Հայ իրավաբանների միությունը կոչ է անում պատժել «Արմեն» ճամբարի վրա հարձակման պատասխանատուներին
Հայ իրավաբանների միությունը Պոլսո Թուզլա շրջանում գտնվող «Արմեն» ճամբարի շուրջ պահակություն կատարող «Նոր Զարթոնք» երիտասարդական շարժման անդամ հայ երիտասարդների վրա տեղի ունեցած հարձակման մասին հայտարարություն է տարածել:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ՝ դատապարտելով օգոստոս 13-ին տեղի ունեցած հարձակումը` Հայ իրավաբանների միությունը հայտարարության մեջ կոչ է անում Թուրքիայի իշխանություններին, որ երաշխավորեն «Արմեն» ճամբարում հերթապահող երիտասարդների ապահովությունը, միաժամանակ շեշտելով, թե անմիջական, ամբողջական և թափանցիկ հետաքննություն պետք է կատարվի հարձակման կապակցությամբ, որպեսզի պատասխանատուները բացահայտվեն և արդար պատիժ ստանան:
Միությունը նաև նշում է, որ «Արմեն» ճամբարը հայերից խլելու արարքը խախտում է Լոզանի դաշնագրի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք պայմաններ` հավելելով, որ իրավաբանորեն ճամբարը պատկանում է Գետիկփաշայի Հայ ավետարանական եկեղեցու հիմնարկին:
Հայ իրավաբանների միությունը նաև կոչ է անում Սփյուռքի հայկական բոլոր կազմակերպություններին, որ այս գծով բողոքի ձայն բարձրացնեն ու պահանջեն ո´չ միայն հարձակման պատասխանատուների դատապարտումը, այլև` ճամբարի վերադարձը հայերին:

Союз армянских юристов призывает наказать ответственных за нападение на лагерь «Армен»
Союз армянских юристов распространил заявление в связи с нападением на членов молодежного движения «Нор Зартонк» («Новое пробуждение»), осуществлявших дежурство около лагеря «Армен» в районе Тузла Константинополя.
Как передает «Армяне сегодня», осуждая нападение, имевшее место 13 августа, Союз в своем заявлении призывает власти Турции гарантировать безопасность молодых людей, дежурящих в лагере «Армен», подчеркивая одновременно необходимость проведения  прозрачного расследования в связи с нападением, дабы ответственные были выявлены и наказаны.
Союз также отмечает, что попытка отнять лагерь «Армен» у армян нарушает ряд положений Лозаннского соглашения и Европейской конвенции по правам человека, добавив, что юридически лагерь принадлежит учреждению Армянской Евангелистской церкви в Гедикпаша.
Союз также призывает все армянские организации Диаспоры возвысить в связи с этим делом голос протеста и потребовать не только осуждения ответственных за нападение, но и возвращения лагеря армянам.