The Telegraph. Հիշելով հայերին
Բրիտանական Telegraph-ի գրական քննադատ Թոմ Փայնը ուսումնասիրել է Հայոց ցեղասպանության ժառանգությունը նկարագրող երկու գիրք: Հեղինակի հոդվածը՝ մասնակի կրճատումներով, ներկայացնում է armeniangenocide100.org-ը:
«Օսմանյան կայսրությունից հայերը սկսեցին անհետանալ 1915-ից սկսած «պատերազմի մշուշում»: Սա կարող էր տարբեր կերպ տեղի ունենալ: Երբեմն այդ անհետացումն իրականացվում էր գյուղեր ոչնչացնելով և դրանց բնակիչներին ձերբակալելով: Նրանց մարդասպանները թուրքերը կամ քրդերն էին, որոնք հրացանների փոխարեն օգտագործում էին սվիններ, սրեր ու կացիններ, որովհետև խնայում էին փամփուշտները: Շատերն էին լքել իրենց տները՝ բռնագաղթերի ճամփան բռնելով. նրանց սպանում էին, նետում Եփրատն, իսկ կանանց՝ բռնաբարում:
Փրկվել հաջողածներն ավարտեցին իրենց երթուղին սիրիական անապատում, Դեր Զոր կոչվող քաղաքում կամ նրա շրջակայքում, որտեղ էլ սպանվել էին կամ սովամահ եղել: Գերմանացի մի ականատես նշել էր. «Նրանց ստամոքսները թուլացած էին ամիսներ տևող սովից և այլևս ի վիճակի չէին որևէ բան կլանելու… Եթե նրանց հաց տայիք, նրանք այն անտարբերությամբ մի կողմ կդնեին: Նրանք հանգիստ պառկում էին և սպասում իրենց մահվան»:
Զոհերի քանակը հաշվելու խնդիրներից մեկն այն էր, որ նրանցից ոմանք իսկապես անհետացել էին: Ջարդարարները չէին խնայում անգամ երեխաներին: «Ես ոչ մեկին չեմ թողնի, ոչ մեկին, որը բարձր կլինի այստեղից», – ձեռքը ծնկից էլ ցածր պահելով՝ ասում էր Քելվեթ Բեյ անունով հրամանատարը: Սակայն երեխաներին նաև տանում էին և առաջարկում տեղի մահմեդականներին: Նույնիսկ հիմա մարդիկ բացահայտում են, որ իրենց պապերը Ցեղասպանությունից փրկվածներն էին:
Ցեղասպանություն: Ուսումնասիրելով զոհերի քանականերն ու լսելով հրամանատարների՝ «Այրե′լ, ոչնչացնե′լ, սպանե′լ» կրկնվող հրամանները, էլ ի՞նչ բառ կարելի է գործածել: Եվ այդքանից հետո դեռ շարունակվում են հայերի և թուրքերի միջև իրար հասկանալու խոչընդոտները: Թուրքերը չեն ցանկանում գործածել այդ բառը, քանի որ վախենում են, որ ստիպված կլինեն Թուրքիայի տարածքների մի մասը զիջել Հայաստանին:
Հենց այդ վախն էր, որը սկիզբ դրեց Ցեղասպանությանը, իսկ վախը շատ ազդեցիկ գործոն է՝ «Ց» բառը կիրառելու հարցում: Այդ բառը հորինած մարդը՝ Ռաֆայել Լեմկինը, ուզում էր ստեղծել մի եզր, որը կնկարագրեր և՛ հայերի կոտորածները, և՛ հրեական Հոլոքոսթը: Նա բացատրում էր այն որպես «էթնիկ, ռասայական և կրոնական խմբերի ամբողջությամբ կամ մասամբ ոչնչացնելու մտադրություն»:
Գիտնականների մեծ մասն այժմ համամիտ է, որ դժվար միջազգային և ներքին իրավիճակն էր հանգեցրել այդ վայրագություններին, որոնք սկսվեցին տեղահանումներով և ավարտվեցին մահերով: Դրանք բոլորը բխում էին օսմանցիների՝ հայերի հանդեպ արմատացած վախով: Այդ վախը գալիս էր հայերի գիտակից հաջողություններից, նրանց հողային հավակնություններից և Օսմանյան պետության ներսում իրենց ճանաչումից, ինչպես նաև այն փաստից, որ քրիստոնեությունն ավելի էր մերձեցնում նրանց Ռուսաստանին:
Ցեղասպանության մասին գրող հեղինակներ Ռոնալդ Գրիգոր Սյունին և Թոմաս դե Վաալը համամիտ են, որ 1915-1916 թվականների սարսափները հենց այդ վախերի արդյունքն էին: Դե Վաալի «Մեծ աղետը. հայերն ու թուրքերը Ցեղասպանության ստվերի տակ» գիրքը պարզեցնում է, թե ինչ է կատարվել հետագայում, և մասնավորապես, Ցեղասպանության շուրջ քննարկումները: Ռոնալդ Սյունիի առաքելությունն է ներկայացնել պատմության մեջ արմատացած՝ երկու կողմերի ամբողջական պատկերը: Սական կա մի տարբերություն, որը շեշտը դնում է պատմության առանցքային կողմին՝ Վան քաղաքը:
Ցեղասպանությունն անհետացնել ցանկացող կամ այն կերպ մեկնաբանել փորձող թուրքերի համար Վանի ճակատամարտը բանալի է: Հայերն սկսեցին այն նախքան ռուսական հաջողությունները և այնտեղից հարձակվեցին թուրքերի վրա: Սա կոչվում է «սադրիչ թեզ», որը Սյունին մերժում է: Դե Վաալի կարծիքով՝ հայերն անելանելի իրավիճակում էին: Երկուսն էլ բազմիցս գործածել են «ցեղասպանություն» բառը, սակայն դե Վաալն իր գիրքը կոչել է «Մեծ աղետ», մասամբ այն պատճառով, որ Ցեղասպանության շուրջ վեճը խոչընդոտ է հանդիսանում պատշաճ սգի և հիշատակի համար: Չնայած, Սյունին ավելի հաստատակամ է այդ բառի գործածման հարցում, իսկ նրա՝ կարևոր աղբյուրներից և այդ ամենին մասնակից մարդկանց ազդեցիկ վկայություններից կազմված գիրքը հենց հիշատակման քայլ է:
Հիշատակն էական է, սակայն դեռևս կա այն մարդկայից ձայնը, որն «Այլևս երբեք»-ի կոչ է անում: Դա այն կոչն էր, որը Քիմ Քարդաշյանը բարձրաձայնել էր իր բլոգում. «Դա տեղի է ունեցել Ռուանդայի և Դարֆուրի ցեղասպանություններից, նաև Հոլոքոսթից առաջ: Գուցե այդ ցեղասպանություններից ոչ մեկը տեղի չէր ունենա, եթե ավելի շատ ազգեր ճանաչեին Հայոց ցեղասպանությունը, որի ընթացքում բնաջնջվել է 1.5 մլն հայ»:
Ռաֆայել Լեմկինը նույնպես այդպես էր մտածում. եթե թուրքերը կարողանային ճանաչել մարդկության դեմ իրականացրած հանցագործությունը, հետագայում եկող վարչակարգերը տեղյակ կլինեին, որ կդատվեին դրա համար: Հույս է ներշնչում այն, որ Սյունիի և այլ հեղինակների աշխատանքների շնորհիվ պատմաբանները վերացրել են իրական աղետի հետևում առկա վախը»:

