Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի 3-րդ փուլը
Հուլիսի 17-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 3-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Կոտայքի փոխմարզպետը, նախարարության աշխատակիցներ, հյուրեր:
Ողջունելով «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուզում եմ հավատալ, որ այս 14 օրը ձեզ համար անմոռաց դարձան: Դուք տեսաք Հայաստանը, սիրեցիք այն: Սիրեցիք ձեր ընկերներին, և ձեր ընկերությունը երկար կշարունակվի: Յուրաքանչյուր հայի համար աշխարհի ամենալավ լեզուն հայերենն է, դուք մի՛շտ խոսեք հայերեն: Մենք ձեզ ասում ենք ցտեսություն, այսինքն՝ հրաժեշտ ենք տալիս՝նորից ձեզ տեսնելու ցանկությամբ: Մենք ձեզ սիրում ենք, սպասում ենք, հավատում ենք, և ուզում ենք, որ ձեր դպրոցում լինեք առաջինը: Կեցցե՛ Հայաստանը, կեցցե՛ հայ ժողովուրդը»:
Նախարարը հորդորեց հավատարիմ մնալ ազգային արժեքներին, պահպանել Մայրենին, բնակության երկրում լինել արժանապատիվ քաղաքացի և բարձր պահել հայի պատիվը: Ապա օրհնության խոսք ասաց Տեր Հովսեփ քահանա Ալեքսանյանը:
Արիտունցիները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեցին Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի տնօրեն, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մուրադ Մալխասյանը և «Հայաստանի ձայնը» առաջին մրցույթի հաղթող Մերի (Մաշա) Մնջոյանը:
Նշենք, որ ծրագրի 3-րդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել շուրջ 150 երիտասարդ աշխարհի 17 երկրից՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից, Ղազախստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Շվեդիայից, Գերմանիայից, Բելգիայից, Չեխիայից, Իտալիայից, Լեհաստանից, Չինաստանից, Լիբանանից, Թայլանդից, Սիրիայից:

Завершился 3-й этап программы «Ари тун»
В Цахкадзорском лагере «Ари тун» 17 июля состоялась торжественная церемония 3-го этапа программы «Ари тун» Министерства Диаспоры РА, в которой приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян, вице-губернатор Котайкской области, сотрудники Министерства, гости.
Приветствовав участников программы «Ари тун», министр, в частности, сказала: «Хочу верить, что эти 14 дней стали незабываемыми. Вы увидели Армению, полюбили ее. Полюбили ваших друзей, и ваша дружба продлится долго. Для любого армянина самым лучшим языком в мире является армянский – всегда говорите на нем. Мы говорим вам «До свидания!» – то есть прощаемся с надеждой вновь видеть вас. Мы любим вас, ждем, верим и хотим, чтобы в своих школах вы были первыми. Да здравствует Армения, да здравствует армянский народ». Министр призвала хранить верность национальным ценностям, беречь родной язык, быть достойными гражданами стран проживания и высоко держать честь армянина.
Затем со словами благословения выступил иерей Овсеп Алексанян.
Аритунцы выступили с концертной программой, которую подготовили за дни пребывания в лагере. Участников программы приветствовали директор Гюмрийского государственного оркестра народных инструментов, Заслуженный деятель культуры РА Мурад Малхасян и победительница первого конкурса «Голос Армении» Мери (Маша) Мнджоян.
Отметим, что для участия в 3-м этапе программе в Армению прибыли около 150 молодых людей из 17 стран мира – Российской Федерации, Украины, Беларуси, Грузии, Казахстана, США, Франции, Швеции, Германии, Бельгии, Чехии, �?талии, Польши, Китая, Ливана, Таиланда, Сирии.