Արսեն Ջուլֆալակյան.«Հաղթանակս նվիրում եմ Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին»
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օլիմպիական փոխչեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը ոսկե մեդալ է նվաճել Սոֆիայում ապրիլի 24-26-ը անցկացվող «Դան Կոլով և Նիկոլա Պետրով» ամենամյա միջազգային մրցաշարի 75 կգ քաշային կարգում, որում հանդես են եկել Հայաստանի 3 ներկայացուցիչներ: Այս մասին տեղեկացնում է News.am կայքը:
Աշխարհի 2014թ. չեմպիոն Ջուլֆալակյանը եզրափակիչում 2:0 հաշվով հաղթել է բուլղարացի Իվան Գեորգիևին: Նույն քաշային կարգի քառորդ եզրափակիչում հանդիպել են նաև Կարապետ Չալյանը և Վարշամ Բորանյանը: Չալյանը հաղթել է իր թիմակցին, սակայն կիսաեզրափակիչում պարտվել է հենց Իլիան Գեորգիեւին: Կարապետը հնարավորություն է ստացել մասնակցել սփոփիչ գոտեմարտերի եւ նվաճել է բրոնզե մեդալ:
Արսեն Ջուլֆալակյանը ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է լուսանկարներ՝ հաղթանակը նվիրելով Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին: Ընդ որում՝ Օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանի որդին պարգևատրության արարողությանը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված մարզաշապիկով:
Ապրիլի 24-ին պայքարի մեջ է մտել նաև 59 քաշային Նարեկ Խաչատրյանը, ով պարտվել է մեկնարկային գոտեմարտում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի հավաքականի կազմում Բուլղարիայի մայրաքաղաք են մեկնել նաև՝ Ռաֆայել Ալեքսանյանը (71 կգ), Հրաչ Հովհաննիսյանը (80 կգ), Արթուր Շահինյանը, Մաքսիմ Մանուկյանը (երկուսն էլ՝ 85 կգ) և աշխարհի 2014թ. չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (98 կգ):

Арсен Джулфалакян: «Свою победу посвящаю памяти 1,5 миллионов жертв Геноцида армян»
Олимпийский чемпион по греко-римской борьбе Арсен Джулфалакян на проходящем 24-26 апреля в Софии международном турнире «Дан Колов – Никола Петров» в весовой категории 75 кг, в которой выступали трое представителей Армении, завоевал золотую медаль. Об этом сообщает сайт News.am.
Чемпион мира 2014 года, Джулфалакян в финале победил болгарина �?вана Георгиева со счетом 2:0. Выступающие в той же весовой категории Карапет Чалян и Варшам Боранян встретились в четвертьфинале. Чалян победил товарища по команде, однако в полуфинале потерпел поражение именно от �?вана Георгиева. Карапетян получил возможность участвовать в заключительных схватках и завоевал бронзовую медаль.
Арсен Джулфалакян на своей странице в Facebook выложил фотографии и отметил, что посвящает свою победу памяти 1,5 миллионов жертв Геноцида армян. Причем сын олимпийского чемпиона Левона Джулфалакяна на церемонии награждения участвовал в майке с символикой 100-летия Геноцида армян.
24-го апреля в борьбу вступил также выступающий в весовой категории 59 кг Нарек Хачатрян, который проиграл в стартовом поединке.
Напомним, что в составе сборной Армении в столицу Болгарии отправились также Рафаэль Алексанян (71 кг), Грач Оганесян (80 кг), Артур Шагинян, Максим Манукян (оба – 85 кг), и чемпион мира 2014 года Артур Алексанян (98 кг).