Tun” Program that they had recited the words “Wherever I may be, I won’t forget our songs of tragedy”, which are the words of a “prayer” from poet Yeghishe Charents’s poem “To My Sweet Armenia” and added that today, unlike the time of Charents, we Armenians are living in the century of victories and must never forget “the songs of victory of the Armenians”.
Afterwards, the participants performed Armenian national songs and dances that they had rehearsed during their days at the camp. Singer Anahit Sahakyan also greeted the participants with her songs.
The end of the final stage was marked by the traditional farewell bonfire.
Let us mention that the eighth stage of the program was held with the participation of nearly 65 young Armenians from 12 countries around the world, including the Russian Federation, Ukraine, Belarus, France, Poland, Great Britain, Bulgaria, Estonia, Romania, the USA, Syria and Lebanon.