«Միլիոնավոր կյանքեր» տեսահոլովակը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին (տեսանյութ)
Այսօր Մոսկվա կինոթատրոնում տեղի է ունեցել «Միլիոնավոր կյանքեր» տեսահոլովակի պրեմիերան՝ նվիրված «Հայոց ցեղասպանություն 100-րդ տարելիցին»:Այս մասին տեղեկանում ենք armradio.am-ից: Ֆիլմի պրեմիերային մասնակցել են ՀՀ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների, մշակութային, քաղաքական, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ներկա էր նաև ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը: Նախագծի յուրահատկությունն այն է, որ երգի լեզվով համաշխարհային մշակույթի աստղերը հանրությանը փոխանցում են ցեղասպանության վերաբերյալ իրենց զգացումներն ու հույզերը։
«Միլիոնավոր կյանքեր» տեսահոլովակը յուրօրինակ մի զրույց է պապիկի և ծոռնուհու միջև, որի ժամանակ ՄԵծ հայրիկը վերհիշում է իրենց գերդաստանի տառապանքների պատմությունը: Եվ պատահական չէ, որ այս կերպարը մարմնավորել է մեծ բարերար, հայազգի նվիրյալ Հրայր Հովնանյանը, ում գերդաստանի պատմությունը խորհրդանշում է միլիոնավոր մարդկանց ընտանիքների ողբերգական ճակատագիրը: Եվ աչքերը, որոնք պարբերաբար ուղեկցում են տեսահոլովակի հերոսներին, իրականում Հրայր Հովնանյանի լուսահոգի մայրիկի աչքերն են՝ ներկայացնելով տեսահոլովակի սցենարը,- նշեց ծրագրի տնօրեն Տիգրան Պետրոսյանը:
Հատկանշական է, որ հերոսների ընտրությունն էլ պատահական չէ: Ընդգրկված են տարբեր տարիքային, մասնագիտական, ազգային պատկանելիության, հանրահայտ և ոչ այնքան հայտնի մարդիկ: Բոլոր հերոսները, ի դեպ, նախագծին մասնակցել են սեփական նախաձեռնությամբ և բացառապես անվճար: Նախագծին մասնակցելու իրենց ցանկությունն են հայտնել նաև համաշխարհային կինոաստղեր Օմար Շարիֆն ու Կլաուդիա Կարդինալեն: Նրանց ցանկությամբ տեսահոլովակում ցուցադրվում են հատվածներ «Մայրիկ» ֆիլմից:
Միլիոնավոր կյանքեր» տեսահոլովակում մասնակցում են նաև Շառլ Ազնավուրը, Մոնսերրատ Կաբալյեն, Պատրիկ Ֆիորին, Արմեն Ջիգարխանյանը, Վլադիմիր Սպիվակովը, Դմիտրի Խառատյանը և ուրիշ համաշխարհային աստղեր: Տեսահոլովակում հնչող երգի խոսքերի հեղինակն է ամերիկացի բանաստեղծուհի Ֆրիդա Մեյը, երաժշտության հեղինակն է Կարեն Մարգարյանը:

Premiere of song called “Millions of Lives” and dedicated to Armenian Genocide (video)
The premiere of the music video for the song “Millions of Lives”, which is dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, was held today at Moscow Cinema in Yerevan, armradio.am reports. Among those attending the premiere were Armenian MPs and government officials, as well as representatives of cultural, political and non-governmental organizations. RA First Lady Rita Sargsyan was also attending the event. What makes the music video for the song unique is that international celebrities convey their feelings about the genocide to the people through song.
“The music video for the song “Millions of Lives” presents a unique conversation between a grandfather and his great-granddaughter during which the grandfather recalls the sufferings that his family underwent. It’s not by chance that the role of the grandfather is played by great and devoted benefactor Hrair Hovnanian, whose family’s story symbolizes the tragic fate of the families of millions of Armenians. The eyes that follow the main characters in the music video actually the eyes of Hrair Hovnanian’s late mother, and they help present the script for the music video,” director of the project Tigran Petrosyan mentioned.
It is noteworthy that the heroes weren’t selected by chance either. The video stars people of different ages, with different professions, of different national belonging, as well as famous and not so famous people. All the stars participated voluntarily and at their own initiative. World famous stars such as Omar Sharif and Claudia Cardinale also expressed the desire to appear in the video. The video includes parts from the film “Mother”.
The music video for the song “Millions of Lives” also features Charles Aznavour, Montserrat Caballé, Patrick Fiori, Armen Jigarkhanyan, Vladimir Spivakov, Dmitry Kharatyan and other stars.