Փարիզի «Գավո» համերգասրահում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ կանցկացվի
Ապրիլի 25-ին Փարիզի հանրահայտ «Գավո» դահլիճում կկայանա Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի երեկո: Նախաձեռնողը ֆրանսահայ ճանաչված օպերային երգիչ, բաս-բարիտոն Ադամ Բարրոն է (Մուրադ Ամիրխանյան):
«Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման ձեռնարկների շրջանակներում «100 համերգ Հայաստանի համար» խորագրով համերգային ծրագրում Մոցարտի, Վերդիի, Բելլինիի կողքին կհնչի հայկական երգը: Հանդես կգան ֆրանսիացի բարձրակարգ երգիչ-երգչուհիներ, ովքեր մաքրամաքուր հայերենով կներկայացնեն Կոմիտասի «Կռունկ, ուստի կուգաս»-ը՝ Ֆաննի Քրուեի մեկնաբանությամբ, Կոմիտասի « Գարուն ա» ստեղծագործությունը՝ Ջուլիա Քնեքտի մեկնաբանությամբ, ով արդեն երազում է երգել նաև Հայաստանում: Աշխարհահռչակ ջութակահարուհի Հիլդեգարդ Ֆեզնոն առաջին անգամ կմեկնաբանի Կոմիտասի «Ծիրանի ծառ»-ը: Իտալացի դաշնակահար Դավիդ Պերրոնը տիեզերական «կապով, սրտի թրթիռով», ինչպես նա է արտահայտվել փորձերից մեկի ժամանակ, առաջին անգամ կներկայացնի Բաբաջանյանի «Էլեգիա»-ն,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Ադամ Բարրոն ու շարունակեց,-Տաղանդավոր դերասանուհի և արձակագիր Անահիտ Թոփչյանի մեկնաբանությամբ Փարիզում առաջին անգամ կհնչի Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն»-ը՝ «Դլե յաման»-ի դուդուկի հնչյունների ներքո: Իսկ «Անլռելի զանգակատուն»-ը՝ ֆրանսերեն թարգմանությամբ, դարձյալ առաջին անգամ կներկայացնի ֆրանսիացի ասմունքող Ֆրեդերիկ դը Վեղվիլը»:
«Գավո» դահլիճում առաջին անգամ զուգերգ տարբերակով կհնչի Մարտիկի երգը՝ Ռեմի Պուլակիսի և Ադամ Բարրոյի մեկնաբանությամբ ու քնարի նվագակցությամբ, որը կկատարի Իրիս Թորոսյանը: Առաջին անգամ ֆրանսիացի հանդիսատեսի դատին կհանձնվի «Մայր Արաքսի ափերով» ստեղծագործությունը՝ ֆրանսերենով: Առաջին անգամ Ադամ Բարրոն կներկայացնի Արմեն Տիգրանյանի «Դավիթ Բեկ»-ը, ինչպես նաև Էդուարդ Աբրահամյանի «Արարատ»-ը:
Համերգի սկիզբը կազդարարեն երկու երգչուհիներ՝ մոմերը ձեռքներին: Առաջին անգամ կմեկնաբանվի Բաբաջանյանի «Վոկալիզ»-ը՝ վառ պահելով անմեղ զոհերի հիշատակը:
«Այս բացառիկ համերգը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության յուրաքանչյուր զոհի հիշատակին՝ երեխա, կին, տարեց, ուսուցիչ, պոետ, վանական, մշակ, գյուղացի, վաճառական, փաստաբան, բժիշկ, ինժեներ: Բազմաթիվ արվեստագետներ որոշել են հավաքվել «Գավոյի» բեմում՝ կատարելու օպերային հանրաճանաչ արիաներ և հայկական երգեր՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Այս յուրօրինակ համերգը կեզրափակվի ևս մեկ պատմական ստեղծագործությամբ: Համերգին մասնակից երգիչները հայերենով կկատարեն Հովհաննես Թումանյանի խոսքերով գրված Ալեքսանդր Հարությունյանի «Հայրենիքիս հետ» ստեղծագործությունը՝ այն եզրափակելով՝ Հույսի Հայրենիք, Լույսի Հայրենիք բառերով»,- իր խոսքը եզրափակեց Ադամ Բարրոն:

В Парижском концертном зале «Гаво» состоится концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян
В престижном Парижском концертном зале «Гаво» 25 апреля состоится вечер памяти, посвященный 100-летию Геноцида армян. Его инициатором является известный французский оперный певец  армянского происхождения, бас-баритон Адам Барро (Мурад Амирханян).
«В концертной программе под девизом «100 концертов для Армении» в рамках мероприятий поминовения 100-летия Геноцида армян, наряду с произведениями Моцарта, Верди, Беллини прозвучат также армянские песни. Выступят высококлассные французские певцы и певицы, которые на чистом армянском языке представят «Крунк» Комитаса в трактовке Фанни Круэ, произведение Комитаса «Гарун а» в трактовке Джулии Кнект, которая мечтает спеть  на армянской земле. Всемирно известная скрипачка  Фильдегардт Фезно впервые исполнит «Цирани цар» Комитаса. �?тальянский пианист Давид Перро, «космической связью, биением сердца», как он сам выразился на одной из репетиций, впервые представит «Элегию» Бабаджаняна, – сказал в беседе с «Армяне сегодня» Адам Барро, и продолжил: – В Париже впервые прозвучит «Несмолкающая колокольня» Паруйре Севака в интерпретации талантливой актрисы и прозаика Анаит Топчян под аккомпанемент мелодии «Дле яман», исполняемой на дудуке. А то же произведение в переводе на французский также впервые представит французский декламатор Фредерик де Вервиль».
В зале «Гаво» впервые будет исполнена дуэтом «Песня бойца» в исполнении Реми Пулакиса и Адама Барро под аккомпанемент лиры в исполнении �?рис Торосян. Впервые на суд французского зрителя будет представлено также произведение «Майр Аракси аперов» в переводе на французский. Впервые Адам Барро представит также «Давид Бек» Армена Тиграняна и «Арарат» Эдуарда Абрамяна.
Начало концерта возвестят две певицы со свечами в руках. Впервые будет исполнен «Вокализ» Бабаджаняна в память о невинных жертвах Геноцида армян.
«Этот исключительный концерт посвящен памяти каждой из жертв Геноцида армян – детей, женщин, стариков, педагогов, поэтов, представителей духовенства, сельчан, купцов, юристов, врачей, инженеров. Многочисленные деятели искусства решили собраться на сцене «Гаво» – исполнить известные оперные арии и армянские песни в память о жертвах Геноцида армян.
Этот своеобразный концерт завершится еще одним историческим произведением. Певцы – участники концерта на армянском исполнят произведение «Айреникис ет» («Вместе с Родиной») Александра Арутбюняна на стихи Ованеса Туманяна, завершая песню словами «Уйси Айреник, Луйси Айреник», – заключил Адам Барро.