The Telegraph: remembering the Armenians
Tom Payne, a literary critic for the Telegraph examines two books which explore the divisive legacy of the Armenian Genocide. The article reads with slight reductions:
From early 1915, under the “fog of war”, Armenians began to disappear from the Ottoman Empire. It could happen in a number of ways. Sometimes it was a matter of destroying villages and rounding up the inhabitants. Their murderers, Turks or Kurds, were as likely to use bayonets, swords or axes as guns, because they wanted to save bullets. Many left their homes on forced marches, to be attacked by killers, frequently thrown into the Euphrates, the women raped.
Those who survived ended up in the Syrian Desert, around or in the town of Der Zor, where they were murdered or starved to death. A German witness noted: “Their stomachs, weakened by months of hunger, are no longer able to absorb any food … If you give them bread, they put it aside indifferently. They lie there quietly and wait for death.”
One problem in calculating the death toll is that some really did disappear. The slaughterers thought little of killing children, and one commander, Cevdet Bey, bragged before an attack, “I won’t leave one, not one so high,” while holding his hand below knee-height. But at other times children were taken and offered to local Muslims. Even now there are people discovering that their grandparents were survivors of the Genocide.
Genocide. To study the numbers, and to hear commanders barking and repeating the orders “Burn, destroy, kill” is to think, what other word is there? And yet the rows continue to impede understanding between Turks and Armenians. Turks don’t want to use the G-word because if they do, they fear having to give parts of Turkey to the Armenians.
It was that fear that began the genocide, and fear is a big factor in whether we use the G-word at all. The man who invented the word, Raphael Lemkin, wanted a term that described both the Armenian massacres and the Jewish Holocaust. His definition was the “intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group”. Official communications covered tracks, and picked up on coded commands from previous attacks, such as “Restore order”.
Most scholars now agree that an impossible international and internal situation led to the atrocities, which began with deportations and ended in death, all of which stemmed from the entrenched Ottoman fear of Armenians: fear of their perceived success, their ambitions for land and recognition within the Ottoman state, and ultimately, the Christianity that aligned them closer to Russia.
The authors of these two books [They Can Live in the Desert but Nowhere Else: a History of the Armenian Genocide by Ronald Grigor Suny; Great Catastrophe: Armenians and Turks in the Shadow of Genocide by Thomas de Waal] agree that the horror of 1915-1916 came from that fear. De Waal’s book is clear as to what happened next, and, in particular, on the “genocide” debates; Suny’s mission is to present a full picture of both sides rooted in deep history. But there is a difference in emphasis at a vital moment in the story: the town of Van.
For Turks who want to wish away the genocide, or at least explain it away, the battle for Van is key. Armenians held it before the Russian advance and attacked Turks from it. This is called the “provocation thesis”, which Suny rejects. For de Waal, the Armenians were in an impossible situation. Both use the word genocide repeatedly, but de Waal calls his book Great Catastrophe, in part because the dispute about genocide is an obstacle to proper mourning and remembrance. Although Suny is more insistent on the word, his book, compiled with a mastery of sources and compelling accounts of the people behind them, is an act of remembrance itself.
Remembrance is essential; but there is still the human urge to shout, “Never again”. It’s an urge Kim Kardashian voiced in a blog: “It happened before Rwanda, Darfur, and the Holocaust. Maybe none of those other genocides would have happened if more nations had condemned the Armenian Genocide, when 1.5 million Armenians were massacred.”
Raphael Lemkin thought the same: if the Turks could acknowledge the crime against humanity, later regimes would know how they will be judged. One reason for hope is that, thanks to the work of Suny and others at the Workshop for Armenian-Turkish Scholarship, historians on all sides are removing the fear that lay behind the original catastrophe.