Չավուշօղլուն կմեկնի ԱՄՆ` «կանխելու» Օբամայի կողմից «ցեղասպանություն» եզրույթի արտաբերումը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն այս շաբաթվա վերջին կմեկնի Վաշինգտոն` ջանքեր գործադրելու, որպեսզի ապրիլի 24-ին ընդառաջ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման չկիրառի «ցեղասպանություն» եզրույթը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը, թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը գրում է, որ պաշտոնական Անկարան նախատեսում է հույժ կարևոր այց իրականացնել: Հաղորդվում է, որ կիրակի օրը Չավուշօղլուն հանդիպելու է թուրք ամերիկյան կառույցների ներկայացուցիչների հետ, իսկ արդեն հաջորդ օրը` ապրիլի 20-ին ելույթ է ունենալու ամերիկյան մտքի ամենահայտնի կենտրոններից մեկում` Carnegie Endowmentում:
Ապրիլի 21-ին Թուրքիայի արտգործնախարարը հանդիպելու է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ: Թուրքական «Հուրիեթ»ը հոդվածի վերջում երեք կետով առանձնացրել է, թե ինչ կարող է լինել, եթե Օբաման արտաբերի «ցեղասպանություն» եզրույթը: Պարբերականը նախ նշում է, որ նման նախադեպի պայմաններում ամերիկյան կառավարությունը մեծապես կաջակցի ԱՄՆ դատարաններում բացված ցեղասպանության մասին դատական գործերին: Երկրոր՝ եթե ԱՄՆ դաշնային կառավարությունը որոշում ընդունի, որ ցեղասպանություն է կատարվել, Թուրքիան կարող է տանուլ տալ Միացյալ Նահանգների տարբեր շրջաններում հայերի հարուցած փոխհատուցման դատական գործերը:a Երրորդ՝ Օբամայի նման որոշումը կարող է օրինակ դառնալ մյուս երկրների համար, և նման դատական գործընթացներ այլ երկրներում ևս կարող են իրականանալ

Cavusoglu to leave for the U.S. “to prevent” Obama from using the word “genocide”
This weekend, Turkey’s Minister of Foreign Affairs Mevlut Cavusoglu will leave for Washington to make efforts to make sure U.S. President Barack Obama doesn’t use the word “genocide” before April 24th.
As “Armenpress” reports, the Turkish Hurriyet reports that Ankara is planning to organize a crucial visit. It is reported that on Sunday, Cavusoglu will meet with members of U.S. organizations and will give on April 20 a speech at Carnegie Endowment, which is considered one of the most famous think tanks in the country.
On April 21, Turkey’s Minister of Foreign Affairs will meet with U.S. Secretary of State John Kerry. At the end of the article, Hurriyet has set aside three points describing what can happen if Obama used the word “genocide”. Firstly, in case of such a precedent, the U.S. government will highly support the court cases devoted to the Armenian Genocide in U.S. courts. Secondly, if the U.S. federal government decides to acknowledge the Armenian Genocide, Turkey may fail in the court cases for reparations instituted by Armenians in different parts of the United States. Finally, Obama’s decision may set an example for other countries and similar judicial proceedings may take place in those countries.