Մարսելի քաղաքապետարանի շենքի ճակատին անմոռուկներով երկու հսկա պաստառ է փակցվել
Nouvelles d`Armenie-ի փոխանցմամբ՝ պաստառների բացման արարողությանը ներկա են եղել Մարսելի քաղաքապետ Ժան Կլոդ Գոդենը, Նիսի քաղաքապետ Քրիստիան Էստրոսին, Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Բուայեն, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ռենո Մուսելիեն, Մարսելի քաղաքապետի տեղակալ Դիդյե Փարաքյանը և այլք: Հայտնում է Artsakhpress-ը:
Իր ելույթում Ժան Կլոդ Գոդենը հիշեցրել է, որ եղել է այն գործիչների թվում, ովքեր պայքարել են Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչելու համար, ինչն էլ տեղի է ունեցել 2001 թվականին: Նա նաև անդրադարձել է Վալերի Բուայեի ներկայացրած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին և կոչ արել շարունակել պայքարը Ֆրանսիայի սահմանադրությանը համապատասխանող նոր օրենքի ընդունման համար: Գոդենը նաև կոչ է արել Թուրքիային՝ թարմացնել հիշողությունն ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Մարսելի քաղաքապետի այս կոչին հետևել են ներկաների բուռն ծափահարությունները: Առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում Մարսելը կլինի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը խորհրդանշող գույներով:

На фасаде здания мэрии Марселя вывешены два огромных плаката с незабудками
Как передает Nouvelles d`Armenie, на церемонии открытия плакатов присутствовали мэр Марселя Жан Клод Годен, мэр Ниса Кристиан Эстроси, депутат французского парламента Валери Буайе, депутат Европарламента Рено Муселие, вице-мэр Марселя Дилье Паракян и другие, сообщает Artsakhpress.
Жан Клод Годен в своей речи напомнил, что он был в числе деятелей, боровшихся за то, что в 2001 году Франция признала факт Геноцида армян. Он также коснулся представленного Валери Буайе законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян и призвал продолжать борьбу за принятие нового закона, соответствующего Конституции Франции. Годен также призвал Турцию обновить память и признать Геноцид армян. Этот призыв мэра Марселя был встречен бурными аплодисментами. В течение ближайшего месяца Марсель будет украшен цветами, символизирующими 100-летие Геноцида армян.