Ջիվան Գասպարյանի մոսկովյան համերգի տոմսերի համար մրցույթ է հայտարարվել
Լեգենդար դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը համերգ կտա Մոսկվայի Ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսի (ВДНХ) Կանաչ թատրոնում, գրում է Artsakhpress-ը:
Комсомольская правда-ի փոխանցմամբ`համերգը կկայանա օգոստոսի 14-ին։ Տոմսեր ձեռք բերելու համար կարելի է նաև մասնակցել մրցույթի՝ պատասխանելով մեկ հարցի՝ «Երաժիշտներից ո՞ւմ է Ջիվան Գասպարյանը համարում լավագույն դուդուկահար»։
Մոսկովյան համերգի ընթացքում երաժիշտը հանդիսատեսին կներկայացնի Two Siberians նեոդասական գործիքային հայտնի դուետին։
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Երևանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր 86-ամյա Ջիվան Գասպարյանը դեռև դեռահաս տարիքում նվագել է Ստալինի համար, պարբերաբար ներկայացրել Հայաստանը հեղինակավոր մրցույթներում։ Նրա շնորհիվ ծիրանի ծառի փայտից պատրաստված դուդուկը ճանաչելի է դարձել ամբողջ աշխարհում, գրում է աղբյուրը։

На билеты на концерт Дживана Гаспаряна в Москве объявлен конкурс
Легендарный дудукист Дживан Гаспарян выступит с концертом в Зеленом театре Выставки достижений народного хозяйства (ВДНХ) Москвы, пишет Artsakhpress.
Как сообщает «Комсомольская правда», концерт состоится 14 августа. Для приобретения билетов можно также принять участие в конкурсе, ответив на один вопрос: «Кого из музыкантов Дживан Гаспарян считает лучшим дудукистом?»
Во время московского концерта музыкант представит зрителям известный неоклассический инструментальный дует Two Siberians.
Народный артист СССР, 86-летний профессор Ереванской консерватории Дживан Гаспарян еще в юности играл для Сталина, периодически представлял Армению на авторитетных конкурсах. Благодаря ему дудук, изготовленный из абрикосового дерева, приобрел популярность во всем мире, пишет источник.