Արաքս Մանսուրյան. «Խաչի նման իմ մեջ կրում եմ մորս խոսքերը՝ Հայաստանը երբեք չլքես…»
Օգոստոսի 1-ին հայ ճանաչված ու սիրված օպերային երգչուհի, պրոֆեսոր Արաքս Մանսուրյանը դառնում է 69 տարեկան: Մոտ յոթ տասնամյակ, որոնք ամբարվել են տարիների ու մարդկանց հիշողությունների մեջ յուրովի:
Իսկ թե ինչպիսին են այդ ապրած տարիներն Արաքս Մանսուրյանի աչքերով, «Հայերն այսօրը» պարզել է սիրված երգչուհու հետ կատարած փոքրիկ հարցազրույցի միջոցով:
-Տիկի´ն Մանսուրյան, կարծես թե այս տարին իրադարձություններով լի էր Ձեզ համար։
– Իսկապես, այս տարին նշանակալից էր ինձ համար: Ապրիլի 23-ին եկա Երևան և ի ուրախություն ինձ, ներկա գտնվեցի Հայոց ցեղասպանության նահատակների Սրբադասման արարողությանը: Իսկ ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում իմ երգով մասնակից դարձա Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պաշտոնական արարողությանը: Այդ ամենը շատ հուզիչ էր հատկապես ինձ համար, ով Եղեռնի ճամփան անցած ծնողների զավակ է:
Հայաստանում գրեթե ամեն օրս լեցուն էր նկարահանումներով, հարցազրույցներով:
Մայիսի 4-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը համատեղ համերգ ունեցա ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբայի հետ. համերգը նախաձեռնել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:
Կայացավ իմ երեք ձայնասկավառակների շնորհանդեսը, որոնցից մեկը, որ հոգևոր երգերի կատարումներ են, նվիրված էր տիգրանակերտցի հորս՝ Եղիա Մանսուրյանին և մարաշցի մորս՝ Աննա Փամբուկյանի հիշատակին:
Անակնկալ էր նաև Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի կողմից պատվավոր պրոֆեսորի կոչմանն արժանանալը:
Հոգիս լի է անցյալի հուշերով, երբ սովորում էի Կոնսերվատորիայում, երբ դասավանդում էի: Մեծագույն հարստություն է արվեստին ծառայելու, անմնացորդ նվիրվելու համար գնահատված ու սիրված լինելը: Մեծագույն պատիվ է, նաև պարտավորեցնող՝ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» առաջին աստիճանի մեդալի արժանանալը:
Շնորհակալ եմ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին և Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի ղեկավարությանը ու պրոֆեսորական կազմին՝ պարգևատրումների համար:
-Վերհիշելով Ձեր անցած ուղին՝ ի՞նչ եք մտածում։
– Ուր եղել եմ, ուր երգել եմ, դասավանդել, միշտ իմ «ուղեկիցն» են եղել ազգային պատկանելությունս, մայրենիս ու հայ երգս: Երբ հետ եմ նայում ու վերհիշում իմ անցած ուղին, տեսնում եմ, որ այնքան ափսոսանքի պահեր կան:
Ուսանողական տարիներին այն ժամանակ դեռևս ոչ հայտնի երգահանների ատոնալ երաժշտության առաջին ու միակ կատարողն եմ եղել. ցավում եմ, որ ձայնագրություններ չկան:
Երևանի օպերային թատրոնի արխիվում, ավաղ, չկան դերերգերիս ձայնագրությունները, թերևս միայն Անուշն է մնացել, այն էլ անորակ:
Այդ տարիներին ստեղծագործական կյանքը շատ գունեղ էր, լեցուն: Հուզմունքով ու կարոտով եմ հիշում այդ տարիները: Անմոռանալի են նաև համերգային շրջագայությունները Խորհրդային Միության տարբեր քաղաքներում, արտասահմանյան երկրներում:
Մեծ պատիվ է ինձ համար լինել Կոմիտասյան շատ երգերի, ինչպես նաև եղբորս՝ Տիգրան Մանսուրյանի և այլ մեծ երգահանների ստեղծագործությունների առաջին կատարողը: Ի դեպ, Կոմիտասյան «Անուշի» միակ կատարողը նույնպես ես եմ:
Սիդնեյի օպերային թատրոնի առաջին հայ մեներգչուհին եմ եղել, ու դա ևս հպարտություն է: Հիմա դասավանդում եմ: Իմ մեծ ձեռքբերումն ու ուրախությունն այսօր այն է, երբ տեսնում եմ օտար ուսանողներիս տարեցտարի աճող սերն ու գնահատանքը՝ հայ արվեստի, Կոմիտասի, Մանսուրյանի ու, առհասարակ, հայ երաժշտության հանդեպ:
– Ձեր անցած տարիների ամենանշանակալի ծննդյան օրը:
– Թերևս ծննդյանս ամենանշանակալի ու անմոռանալի օրը 1993 թվականի օգոստոսի 1-ն էր: Նշեցինք մայրիկիս տանը՝ Շուշանիս, Մարիամիս հետ: Առ այսօր, խաչի նման իմ մեջ կրում եմ մորս խոսքերը, մաղթանքները, խրատները, որոնք հիմնականում հայրենիքի մասին էին: Մայրիկիս խոսքերը, որոնք փութերով սեր են կշռում, առ այսօր հնչում են ականջումս՝ Հայաստանը երբեք չլքես… Այդ սերը, պատգմաները զգում և լսում էի, ավաղ, վերջին անգամ: Մեկ ամիս անց մայրս հեռացավ մեզանից՝ միանալով երկնային հրեշտակներին: Այո, այսօր հեռու եմ հայրենիքից, բայց հայրենիքս միշտ ինձ հետ է, իմ ներսում, իմ օրվա մեջ, իմ կյանքում: Եվ այդ օրվա օրհնությունն ինձ հետ է առ այսօր… Եվ գիտեմ, որ վերադառնալու եմ…

Аракс Мансурян: «Подобно кресту, ношу в себе слова матери: никогда не покидай Армению…»
�?звестной и любимой армянской оперной певице Аракс Мансурян 1 августа исполняется 69 лет. Семь десятилетий, своеобразным образом годами копившиеся в памяти людей.
