Վալերի Բրյուսովը և Հայոց ցեղասպանությունը
Մոսկվայում «Սերեբրյաննի վեկ» գրականության պետական թանգարանում (Վ. Բրյուսովի տուն), տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցին առիթով հայ եւ ռուս հումանիտար եւ հասարակական մտքի ներկայացուցիչների երեկոն:
Հայկական կազմակերպությունների կողմից Հայերի ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի միջոցառումների շարքում տեղ է գտնվում նաեւ նրանց համար, ովքեր սիրել եւ անկեղծորեն ցավակցել են հայ ժողովրդին: Այնքան էլ շատ չեն նրանք, ովքեր իրենց ստեղծագործությամբ եւ աշխատանքով նպաստել են հայկական գրականության եւ մշակույթի առաջընթացին, ովքեր Հայերի ցեղասպանության դեմ իրենց ձայնն են բարձրացրել այն ժամանակ, երբ պետական գործիչները նախընտրել են լռել եւ չնկատել հայերի անմարդկային կոտորածները, որը անպատիժ իրականացնում էր թուրքական կառավարությունը:
Քսաներորդ դրասկզբին հայկական պոեզիայի ժողովածու կազմելու ռուս բանաստեղծ Վալերի Բրյուսովի աշխատանքը համարժեք է գրական հերոսության: Շատ բանաստեղծներՙ, ում աշխատանքները ընդգրկված են ժողովածուում, եղեռնի տարիներին սպանվել են: Բրյուսովի շնորհիվ հայ բանաստեղծներ Վարուժանը, Սիամանթոն, Թեքեյանը, Մեծարենցը եւ մյուսները հայտնվեցին այն հեղինակների շարքում, որոնց ստեղծագործությունները արդեն ծանոթ էին ռուս գրականությանը:
Մոսկվայում, «Սերեբրյաննիյ վեկ» գրականության պետական թանգարանում (Վ. Բրյուսովի տուն), տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցին առիթով հայ եւ ռուս հումանիտար եւ հասարակական մտքի ներկայացուցիչների երեկոն` կազմակերպված «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպության կողմից: Թանգարանի տնօրեն Միխայիլ Շապոշնիկովը, Վ. Բրյուսովի անվ. Երեւանի պետական լեզվաբանական համալսարանի դոցենտ Էլեոնորա Դանիելյանը, գրականագետ Արմեն Գեւորգյանը մանրամասն ու հանրամատչելի կերպով պատմեցին Բրյուսովի ստեղծագործության, Հայաստանի եւ հայ բանաստեղծների հետ նրա կապերի մասին:
Երեկոյում ելույթ ունեցավ ՌԴ Դաշնային Խորհրդի միջազգային հարցերի կոմիտեի անդամ Ռաֆայիլ Զինուրովը: Նրա ներկայությունը երեկոյին խորհրդանշական էր, քաի որ ժամանակին բանաստեղծ Բրյուսովը հայոց պատմությունը շարադրել է արձակ կերպով, իսկ Զինուրովը արդեն մեր օրերում դարձել է չափածո կերպով հայոց պատմության հեղինակ: Ու թեեւ ինքը, Զինուրովը հնարավոր չի համարում իր եւ Բրյուսովի ստեղծագործությունների համեմատությունը, բայց զուգահեռն ակնհայտ է: Նա արդեն ձեռնամուխ է եղել հայ բանաստեղծների թարգմանությանը բաշկիրերնի:
«Ռուս-հայկական համագործակցության» նախագահ Յուրի Նավոյանի խոսքերով, Բրյուսովի ստեղծագործությունը, Հայաստանի եւ հայերի նկատմամբ նրա վերաբերմունքը կարող են ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի ստեղծագործող մտավորականության համար օրինակ ծառայել: Տունը եւ պատերը, ուր տեղի է ունենում երեկոն, բառացիորեն ներծծված են հայոց պատմությամբ: Այստեղ մեկ անգամ չէ, որ եղել են նշանավոր հայ բանաստեղծները, հասարակական գործիչները: Այստեղից Բրյուսովը ի նպաստ հայերի զայրացած նամակներ է գրել տարբեր դեսպանությունների եւ պետական հաստատությունների: «Մենք, ռուսներս, այնպես ինչպես ողջ Եվրոպան, հայերին հիշում ենք միայն այն օրերին, երբ նրանք կարիք ունեն օգնության ձեռքի, որպեսզի փրկվեն սուլթանի գազազած դահիճների համատարած ոչնչացումից…»:
Յուրի Նավոյանի հաստատմամբ, այն որ հայ ժողովրդի համար ամենածանր ժամանակ ի պաշտպանություն հնչեց ռուս մտավորականի ձայնը, ունեցավ հսկայական հասարակական-քաղաքական նշանակություն եւ անհետ չանցավ: «Հարյուր տարի տարի անց մենք նորից Բրյուսովի տանն ենք, բայց արդեն ուրիշ հանգամանքով: Եթե 1915 թ. մեր մոսկովյան հայրենակիցները ռուս հայտնի բանստեղծի ուշադրությունն էին հրավիրում հինավուրց ժողովրդի ջարդերի եւ նրա մշակութային արժեքների ոչնչացման վրա, ապա այսօր մենք մեր բարեկամների հետ եկել ենք ընդգծելու, որ կա հայկական պետականություն, բանակ եւ արտաքին քաղաքականություն, եւ հայերը պետական մակարդակով, մյուս երկրների հետ համագործակցաբար պայքարում են ցեղասպանության հանցագործության դեմ»:
Հայ ժողովուրդը հիշում եւ մեծարում է Բրյուսովին, ըստ արժանվույն է գնահատում նրա գրական հերոսությունը: Բրյուսովի գործը ապրում եւ շարունակվում է: Երեկոյին հնչեցին Բրյուսովի կազմած ժողովածուում տեղ գտած արեւմտահայ բանաստեղծների եւ Սերգեյ Գորոդեցկու ստեղծագործությունները` Մոկվայի Ս. Փարաջանովի անվ. գեղարվեստական թատրոնի արտիստների կատարմամբ: Տեղի ունեցավ նաեւ համերգ, ուր Առնո Բաբաջանյանի եւ Դավիթ Մնացականյանի դաշնամուրային ստեղծագործությունները կատարեցին միջազգային մրցույթների դափնեկրներ Նիկիտա Մնդոյանցը եւ Անդրեյ Բարանենկոն:

