Թուրքական իշխանությունների արձագանքը Վատիկանի պատարագին և Պապի ելույթին
Ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սբ Պետրոսի տաճարում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից մատուցված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագը և այդ ընթացքում Պապի հնչեցրած «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառումն արժանացել են պաշտոնական Անկարայի արագ հակագործողություններին, տեղեկացնում է ermenihaber.am-ը: Նույն օրը թուրքական պաշտոնական շրջանակները տարբեր ձևաչափերով արձագաքնել են կաթոլիկ աշխարհի հովվապետին:
Առաջինը թեմային արձագանքեց Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, ով այդ ժամանակ պաշտոնական այցով գտնվում էր Մոնղոլիայում: Տեղեկանալով կատարվածի մասին՝ Չավուշօղլուն Twitter միկրոբլոգում գրառում է կատարել՝ նշելով. «Պապի՝ պատմական և իրավական իրողություններից հեռու գտնվող հայտարարությունը անընդունելի է: Կրոնապետական գահը անհիմն մեղադրանքներով քեն և ատելություն սերմանելու տեղ չէ»:
Դրան հաջորդեց Վատիկանում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհմեթ Փաչաջըի հետկանչը Թուրքիա:
«Այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանության մասին Պապի «20-րդ դարում առաջին ցեղասպանությունն իրականացվել է հայերի նկատմամբ» արտահայտությունից հետո Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանը խորհրդացկության համար կանչվել է Թուրքիա»,- տեղեկացնում թուրքական իշխանություններին մոտ կանգնած «Sabah»-ը: Միևնույն ժամանակ Թուրքիայի արտգործնախարարություն հրավիրվեց Անկարայում Վատիկանի դեսպան Անտոնիո Լուչիբելոն, որին ընդունում է փոխարտգործնախարար Լևենթ Մուրաթ Բուրհանը և հայտնում կատարվածի կապակցությամբ Անկարայի ունեցած հիասթափությունը և մտահոգությունը:
Ուշ երեկոյան Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հանդես եկավ բավականին ծավալուն գրավոր հայտարարությամբ՝ այն հրապարակելով նախարարության պաշտոնական կայքում: Վատիկանի պատարագը և Պապի ելույթը դատապարտող հայտարարության մեջ նշվում է, որ անընդունելի է խտրական վերաբերմունք ցուցաբերել նախորդ դարասկզբին ժողովուրդների կրած տառապանքների նկատմամբ: Վատիկանյան պատարագը գնահատվել է որպես պատմությունը քաղաքականության գործիք դարձրած պատարագ:
«Ցեղասպանությունն իրավական հասկացություն է: Իրավունքի պայմանները չկատարող պնդումները, որքան էլ ջանան լայնորեն տարածել, միևնույն է, դրանք բաղկացած են զրպարտությունից: Պապ Ֆրանցիկոսն իր ելույթում զանգվածային կոտորած է  անվանում Բոսնիայում և Ռուանդայում տեղի ունեցած ցավալի իրադարձությունները, որոնք միջազգային դատարանների կողմից ճանաչվել են ցեղասպանություն: Իսկ ահա դատարանի ոչ մի վճիռ չունցող 1915-ի դեպքերը Պապն անվանում է ցեղասպանություն: Այս հակասությանն անհնար է պարզաբանում տալ արդարամտության ու խղճի տեսանկյունից»,- ասված է հայտարարության մեջ: Պապի հայտարարությունը գնահատվում է որպես Եվրոպայում բարձրացող ռասիզմին տուրք տվող, մահմեդականներին և թուրքերին կոլեկտիվ հանցնաք վերագրող ծայրաստիճան անպատեհ, ծայրաստիճան սխալ և անհետևողական հայտարարություն: Իսկ վերջում Անկարան հույս է հայտնում, որ Պապը կվերանայի իր դիրքորոշումը:
Թուրքիայի խուճապային արձագանքների ապրիլ 12-ի շղթան երզափակում է վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն, ով լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Վատիկանում մատուցված աննախադեպ պատարագին և Եվրոպային մեղադրող շեշտադրումներով բավականին ծավալուն ելույթ ունեցել այդ թեմայով: Նա մասնավորապես ասել է.