А каковы эти прожитые годы глазами самой Аракс Мансурян, «Армяне сегодня» выяснили посредством небольшой беседы с любимой певицей.
– Госпожа Мансурян, нынешний год для Вас, вроде бы,  полон событий.
– Действительно, нынешний год для меня знаменательный. 23 апреля приехала в Ереван, и, к моей радости, присутствовала на церемонии канонизации мучеников Геноцида армян. А 24 апреля в Цицернакабердском мемориальном комплексе своим пением приобщилась к официальной церемонии 100-летия Геноцида армян. �? все это было очень волнующим, особенно для меня – дочери родителей, прошедших дорогой Геноцида.
В Армении почти каждый мой день был насыщен беседами, съемками.
Четвертого мая в Доме камерной музыки состоялся мой совместный концерт с японским пианистом Тахиро Акиба, инициированный Министерством Диаспоры РА.
Состоялась презентация трех моих дисков, один из которых – с исполнением духовных песнопений, – был посвящен памяти моего отца, выходца из Тигранакерта Егия Мансуряна, и матери, выходца из Мараша, Анны Памбукян.
Сюрпризом стало также присвоение звания почетного профессора Ереванской государственной консерватории им. Комитаса.
Душа полна воспоминаниями прошлого: я училась и преподавала в этой консерватории. Величайшее богатство – быть оцененной и любимой за беспредельную преданность и служение искусству. Величайшая честь и обязанность – удостоиться медали «За заслуги перед Родиной» 1 степени.
Благодарна Президенту РА Сержу Саргсяну, министру Диаспоры Грануш Акопян, руководству и профессорско-преподавательскому составу Ереванской государственной консерватории им. Комитаса за награды.
– О чем Вы думаете, вспоминая пройденный путь?
– Где я ни была – пела, преподавала, – моим спутником неизменно были национальная принадлежность, армянская песня и родной язык. Когда оглядываюсь и вспоминаю пройденный путь, о многом приходится сожалеть.
В студенческие годы была первой и единственной исполнительницей тогда еще не столь известных композиторов, и очень сожалею, что не сохранились записи.
В архиве Ереванского оперного театра нет, увы, записи моих партий, впрочем, сохранилась единственная Ануш, да и та некачественная.
В те годы творческая жизнь была очень красочной и насыщенной. Вспоминаю их с волнением и грустью. Незабываемы также гастрольные турне по разным городам Советского Союза, за рубежом.
Большая честь для меня быть первой исполнительницей многих песен Комитаса, а также произведений брата, Тиграна Мансуряна, и многих других великих композиторов. Кстати, я также единственный исполнитель комитасовской «Ануш».
Я была первой армянкой – солисткой Сиднейского оперного театра, что является моей гордостью. Сейчас преподаю. Моим большим достижением и радостью является сегодня то, что вижу растущие  год от года любовь и оценку моими иностранными студентами армянского искусства, Комитаса, Мансуряна,  армянской музыки вообще.
– Ваш самый знаменательный день рождения?
– Пожалуй, самым знаменательным и незабываемым днем рождения было 1 августа 1993 года. Отметили в доме моей мамы вместе с Шушан и Мариам. До сего дня подобно кресту, ношу в себе слова матери, ее пожелания, советы, которые в основном касались Родины. Слова матери, полные любви, и сегодня звучат в моих ушах: никогда не покидай Армению…Эту любовь, наставления чувствовала и слышала, увы, в последний раз. Спустя месяц мать покинула нас, присоединившись к небесным ангелам. Да, сегодня я вдали от Родины, но она всегда со мной – в моих буднях, моей жизни. �? благословение того дня со мной по сей день… Я знаю, что вернусь…