«Լրագրող լինել անգամ քնած ժամանակ». հանդիպում Հրայր Զորյանի հետ
Սփյուռքահայ լրագրողների դասընթացները շարունակվոււմ են «Սփյուռք» ամառային դպրոց-2015» ծրագրի շրջանակներում: Նրանք եզակի հնարավորություն ունեն հանդիպելու ոլորտի լավագույն մասնագետներին, լսելու նրանց դասախոսություններն ու խորհուրդները: Այս անգամ երիտասարդ լրագրողներին հյուրընկալվեց ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության նախկին պետ, ՀՀ Աժ նախագահի խորհրդական, Երեւանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոս Հրայր Զորյանը:
Պարոն Զորյանը նախ նկատեց, որ Սփյուռքի լրագրողական դպրոցում սերնդափոխություն է տեղի ունենում: «Դա բնական գործընթաց է, քանի որ նոր սերունդը ասելիք ունի, նոր ոճ ու տեսակ է բերում, նոր խոսք»,- ասաց Հրայր Զորյանը: Նա նաեւ ուրախությամբ նշեց, որ Սփյուռքը եւ հայրենիքը այլեւս անջրպետված չեն, չկա առաջվա տեղեկատվական բացը, այսօր Հայաստանում տեղի ունեցող յուրաքանչյուր գործընթաց հասանելի է Սփյուռքի հայությանը:
«Պարզապես հարց է, թե ինչքանով են Սփյուռքի լրատվամիջոցները հետաքրքրված հայաստանյան իրողություններով եւ ինչքանով են լուսաբանում դրանք»,- նշեց պարոն Զորյանը: Իսկ ահա մենք, ըստ մասնագետի, Սփյուռքից եկող տեղեկատվության բաց ունենք, շատ անգամ այդ առումով կտրված ենք հայկական համայնքներից: «Տեղեկատվությունը, ինչ խոսք, գալիս է Սփյուռքի եւ Արտաքին գործերի նախարարությունների խողովակով, եւ մենք ստանում ենք Սփյուռքից լուրեր, բայց դուք էլ պիտի համագործակցեք հայաստանյան լրատվամիջոցների հետ, փոխանակվեք տեղեկատվությամբ, կապեր հաստատեք: Սա ձեզ համար լավ առիթ է այդ մասին մտածելու համար»,- ասաց Հրայր Զորյանը:
Մասնակիցները այնուհետ լսեցին մասնագիտական մի շարք խորհուրդներ, որոնք կկիրառեն իրենց հետագա գործունեության մեջ: Հրայր Զորյանը նրանց առավել քան մանրամասն ներկայացրեց լրագրողական նյութ գրելու տեխնիկան` սկսած նյութի թեմայի ընտրությունից ու հայթայթումից, տեղեկատվական աղբյուրների հետ տարվող աշխատանքից, տեքստի կազմումից, վերնագրի ընտրությունից եւ այլն: «Նյութը պիտի սեղմ լինի, բայց դրանից չպիտի տուժի նրա ամբողջականությունը: Աշխատեք ձեր մեջ «եփել» այն մինչ թղթին կամ համակարգչին հանձնելը: Ու մի բան լավ հիշեք, դուք պիտի ձեր գրիչը ճիշտ աշխատեցնեք: Տեր եղեք ձեր ստորագրությանը, քանի որ եթե այն կորցնում է իր արժեքը, ձեր մասնագիտական կարիերան ավարտված է»,- նշեց պարոն Զորյանը: Նա նաեւ խոսեց լրագրողի մասնագիտության կարեւորության մասին, եւ թե ինչ առաքելության է կոչված հենց լրագրողը: «Մեր մասնագիտությունը եզակի է իր տեսակի մեջ այն առումով, որ դուք ամեն օր կարծես նոր մարդ եք դառնում. հնագետի հետ դուք հնագետ եք, բժշկի հետ՝ բժիշկ, հողագործի հետ` հողագործ: Բայց այս ամենից զատ, դուք որոշում եք, թե ինչի մասին եւ ինչպես պիտի մտածի հանրությունը»,- ասաց փորձառու լրագրողը:
Մասնակիցներին հետաքրքրում էր, թե ինչ մեխանիզմներով է հնարավոր այսքան տեղեկատվական հոսքերի մեջ պահել լսարանի ուշադրությունը եւ հետաքրքրվածությունը: Պարոն Զորյանը խորհուրդ տվից աշխատել արհեստավարժ, հավատարիմ մնալ սեփական անձին, քայլել ժամանակի հետ, գիտակցել վայրկյանի արժեքը եւ լրագրող լինել անգամ քնած ժամանակ:
Հանդիպման ավարտին դասաախոսը նաեւ մի փոքր պատմեց հանրության հետ կապերի (PR) ոլորտից` հաշվի առնելով մասնակիցների առանձնակի հետաքրքրվածությունը:

