Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի 3-րդ փուլը
Հուլիսի 17-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 3-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Կոտայքի փոխմարզպետը, նախարարության աշխատակիցներ, հյուրեր:
Ողջունելով «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուզում եմ հավատալ, որ այս 14 օրը ձեզ համար անմոռաց դարձան: Դուք տեսաք Հայաստանը, սիրեցիք այն: Սիրեցիք ձեր ընկերներին, և ձեր ընկերությունը երկար կշարունակվի: Յուրաքանչյուր հայի համար աշխարհի ամենալավ լեզուն հայերենն է, դուք մի՛շտ խոսեք հայերեն: Մենք ձեզ ասում ենք ցտեսություն, այսինքն՝ հրաժեշտ ենք տալիս՝նորից ձեզ տեսնելու ցանկությամբ: Մենք ձեզ սիրում ենք, սպասում ենք, հավատում ենք, և ուզում ենք, որ ձեր դպրոցում լինեք առաջինը: Կեցցե՛ Հայաստանը, կեցցե՛ հայ ժողովուրդը»:
Նախարարը հորդորեց հավատարիմ մնալ ազգային արժեքներին, պահպանել Մայրենին, բնակության երկրում լինել արժանապատիվ քաղաքացի և բարձր պահել հայի պատիվը: Ապա օրհնության խոսք ասաց Տեր Հովսեփ քահանա Ալեքսանյանը:
Արիտունցիները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեցին Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախմբի տնօրեն, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Մուրադ Մալխասյանը և «Հայաստանի ձայնը» առաջին մրցույթի հաղթող Մերի (Մաշա) Մնջոյանը:
Նշենք, որ ծրագրի 3-րդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել շուրջ 150 երիտասարդ աշխարհի 17 երկրից՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից, Ղազախստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Շվեդիայից, Գերմանիայից, Բելգիայից, Չեխիայից, Իտալիայից, Լեհաստանից, Չինաստանից, Լիբանանից, Թայլանդից, Սիրիայից:

Third stage of the “Ari Tun” Program draws to an end
On July 17, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, the deputy governor of Kotayk Province, as well as guests and employees of the RA Ministry of Diaspora participated in the grand ceremony marking the end of the third stage of the 2015 “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor.
The minister greeted the participants of the third stage of the “Ari Tun” Program and particularly mentioned the following: “I want to believe that you will always remember these past 14 days. You saw and loved Armenia. You grew to love your friends, and your friendship will continue for a long time. The world’s best language for every Armenian is Armenian. Always speak Armenian! We are bidding you farewell with the desire to see you again. We love you, wait for you, believe in you and want you to be outstanding students. Long live Armenia! Long live the Armenian people!” The minister urged the participants to stay true to their national values, preserve the mother language, as well as be dignified citizens of their countries of residence and keep the honor of the Armenians high.
Father Priest Hovsep Alexanyan gave his blessings to the participants.
The participants of the program performed songs and dances that they had rehearsed during the days that they spent at the camp. The participants were greeted by director of the State Folk Instruments Ensemble of Gyumri, Merited Cultural Figure of the Republic of Armenia Murad Malkhasyan and winner of the Voice of Armenia competition Mery (Masha) Mnjoyan.
Let us mention that the third stage of the “Ari Tun” Program was held with the participation of nearly 150 young Armenians from 17 countries around the world, including the Russian Federation, Ukraine, Belarus, Georgia, Kazakhstan, the USA, France, Sweden, Germany, Belgium, the Czech Republic, Italy, Poland, China, Lebanon, Thailand and Syria.