The Economist. Թուրքիային անհրաժեշտ է ճանաչել անցյալի մեղքերը
Բրիտանական The Economist ամսագիրը «Ապաքինվելու ժամանակն է» վերնագրով հոդված է հրապարակել, որտեղ Թուրքիային կոչ է անում վերջ տալ վիճել ցեղասպանություն եզրի շուրջ եւ Հայաստանի հետ վերականգնել բարեկամական հարաբերությունները։
NEWS.am-ը որոշակի կրճատումներով ներկայացնում է հոդվածը։
«Ոչինչ այնպես չի այրում ներկան, ինչպես անցյալը։ Երբ Հռոմի Պապը ապրիլի 12-ին հայտարարեց,  որ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը 1915թ. Օսմանյան Թուրքիայում կազմակերպած հայոց ջարդերն էին, Թուրքիան վրդովվելով հետ կանչեց Վատիկանից իր դեսպանին։ 1-1.5 մլն հայերի սպանություններին անուն տալու շուրջ չլուծված վեճը դեռ թշնամանք է տարածում։ Այդ պայքարը ոչինչ չի տալիս ո՛չ հայերին, ո՛չ թուրքերին եւ ո՛չ էլ նշանակություն ունի զոհերի մեկդարյա հիշատակի համար։
Վեճի առարկան ոչ թե Արեւելյան Անատոլիայի հայերին վրա հասած դաժան ճակատագիրն է կամ  զանգվածային սպանությունները եւ ոչ էլ Սիրիայի անապատներում մահվան երթերը։ Վեճի առարկան ցեղասպանություն եզրն օգտագործելն է։
Եթե այդ վեճը դիտարկենք ազգային շահերի տեսանկյունից, ապա Թուրքիան ազգայնական թակարդ է լարում իր համար։ Դրա փոխարեն լավ կլիներ, եթե նա ընդուներ անցյալի մեղքերը։ Ինչպես եւ մյուս եվրոպական տերությունները, այդ թվում՝ Բրիտանիան, Գերմանիան եւ Ռուսաստանը, Թուրքիան ճանաչելու բան ունի։ Անցյալում Թուրքիան արտաքսել եւ սպանել է ոչ միայն հայերի, այլ նաեւ ասորիների, հույների եւ քրդերի։
Այսօրվա թուրքական կառավարությունը նույնպես չի կարող հպարտանալ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ վերաբերմունքի բարելավմամբ։ Երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շատ մոտ էր քրդերի հետ խաղաղություն հաստատելուն։ Անցյալ  տարի նա համարձակություն ունեցավ եթե ոչ ներողություն, ապա գոնե ցավակցանք հայտնել 1915թ. հայ զոհերի ժառանգներին։
Սակայն վերջին ժամանակներս Էրդողանը առավել ազգայնական, իսլամիստական եւ ինքնակալ տոն է վերցրել։ Դա ոչ միայն բարդացնում է հարեւանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը, այլ նաեւ բարդացնում է ՆԱՏՕ-ի հենակետի կարգավիճակով արտոնություններ ստանալու եւ ԵՄ անդամ դառնալու հեռանկարները։ Ահա ինչու է 1915թ. դեպքերի կապակցությամբ թուրքական արձագանքը  հակարդյունավետ։
Լավ կլիներ կարգավորել հարաբերությունները հայերի հետ։ Հասարակ հայերի համար 1915թ. դեպքերի 100-ամյակը նշելու լավագույն միջոցը կլիներ իրենց սրբազան Արարատ սարն ու հնագույն մայրաքաղաք Անին անարգել տեսնելը։ Անկարայի համար լավագույն ելքը Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորելն է»։

«The Economist» о Геноциде 1915: Турции следует признать свои прошлые грехи
Британский журнал «The Economist» опубликовал статью «Время излечиваться» (A time to heal), в которой призвал Турцию перестать спорить об использовании слова «геноцид» и восстановить дружеские отношения с Арменией.
Новости Армении-NEWS.am с незначительными сокращениями приводит статью:
«Ничто не воспламеняет настоящее, как прошлое. Когда Папа Римский Франциск 12 апреля сказал, что «первым геноцидом» 20 века был Геноцид армян 1915 года, Турция, возмутившись, отозвала своего посла из Ватикана. Далеко не решенный спор о том, как назвать смерть 1-1,5 млн армян в Османской империи, еще сеет вражду. Эта борьба ничего не дает ни туркам, ни армянам, ни имеет какое-то значение для вековой памяти жертв.
Предметом спора является не ужасная судьба, постигшая армян в восточной Анатолии, не массовые убийства, принудительный марш смерти по Сирийской пустыне, спор заключается в том, использовать ли слово «геноцид».
Если рассмотреть этот спор с точки зрения национальных интересов, то Турция загоняет себя в националистическую ловушку. Вместо этого ей следует признать свои прошлые грехи. Как и другим европейским державам, включая Британию, Германию и Россию, Турции есть что признать. В прошлом Турция депортировала и убивала не только армян, но и ассирийцев, греков и курдов.
Сегодняшнее турецкое правительство также может похвастаться улучшением отношения к нацменьшинствам. Президент страны Реджеп Тайип Эрдоган очень близок к тому, чтобы установить мир с курдами – крупнейшим нацменьшинством страны. В прошлом году он смело выразил соболезнования, если не извинения, внукам армян – жертв трагических событий 1915 года.
Однако в последнее время Эрдоган взял более националистический, исламистский и автократический тон. Это не только осложняет нормализацию отношений с соседями, но затрудняет сохранение за собой прерогативы в качестве оплота НАТО и предполагаемого члена ЕС. Вот почему турецкое дерганье касательно того, что произошло в 1915 году, так контрпродуктивно. Было бы лучше попытаться восстановить отношения с армянами. Для простых армян наилучшим вариантом отметить 100-летие страшных событий 1915 года будет восстановление прямого доступа к их священной горе Арарат и к древней столице Ани. Для Анкары лучшим выходом было бы улучшение отношений с Арменией».