Ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում հատուկ նիստ է հրավիրվելու
Ապրիլի 16-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Գերմանիայի Բունդեսթագի անդամներ Մարտին Պետցոլդին եւ Տանկրեդ Շիպանսկուն:
Նախարար Նալբանդյանը ողջունեց Գերմանիայի Բունդեսթագի՝ հայկական ծագումով պատգամավոր Մարտին Պետցոլդի եւ նրա գործընկեր Տանկրեդ Շիպանսկու այցելությունը Հայաստան՝ ընգծելով, որ հայ-գերմանական բարձր մակարդակի հարաբերություններում կարեւոր դերակատարում ունի միջխորհրդանական ակտիվ համագործակցությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մարտին Պետցոլդը նշեց, որ իր համար խորհրդանշական է Բունդեսթագի պատգամավորի կարգավիճակում այցելել Հայաստան եւ նպաստել հայ-գերմանական հարաբերությունների զարգացմանը։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան – Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ։
Նախարար Նալբանդյանը հյուրերին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում Հայաստանում եւ ամբողջ աշխարհում անցկացվող միջոցառումները:
Պատգամավորները տեղեկացրին, որ ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում հատուկ նիստ է հրավիրվելու՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին։
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց միջազգային եւ տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների: Մտքեր փոխանակվեցին ուկրաինական ճգնաժամի, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում ձեռք բերված առաջընթացի, եւ դրա արդյունքում տարածաշրջանում ակնկալվող զարգացումների շուրջ։

В Бундестаге состоится заседание в связи со 100-летием Геноцида армян
Глава М�?Д Армении Эдвард Налбандян провел встречу с членами Бундестага Германии Мартином Петцолдом и Танкредом Шипанским.
Как сообщает пресс-служба М�?Д РА, министр приветствовал визит депутата Бундестага Мартина Петцолда, армянина по происхождению, и его коллеги Танкреда Шипански, подчеркнув, что армяно-германские отношения имеют важное значение для активного межпарламентского сотрудничества.
Поблагодарив за прием, Мартин Петцолд отметил, что для него символично посещение Армении в статусе депутата Бундестага и содействие развитию армяно-германских отношений.
Состоялся обмен мнениями о сотрудничестве Армения-ЕС. Глава М�?Д представил мероприятия в Армении и за рубежом в связи со 100-летием Геноцида армян.
Депутаты проинформировали о том, что 24 апреля в Бундестаге состоится специальное заседание, посвященное 100-летию Геноцида армян.
Стороны коснулись ряда международных и региональных вопросов. Обменялись мнениями по украинскому кризису, договоренностях вокруг иранской ядерной программы, ожидаемых в вязи с этим региональных развитий.