Իտալական պարբերականը ցույց է տվել Թուրքիայի արդարացումների անհեթեթությունը
Թուրքիայի արդարացումները, թե Առաջին աշխարհամարտի ժամանակ զոհվել է միայն 200 հազար հայ, լիովին անհիմն են։ Այդ մասին տեղեկացնում է News.am կայքը՝ հղում տալով իտալական «Il Giornale d’Italia» պարբերականին։
Հոդվածում ասվում է.
«Այսօրվա Թուրքիան ժխտման ուղին է ընտրել։ Իհարկե, այսօրվա պետությունը չի կարող պատասխանատվություն կրել անցյալում կատարվածի համար։ Բայց Թուրքիան հայտարարում է, թե իրականում զոհվել է 200 հազար մարդ։ Կարծես՝ դրանից հանցագործությունն ավելի պակաս սարսափելի է դառնալու։
Իրականում հայ ժողովրդին հալածել են հեռավոր 301 թվականից, երբ նա դարձավ առաջինը քրիստոնեություն ընդունած ազգը։
Ցեղասպանության մեկնարկից ամիսներ առաջ «Իթթիհադ» կոմիտեի գաղտնի հանդիպմանը դրա գործադիր քարտուղար Նազիմն ասում էր. «Այլ հարմար պահ կարող է այլևս չլինել ողջ հայկական բնակչությանը ոչնչացնելու համար: Այս պահին խոշոր տերությունների միջամտությունը քիչ հավանական եմ համարում»։
Դա ոչնչացում էր բառի բուն իմաստով, եւ դրա վկայությունները բազմաթիվ են։ Առանձնակի գազանությամբ էին հաշվեհարդար տեսնում հոգեւորականների հետ։ Վանի կուսակալ եւ պաշտպանության նախարար Էնվերի զարմիկ Ջեւդեթ բեյը պայտեր էր մեխում նրանց ոտքերին»,- գրում է պատմաբան Ալբերտո Ռոսսելին։ Գազանություններն այնտեղ էին հասել, որ անգամ պատերազմի ժամանակ իրենց խստությամբ հայտնի գերմանացիները պահանջեցին վերջ դնել «անիմաստ դաժանությանը»։ Բայց օսմանցիները չդադարեցրին։
Իրադարձությունների հանգամանալից պատկերը ներկայացնող Ռոսսելին նկատում է, որ որոշ թուրք նահանգապետերը, թեեւ շատ քիչ, սակայն հրաժարվում էին կատարել Կոնստանդնուպոլսից եկող հրամանները։ 1915թ. հուլիսին Անկարայի նահանգապետին հանեցին եւ նրա փոխարեն կատաղի մի զինվորականի նշանակեցին։

�?тальянское издание показало нелепость оправданий Турции
Оправдание Турции о том, что во время событий Первой мировой погибло только 200 тысяч армян, полностью несостоятельны. Об этом пишет итальянское издание «Il Giornale d’Italia».
В статье отмечается:
«Сегодняшняя Турция выбрала путь отрицания. Конечно, сегодняшнее государство не может нести ответственность за то, что произошло раньше. Но Турция заявляет, что на самом деле погибли 200 тысяч человек. Словно от этого преступление было менее тяжким.
На самом деле армянский народ преследовали ещё с далёкого 301 года, когда он первым объявил христианство государственной религией.
За несколько месяцев до начала Геноцида на секретной встрече комитета «�?ттихад» его исполнительный секретарь Назым заявил: «Теперь может и не представиться лучшего случая, чтобы уничтожить всё армянское население. В такую минуту, как сейчас, вмешательство крупных держав крайне маловероятно».
Это было истребление в полном смысле слова, и свидетельств тому множество. С особым остервенением расправлялись со священниками. Джевдет бей, наместник города Ван и шурин министра обороны Энвера паши, забивал подковы им в ноги», – пишет историк Альберто Росселли. Жестокости дошли до того, что даже немцы, известные суровостью на войне, потребовали прекратить «ненужную жестокость». Но османцы не прекратили.
В депеше от 15 сентября 1915 года от Талеата-паши турецкому губернатору Алеппо говорится: «Вы уже знаете, что правительство решило уничтожить всё армянское население. Не проявлять жалости ни к кому, тем более к женщинам, детям, инвалидам. Какими бы страшными ни казались методы этого истребления, нужно действовать без зазрения совести, с максимальной быстротой и эффективностью».
Росселли, представляющий исчерпывающую картину событий, отмечает, что некоторые турецкие губернаторы, хотя и немногие, отказывались исполнять все приказы из Константинополя. Например, в июле 1915 года губернатор Анкары, выступивший против истреблений, был снят с должности и замен на ревностного служаку».