Ջիվան Գասպարյանը թուրքական սերիալո՞ւմ. Պարզաբանում է դուդուկահարը (տեսանյութ)
Օրերս «Առավոտը» ահազանգ ստացավ, որ թուրքական սերիալներից մեկում՝ «Разбивающая сердца» («Սրտեր կոտրելով»)՝, 32-րդ սերիայում նկարահանվել է մեր անվանի դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը: Այս մասին գրում է Aravot.am-ը և հավելում. «Ընդ որում, ուշագրավ է, որ սերիալում մատուցվում է, իբր Ջիվան Գասպարյանը նվագում է թուրքական «Սարի գելին» երգը: Դա մեզ շատ հայտնի «Սարի աղջիկ» երգն է, որի շուրջ բավականին մեծ աղմուկ էր բարձրացել, քանի որ մեր հարեւանները փորձում են ամեն կերպ այն ներկայացնել որպես թուրքական ծագում ունեցող երգ»:
«Հայերն այսօրին» հաջողվեց կապ հաստատել Ջիվան Գասպարյանի հետ: Անվանի դուդուկահարը «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ ինքը տեղյակ է շրջանառվող լուրերին և հավելեց, որ մինչև անձամբ չտեսնի տեսագրությունը, չի կարող ասել՝ արդյոք ի՞ր կատարումն է, թե՞ ոչ:
Դուդուկահարը նշեց, որ Կ. Պոլսում համերգ ունեցել է, որտեղ նաև «Սարի աղջիկն» է հնչել:
Անդրադառնալով «Սարի աղջիկ» երգին՝ Ջիվան Գասպարյանը նշեց. «Երբ համերգների ժամանակ հնչեցնում եմ այս կատարումը, պարսիկները, թուրքերը մոտենում են ինձ և ասում, որ դա իրենց երգն է: Իմ կարծիքը, այս հարցում, միանշանակ է՝ դա հայկական երգ է: Իսկ թուրքերից ամեն ինչ սպասելի է, ամեն բան կանեն, որպեսզի խորամանկելով հաջողության հասնեն»:
Ջիվան Գասպարյանը նաև նշեց, որ Թուրքիայից առաջարկներ է ստացել ելույթներ ունենալու Վան, Մուշ, Էրզրում քաղաքներում: Սակայն պատասխանել է, որ կհամաձայնի միայն այն դեպքում, եթե համերգները նվիրված լինեն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Հավելենք, որ հավանաբար թուրքական հիշյալ սերիալում օգտագործված են կադրեր՝ 2013 թվականին Պոլսում Ջիվան Գասպարյանի և Թուրքիայում հայտնի երգիչ Յավուզ Բինգյոլի մասնակցությամբ համերգից, որտեղ դուդուկահարի նվագակցությամբ Բինգոլը կատարում է նաև «Սարի աղջիկ» երգի թուրքական տարբերակը (Սարի գելին):

Дживан Гаспарян в турецком сериале? Разъясняет дудукист (видеоматериал)
На днях в «Аравот» поступил сигнал, что в 32-й серии одного из турецких сериалов – «Разбивающая сердца» снялся наш известный дудукист Дживан Гаспарян. Об этом пишет Aravot.am, добавляя: «Причем любопытно, что в сериале преподносится, якобы Дживан Гаспарян исполняет турецкую «Сари гяли». Это хорошо известная нам песня «Сари ахчик», вокруг которой поднялся достаточно большой шум, поскольку соседи пытаются любой ценой преподнести ее  как песню, имеющую турецкое происхождение».
Редакции «Армяне сегодня» удалось связаться с Дживаном Гаспаряном, который в телефонной беседе сообщил нашему корреспонденту, что он в курсе муссируемых слухов, но пока не увидит видеозапись, не может сказать, его это исполнение, или нет.
Дудукист отметил, что выступал с концертом в Константинополе, на котором прозвучала и «Сари ахчик».
Коснувшись песни, Дживан Гаспарян отметил: «Когда во время концертов звучит это исполнение, персы, турки подходят и утверждают, что это их песня. Мое мнение по этому вопросу однозначно – это армянская песня. А от турков можно ожидать чего угодно: сделают все, чтобы хитростью достичь успеха».
Дживан Гаспарян отметил также, что получил от Турции предложения выступать в городах Ван, Муш, Эрзрум, однако ответил, что согласится только в том случае, если концерты будут посвящены 100-летию Геноцида армян.
Добавим, что в указанном турецком сериале, вероятно, использованы кадры с концерта 2013 года в Константинополе с участием Дживана Гаспаряна и известного в Турции певца Явуза Бингела, на котором под аккомпанемент дудукиста Бингел исполняет также турецкий вариант песни «Сари ахчик».