Փորձ չունեցող 150 երիտասարդ աշխատանք է գտել ՄԱԿ-ի ու գործատուների համագործակցության արդյունքում
Հայաստանի բուհերն ավարտած և աշխատանքային փորձ չունեցող 240 երիտասարդներից 150-ն անցել են աշխատանքի Հայաստանի առաջատար կազմակերպություններում «Երիտասարդների առաջխաղացման արահետ» ծրագրի միջոցով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՄԱԿ-ի Զարգացման գլոբալ պայմանագիր ծրագրի օգնական Արշալույս Վարդանյանը: «2007թ-ից գործող «Երիտասարդների առաջխաղացման արահետ» ծրագրի չորրորդ փուլը, որը մեկնարկել է 2012-ի դեկտեմբերի 1-ին, մոտենում է իր ավարտին: Ծրագրին դիմում-հայտ էր ներկայացրել 800 երիտասարդ, որոնցից 60-ն են ընտրվել ու անցել աշխատանքային պրակտիկա»,-ասաց Արշալույս Վարդանյանը:
Չորրորդ փուլի տվյալներով` աշխատանքային պրակտիկայի անցած 60 երիտասարդներից 24-ին մշտական աշխատանք է առաջարկվել գործատու կազմակերպությունների կողմից: Անդրադառնալով ծրագրի հնարավոր շարունակականությանը` Արշալույս Վարդանյանը դժվարացավ նշել, թե երբ կլինի ծրագրի հաջորդ փուլը, քանի որ դա կախված է դոնոր կազմակերպության առկայությունից:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Երիտասարդների առաջխաղացման արահետ» ծրագրի հիմնական նպատակն է օժանդակել գործազուրկ երիտասարդներին աշխատանք փնտրելու անցումային շրջանում` տրամադրելով անմիջական զբաղվածության հնարավորություն պրակտիկայի միջոցով: Վճարվող պրակտիկայի տևողությունը վեց ամիս է, որի ժամանակ մասնակիցները ստանում են սիմվոլիկ գումար: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը, գործատու կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ, պատասխանատու է մրցակցային հիմունքներով 60 պրակտիկանտների ընտրության և տեղավորման համար:

150 молодых людей, не имеющих опыта, нашли работу благодаря сотрудничеству ООН и работодателей
150 молодых людей из 240, окончивших вузы Армении и не имеющих опыта работы, приступили к работе в ведущих организациях Армении благодаря программе «Тропинка продвижения молодых». Об этом в беседе с «Арменпресс» отметил помощник программы ООН «Договор глобального развития» Аршалуйс Варданян. «Четвертый этап функционирующей с 2007 года программы «Тропинка продвижения молодых», стартовавший 1 декабря 2012 года, близится к завершению. Заявления-заявки для участия в программе подали 800 молодых людей, из которых были отобраны 60, приступившие к производственной практике», – сказал Аршалуйс Варданян.
По данным четвертого этапа, из 60 молодых людей, прошедший производственную практику, 24 организациями-работодателями предложена постоянная работа. Коснувшись возможного продолжения программы, Аршалуйс Варданян затруднился сказать, когда будет следующий этап программы, поскольку это зависит от наличия организации-донора.
Основной целью осуществляемой Программой развития ООН программы «Тропинка продвижения молодых» является содействие молодым безработным в поиске работы в переходный период, предоставляя возможность непосредственной занятости посредством практики. Продолжительность оплачиваемой практики – 6 месяцев, в течение которых участники получают символическую сумму. Армянский офис Программы развития ООН в сотрудничестве с организациями-работодателями ответственна на отбор на конкурсной основе и трудоустройство 60 практикантов.