«Даже во сне оставаться журналистом»: встреча с Грайром Зоряном
В рамках программы «Летняя школа «Спюрк»-2015» продолжаются курсы журналистов Диаспоры. У них есть исключительная возможность встречаться с лучшими специалистами сферы, слушать их лекции и советы. На этот раз с молодыми журналистами встретился советник председателя НС РА, преподаватель факультета журналистики Ереванского государственного университета Грайр Зорян.
Господин Зорян прежде всего заметил, что в журналистской школе Диаспоры происходит смена поколений. «Это естественный процесс, поскольку новому поколению есть, что сказать, привносит новый стиль, новое слово», – сказал он, с радостью отметив, что Диаспора и Родина отныне неразрывны, нет прежнего информационного пробела, сегодня каждый процесс, происходящий в Армении, доступен армянству Диаспоры.
«Просто вопрос, в какой мере СМ�? Диаспоры заинтересованы реалиями Армении и насколько освещают их», – отметил господин Зорян. А вот мы, по словам специалиста, имеем пробелы в информации, поступающей из Диаспоры, во многих случаях оторваны в этом плане от армянских общин. «�?нформация, что и говорить, поступает по каналам Диаспоры и Министерства иностранных дел, и мы получаем из Диаспоры сведения, но и вы должны сотрудничать со СМ�? Армении, обмениваться информацией, налаживать связи. Это хороший повод для вас поразмышлять об этом», – сказал Грайр Зорян.
Затем участники выслушали ряд профессиональных советов, которые используют в своей дальнейшей деятельности. Грайр Зорян подробно представил им технику написания журналистского материала – начиная с выбора темы, изыскания фактуры, работы с источниками информации, составления текста, подбора заголовка и т. д. «Материал должен быть кратким, но от этого не должна страдать его цельность. Старайтесь «переварить» его в себе, прежде чем выплеснуть на бумагу или в компьютер. �? хорошенько помните, что вы свое перо должны задействовать верно. Будьте хозяевами своей подписи, поскольку если она теряет свою ценность – ваша профессиональная карьера завершена», – отметил господин Зорян. Он также говорил о важности профессии журналиста, о том, какая миссия возложена на журналиста. «Наша профессия исключительна в своем роде в том плане, что каждый день вы будто становитесь другим человеком: с археологом становитесь археологом, с врачом – врачом, с земледельцем – земледельцем. Но помимо всего этого, вы решаете, о чем и как должна думать общественность», – посоветовал опытный журналист.
Участников интересовало, какими механизмами возможно удержать в столь обильном информационном потоке внимание и интерес аудитории. Господин Зорян посоветовал работать профессионально, хранить верность собственным принципам, шагать в ногу со временем, сознавать ценность мгновения и даже во сне оставаться журналистом.
По завершении встречи, учитывая особый интерес слушателей, лектор также рассказал о сфере связей с общественностью (PR).