Մեկնարկեց «Արի տուն» ծրագրի հինգերորդ փուլը
Հուլիսի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի հինգերորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Արիտունցիներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Սիրելի երիտասարդներ, ես շատ ուրախ եմ, որ դուք Հայաստանում եք, բարով եք եկել: Ձեզնից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց արդեն ստացել են առաջին տպավորությունները, հյուրընկալ ընտանիքներում ծանոթացել են ազգային սովորույթներին, նիստուկացին: Այս ծրագիրը համահայկական ծրագիր է, որովհետև մասնակցում են երեխաներ աշխարհի բոլոր կետերից: Հավատում եմ, որ անկրկնելի ժամանակ կանցկացնեք, շատ ընկերներ ձեռք կբերեք: Հավատում եմ, որ այս օրերը կդառնան ձեր կյանքի լավագույն, անմոռանալի երկու շաբաթը, և դուք կկարոտեք Հայաստանը, կմտածեք վերադառնալու մասին: Հաջողություն եմ մաղթում ձեզ և ակտիվ, ջերմ, ուրախ օրեր Հայաստանում: Մենք ձեզ սիրում ենք և միշտ ձեզ հետ ենք լինելու այս օրերի ընթացքում»:
Նախարարը՝ ավանդույթի համաձայն, «Արի տան» շապիկ հագցրեց ծրագրի ամենակրտսեր մասնակցին՝ Սիրիայից նոր տեղափոխված՝ Հալեպի «Կարեն Եփփե» վարժարանի սան, 13-ամյա Հակոբ Թորոսյանին:
«Արի տուն» ծրագրի հինգերորդ փուլի մասնակիցներին ողջունեց նաև Վանաձորի դրամատիկական թատրոնի դերասան, ասմունքող Ջիվան Սարգսյանը: «Մենք քիչ ենք, սակայն մեզ հայ են ասում» բանաստեղծության նրա կատարումը բուռն ծափերի արժանացավ:
Ելույթ ունեցան Արփի Սինանյանը և միջազգային մրցույթի դափնեկիր «Երևան» համույթը: Ազգային երաժշտության հնչյունների ներքո արիտունցիներն ուրախ շուրջպար բռնեցին:
«Արի տուն» ծրագրի հինգերորդ փուլին մասնակցում է 13-18 տարեկան 160 երիտասարդ աշխարհի 7 երկրից՝ ՌԴ-ից, Վրաստանից, Բելառուսից, Կիպրոսից, Թուրքմենստանից, Ղազախստանից, Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Շվեդիայից, Պորտուգալիայից, Լեհաստանից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից և Սիրիայից:

Fifth stage of “Ari Tun” Program has been launched
The fifth stage of the “Ari Tun” Program was launched with a grand opening ceremony at the RA Ministry of Diaspora on July 21.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan greeted the participants and particularly mentioned the following: “Dear youth, I’m very pleased to see you in Armenia. Welcome! Most of you are visiting Armenia for the first time, but you already have your first impressions and have already become familiar with the national customs and lifestyles while staying with the host families. This is a pan-Armenian program because it helps bring together Armenian children and youth from all corners of the globe. I believe you will have a wonderful time here and will make many friends. I believe the next two weeks will become the best and unforgettable two weeks of your life. You will miss Armenia and will think about coming back. I wish you success and warm and happy days in Armenia. We love you and will always be with you during your stay.”
According to the tradition, the minister dressed the youngest participant of the program in a shirt with the “Ari Tun” Program’s logo on it, and this time that youngest participant was 13-year-old Hagop Torosian, who is one of the students of Aleppo’s Karen Eppe School and has just moved from Syria.
The participants of the fifth stage of the “Ari Tun” Program were also greeted by actor of the Dramatic Theater of Vanadzor and reciter Jivan Sargsyan, whose performance of the poem “We Are Small In Number, But They Call Us Armenian” received warm rounds of applause from the audience.
The participants of the fifth stage of the “Ari Tun” Program held hands and danced a round-dance to the sounds of national songs performed by Yerevan Ensemble, which is a winner of international awards.
The fifth stage of the “Ari Tun” Program will be held with the participation of 160 young Armenians between the ages of 13 and 17 and from different countries, including the Russian Federation, Georgia, Belarus, Cyprus, Turkmenistan, Kazakhstan, Germany, France, Belgium, Sweden, Portugal, Poland, Canada, the USA and Syria.