Դատապարտում ենք Գերմանիայի 100-ամյա լռությունը և Թուրքիայի 100-ամյա ժխտողականությունը. բողոքի ակցիա Բեռլինում (լուսանկարներ)
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ապրիլի 18-ին Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանատան առջև անցկացվել է բողոքի ակցիա: Ցուցարարները դատապարտել են Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը և կոչ արել Գերմանիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Ցեղասպանության ճանաչման աշխատանքային խումբ» կազմակերպության կողմից, գրում է ermenihaber.am-ը:
«Մենք ամեն տարի այս օրերին հավաքվում ենք այստեղ՝ դատապարտելու ու հիշատակելու Հայոց ցեղասպանությունը: Այս տարի մենք դատարտում ենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Գերմանիայի 100-ամյա լռությունը և  Թուրքիայի 100-ամյա ժխտողականությունը», -ասել է կազմակերպության նախագահ Թեսսա Հոֆմանը:
Բողոքի ակցիային մասնակցում էին ոչ միայն Գերմանիայում բնակվող հայեր, այլ նաև գերմանացիներ, քրդեր, իտալացիներ, թուրքեր: Ցուցարարներից մեկը` ազգությամբ թուրք Էրքին Աբլան, նշել է, որ Թուրքիան պետք է առերեսվի իր անցյալի հետ, ճանաչի ցեղասպանությունը և այդպիսով նպաստի իր ժողովրդավարացմանը:
«Որոշ ազգայնամոլ ընկերներս բացասական են արձագանքում նմանատիպ միջոցառումներին իմ մասնակցությանը: Երբեմն նույնիսկ ազգի դավաճան են ինձ ասում: Բայց քանի որ ինքս ինձ ազգի դավաճան չեմ համարում, նրանց ասածներից չեմ վրդովվում»,-ասել է Էքին Աբլան:
Դեսպանատան մոտից ցուցարարները քայլերթով շարժվեցին դեպի Անգելա Մերկելի նստավայր, որտեղ Գերմանիայի կանցլերի ներկայացուցչին հանձնեցին նամակ` կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Protesters condemn Germany’s century of silence and Turkey’s century of denial during protest in Berlin (photos)
On April 18, protesters held a protest in front of the Turkish Embassy in Berlin, condemning Turkey’s policy of denial and urging Germany to recognize the Armenian Genocide. The event was organized by the Genocide Recognition Task Force, writes ermenihaber.am.
“Every year, we gather here to condemn and commemorate the Armenian Genocide. This year we are condemning Germany’s century of silence and Turkey’s century of denial,” the organization’s president Tessa Hoffman said.
The protest had brought together not only German-Armenians, but also Germans, Kurds, Italians and Turks. One of the protesters of Turkish descent, Erkin Abla, mentioned that Turkey must confront its past, recognize the Armenian Genocide and contribute to the country’s democratization.
“Some of my nationalist friends are against me participating in such events. Sometimes they even say I’m betraying the nation. But since I don’t consider myself a traitor, I don’t mind what they say,” Ekin Abla said.
The protesters moved from the embassy to Angela Merkel’s residence where they submitted a letter urging Armenian Genocide recognition to the German Chancellor’s representative.