Ավարտվեց Օտարագիր հայ գրողների «Համաշխարհայնացում և ազգային ինքնություն» խորագրով 5-րդ համաժողովը
Հուլիսի 14-ին Ծաղկաձորում՝ Գրողների ստեղծագործական տանն իր աշխատանքներն ավարտեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանի գրողների միության համատեղ կազմակերպած Օտարագիր հայ գրողների «Համաշխարհայնացում և ազգային ինքնություն» խորագրով  5-րդ համաժողովը, որին մասնակցում էին գրողներ Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից:
Համաժողովի ամփոփիչ նիստից առաջ մասնակիցները դիտեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության 4-ամյան գործունեությանը նվիրված ֆիլմը:
Ամփոփիչ նիստը վարում էին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Դավիթ Կարապետյանը և Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը:
ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Դավիթ Կարապետյանը նշեց, որ համաժողովն անցավ արդյունավետ քննարկումների մթնոլորտում: Շնորհակալություն հայտնելով համաժողովի մասնակիցներին՝ փոխնախարարը կարևորեց օտարագիր գրողների դերը. «Եթե օտարագիր գրականությունը համեմատենք հայագիր գրականության հետ, ապա այն ավելի մեծ քաղաքական արժեք ունի: Հայալեզու գրականություն կարդում են հիմնականում հայերը, իսկ ձեր միջոցով օտարները ճանաչում են մեր ժողովրդին, նրա պատմությունը, ծանոթանում մեր ժողովրդի խնդիրներին: Դուք այդ ամենն անում եք մեծ նվիրումով, ինչի համար շնորհակալ ու երախտապարտ ենք ձեզ»:
Համաժողովի աշխատանքներն ամփոփեց Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը:
«Համաժողովը կայացավ և լուծեց իր առջև դրված խնդիրները: Այս օրերի ընթացքում մենք ունեցանք ինքնադրսևորվելու, ինքնաարտահայտվելու հնարավորություն:
Ամենակարևորը անձնական, գրական հանդիպումներն էին, ինչը հնարավորություն ունեցանք իրականացնելու Հայաստանի և Սփյուռքի գրողների միջև:
Ըստ մեր տեսիլքների և պատկերացումների՝ կարողացանք քննարկումների միջոցով վեր հանել մեր մտահոգությունները, և իբրև հետագա արդյունք, լավագույն զեկույցները կփորձենք Սփյուռքի նախարարության հետ ամփոփել մեկ ժողովածուի մեջ:
Հաջորդ կարևոր առանձնահատկությունն այն էր, որ շփումը մեզ հնարավորություն տվեց ծանոթանալու օտարագիր հեղինակների լավագույն գործերին, որոնք պետպատվերի, հովանավորների օգնությամբ կփորձենք թարգմանել և տպագրել:
Գրողների միությունը Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի հետ համատեղ անցկացնում է «21-րդ դարի հայը» ամենամյա մրցանակաբաշխությունը, որտեղ մենք այսուհետ կփորձենք ներառել օտարագիր գրողներին նվիրված անվանակարգ»:
Լևոն Անանյանը խոսեց նաև ապագա ծրագրերի և հաջորդ համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների մասին և օտարագիր գրողներին մաղթեց ստեղծագործական նոր ձեռքբերումներ:
Ամփոփիչ նիստից հետո համաժողովի մասնակիցներն այցելեցին Էջմիածին, որտեղ օտարագիր գրողներին ընդունեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի նախագահ, Մայր Աթոռի լուսարարապետ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը:
Հովնան եպիսկոպոսն իր խոսքում կարևորեց լեզվի դերն ինքնության պահպանման գործում և օտարագիր գրողներին կոչ արեց գրելու այնպիսի ստեղծագործություններ, որոնցով մենք կհպարտանանք, ինչպես այսօր հպարտանում ենք, օրինակ՝ Նարեկացիով ու «Մատյան ողբերգության» պոեմով:
Հանդիպման վերջում Հովնան եպիսկոպոսը պատասխանեց ներկաների հարցերին:
Այնուհետև օտարագիր գրողները մեկնեցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրեցին Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, որից հետո այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ:
Օտարագիր գրողները եղան նաև Սևանա լճում և Նորատուսում:
Վաղը՝ հուլիսի 15-ին, նախատեսվում է համաժողովի մասնակիցների հանդիպումը ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ:

Завершился 5-й форум иноязычных армянских писателей под девизом «Глобализация и национальная идентичность»
14 июля в Цахкадзоре, в Доме творчества писателей завершил свою работу 5-й форум иноязычных армянских писателей под девизом «Глобализация и национальная идентичность», организованный совместно Министерством Диаспоры РА и Союзом писателей Армении. В нем участвовали писатели из Армении, Арцаха и Диаспоры.
До начала заключительного заседания форума участники просмотрели фильм, посвященный 4-летней деятельности Министерства Диаспоры РА.
Заключительное заседание вели замминистра Диаспоры РА Давид Карапетян и председатель Союза писателей Армении Левон Ананян.
Замминистра Диаспоры РА Давид Карапетян отметил, что форум прошел в атмосфере плодотворных обсуждений. Выразив благодарность участникам форума, замминистра отметил важность роли иноязычных писателей: «Если сравнивать иноязычную литературу с армяноязычной, то она обладает большей политической ценностью. Армяноязычную литературу читают в основном армяне, а с вашей помощью чужие узнают наш народ, нашу историю, знакомятся с проблемами нашего народа. Вы делаете все это с большой преданностью, за что благодарны и признательны вам».
Работу форума обобщил председатель Союза писателей Армении Левон Ананян.
«Форум состоялся и решил стоящие перед ним задачи. За эти дни у нас была возможность самопроявиться, самовыразиться.
Самым главным были личные, литературные встречи, что мы имели возможность осуществить между писателями Армении и Диаспоры.
По нашим видениям и представлениям, мы сумели посредством обсуждений вскрыть наши озабоченности, и в качестве дальнейшего результата попытаемся обобщить с помощью Министерства Диаспоры в одном сборнике.
Другой важной особенностью было то, что общение дало нам возможность познакомиться с лучшими произведениями иноязычных авторов, которые посредством госзаказа, с помощью спонсоров постараемся перевести и издать.
Союз писателей, совместно со Всемирным армянским конгрессом, проводит ежегодный конкурс «Армянин XXI века», в котором мы отныне попытаемся охватить и номинацию, посвященную иноязычным писателям».
Левон Ананян говорил также о будущих программах и подготовительных работах к следующему форуму, пожелал иноязычным авторам новых творческих достижений.
По окончании заключительного заседания иноязычные писатели посетили Эчмиадзин, Цицернакабердский мемориальный комплекс, озеро Севан и Норадуз.