Валерий Брюсов и Геноцид армян
В череде мероприятий, посвященных приближающейся скорбной даты – 100-летия геноцида армян в Османской империи, проводимых армянскими общественными организациями, нашлось место и тем, кто любил и искренне сочувствовал армянскому народу. Не так уж и много тех, кто своим творчеством и трудом способствовал продвижению армянской литературы и искусства, кто поднимал свой голос протеста против Геноцида армян в пору, когда государственные деятели предпочитали молчать и не замечать чудовищной резни армян, безнаказанно творимых турецким правительством.
Работа русского поэта Валерия Брюсова по созданию антологии армянской поэзии в начале 20 века была сродни литературному подвигу. Многие поэты, чьи произведения вошли в антологию, в годы резни были убиты и уничтожены. Благодаря Брюсову армянские поэты Варужан, Сиаманто, ВаанТэкеян, Мисак Мецаренц и другие, оказались в ряду поэтов, чье творчество было известно российской литературе.
В Москве, в государственном литературном музее Серебрянного века (Дом В.Я.Брюсова) состоялся вечер памяти русской и армянской общественной и гуманитарной мысли, посвященный 100-летию геноцида армян в Османской империи, организованный «Русско-Армянским содружеством». Выступившие на вечере директор музея Серебрянного века(Дом Брюсова) Михаил Шапошников, доцент кафедры русской литературы ЕГЛУ им.Брюсова Элеонора Даниелян, литературовед Армен Геворкян подробно и увлекательно рассказали о творчестве Брюсова и его связях с Арменией и армянскими поэтами.
На вечере выступил член комиссии по международным делам Совета Федерации Рафаил Зинуров. Его присутствие на вечере было знаковым, поскольку в свое время поэт Брюсов написал историю Армении в прозе, а Зинуров уже в наши дни стал автором истории Армении в стихах. �? хотя сам Зинуров не считает возможным сопоставлять свое творчество с творчеством Брюсова, но параллели налицо. Он уже приступил к переводу на башкирский язык армянских поэтов.
По словам президента «Русско-Армянского содружества» Юрия Навояна творчество В.Брюсова, его отношение к Армении и армянам могут служить образцом для творческой интеллигенции как России, так и всего мира. Дом, стены, где проходит вечер памяти, буквально пропитаны армянской историей. Здесь не раз бывали великие армянские поэты, общественные деятели. Отсюда Брюсов писал гневные письма в защиту армян в разные посольства и государственные учреждения. “Мы, русские, как и вся Европа, вспоминаем об армянах лишь в те дни, когда им нужна бывает рука помощи, чтобы спасти их от поголовного истребления озверевшими полчищами султана”…
По утверждению Юрия Навояна то, что в самые тяжелые времена для армянского народа звучал голос российского интеллигента и поэта в его защиту, имело огромное общественно-политическое значение и не прошел бесследно. «Спустя 100 лет мы опять в Доме Брюсова, но уже в другом качестве. Еслив 1915 году наши московские соотечественники указали внимание известного русского поэта на погромы древнего народа и уничтожение его культурных ценностей, тосегодня мы с нашими пришли сюда подчеркнуть, чтоесть армянская государственность, армия и внешняя политика, и армяне на государственном уровне, в сотрудничестве с другими странами, борются против преступления геноцида».
Армянский народ помнит и чтит Брюсова, по достоинству оценил его литературный подвиг. Дело Брюсова живет и продолжается. На вечере прозвучали стихи западно-армянских поэтов из антологии Брюсова и произведения Сергея Городецкого в исполнении артистов Московского художественного театра им.Параджанова, прошел концерт, в котором фортепианные произведения АрноБабаджаняна и Давида Мнацаканяна исполнили лауреаты международных конкурсов Никита Мндоянц и Андрей Бараненко.