Կայացավ «Արի տուն» ծրագրի 2015թ. վերջին՝ 8-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը
Օգոստոսի 28-ին՝ ժամը 18.00-ին, Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի 2015թ. վերջին՝ 8-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության աշխատաակիցներ, հյուրեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցելով արիտունցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը մասնավորապես նշեց. «Սիրելի՛ արիտունցիներ, սիրով ողջունում եմ ձեզ: «Արի տուն» ծրագիրը ոչ միայն հայապահպանության, այլև հայրենաճանաչության ծրագիր է: Այս 14 օրերի ընթացում դուք խորապես ճանաչեցիք ձեր Հարենիքը՝ իր հարուստ մշակույթով և ավանդույթներով: Հիշե՛ք Հայստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի պատգամը՝ տանը խոսե՛ք հայերեն: Դա է հայ մնալու միակ պայմանը: Բարո՛վ էիք եկել ձեր Հայրենիք: Մենք անհամբերությամբ կսպասենք ձեր հաջորդ գալուն՝ որպես մեծ վաստակի տեր հայորդիներ և հայուհիներ»:
Փոխնախարարը արիտունցիներին հիշեցրեց, որ քիչ առաջ նրանք արտասանում էին Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» «աղոթքի» խոսքերը՝ «Ուր էլ լինեմ՝ չեմ մոռանա ես ողբաձայն երգերը մեր», և հավելեց, որ այսօր մենք, ի տարբերություն Չարենցի ապրած ժամանակի, ապրում ենք մեր հաղթանակների դարը, ուստի պետք է նաև չմոռանանք «Հաղթական երգերը մեր»:
Այնուհետև արիտունցիները հանդես եկան ազգային երգի ու պարի գեղեցիկ կատարումներով, որին պատրաստվել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց մեներգչուհի Անահիտ Սահակյանը:
Վերջին փուլի ավարտը ազդարարվեց հրաժեշտի ավանդական խարույկով:
Նշենք, որ ծրագրի ութերորդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան էր ժամանել շուրջ 65 երիտասարդ աշխարհի 12 երկրից՝ ՌԴ-ից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Բուլղարիայից, Էստոնիայից, Ռումինիայից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Լիբանանից:

Состоялась торжественная церемония закрытия завершающего, 8 этапа программы «Ари тун»
В Цахкадзорском лагере «Ари тун» 28 августа в 18:00 состоялась торжественная церемония закрытия завершающего, 8 этапа программы познания Родины Министерства Диаспоры РА «Ари тун» 2015 года, на которой присутствовал заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, сотрудники Министерства, гости.
Передав аритунцам приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, в частности, сказал: «Дорогие аритунцы, с любовью приветствую вас. «Ари тун» – программа не только сохранения армянства, но и познании Родины. В течение этих 14 дней вы глубоко познали вашу Родину с ее богатой культурой и традициями. Помните наказ Президента Республики Армения Сержа Саргсяна – дома говорите только на армянском. Это единственное условие остаться армянином. Добро пожаловать на вашу Родину. Мы с нетерпением будем ждать вашего следующего приезда – как заслуженных армян и армянок».
Замминистра напомнил аритунцам, что чуть раньше они декламировали слова «молитвы» Егише Чаренца «Ес им ануш Айастани»: «Ур эл линем – чем морана ес вохбадзайн ергерэ мер», и добавил, что мы, в отличии от времени, когда жил Чаренц, переживаем век наших побед, потому не должны забывать «Победные наши песни».
Затем аритунцы выступили с прекрасным исполнением национальных песен и танцев, которые разучили в дни пребывания в лагере. Участников программы приветствовала солистка Анаит Саакян.
Окончание завершающего этапа провозгласил традиционный прощальный костер.
Отметим, что что для участия в 8 этапе программы в Армению прибыли 65 молодых людей из 12 стран – РФ, Украины, Беларуси, Франции, Польши, Великобритании, Болгарии, Эстонии, Румынии, США, Сирии, Ливана.