«Եթե սկսենք պատմության քննարկումներ, ապա ամեն դեպքում դրանից ամենաշատը ինչ-որ առումով ամոթ կլինի հենց Եվրոպայի համար: Ինկվիզիցիայի դատարաններից Իսպանիայից փախած հրեաների և մահմեդականների ապաստարանը Թուրքիան է եղել: Եվ դա ընդամենը 500 տարի առաջ: Այդ ժամանակ Ստամբուլը թուրքերի, հայերի, հույների, մահմդեականների և հրեաների համար խաղաղ գոյակցության քաղաք էր: Եթե չլինեին արտաքին գործոնները, հավանաբար 1915-ի այդ ցավալի իրադարձությունները գուցեև տեղի չունենային: Ու այդ ցավերին միակողմանիորեն նայելը, միայն մեկ հատվածի կրած ցավերին ցավերին տեր կանգնելը, իսկ մյուսի ցավն անտեսելը, հարգելի Պապին և նրա զբաղեցրած գահին հարիր չէր»:

Реакция турецких властей на Литургию в Ватикане и выступление Папы
Литургия, отслуженная Папой Римским Франциском 12 апреля в храме Св. Петра Ватикана и посвященная 100-летию Геноцида армян, озвученный Папой термин «геноцид» удостоились быстрого противодействия официальной Анкары, сообщает ermenihaber.am. В тот же день официальные турецкие круги в различных форматах отреагировали на речь пастора католического мира.
Первой на тему откликнулся глава М�?Д Турции Мевлуд Чавушоглу, находившийся в это время с официальным визитом в Монголии. Узнав о случившемся, Чавушоглу сделал в микроблоге в Twitter пометку: «Далекое от исторических и правовых реалий заявление Папы неприемлемо. Патриарший престол – не место для того, чтобы необоснованными обвинениями сеять мстительность и ненависть».
Затем последовал отзыв в Турцию Чрезвычайного и Полномочного посла Турции в Ватикане Мехмета Пачаджа.
«После высказывания Папы «первый геноцид XX века был осуществлен в отношении армян» о так называемом Геноциде армян посол Турции в Ватикане был отозван в Турцию для консультаций», – сообщает близкий к турецким властям
«Sabah». В то же время в М�?Д Турции был приглашен посол Ватикана в Анкаре Антонио Лучибело, которого принял замминистра �?Д Турции Левент Мурат Бурхан и выразил разочарование и обеспокоенность Анкары в связи с происшедшим.
Поздно вечером внешнеполитическое ведомство Турции выступило с достаточно пространным письменным заявлением, опубликовав его на официальном сайте Министерства. В осуждающем Ватиканскую Литургию и выступление Папы заявлении отмечается недопустимость проявления дискриминационного отношения к мукам, перенесенным народами на заре минувшего века. Ватиканская Литургия оценена как Литургия, превращающая историю в инструмент политики.
«Геноцид – понятие юридическое. Утверждения, не соблюдающие условия права, как бы ни старались их широко распространить, все равно, содержат в себе клевету. В своем выступлении Папа Франциск называет массовым истреблением трагические события в Боснии и Руанде, которые международными судами признаны геноцидами. А вот события 1915 года, не имеющие ни единого судебного решения, Папа называет геноцидом. Это противоречие невозможно объяснить с точки зрения юриспруденции и совести», – говорится в заявлении. Заявление Папы оценивается как заявление, отдающее дань поднимающемуся в Европе расизму, в высшей степени неуместное, неверное и непоследовательное приписывание туркам и мусульманам коллективного преступления. В заключение же Анкара выражает надежду, что Папа пересмотрит свою позицию.
Цепь панической реакции Турции на 12 апреля завершает премьер-министр Ахмед Давутоглу, который на встрече с журналистами коснулся беспрецедентной Литургии, отслуженной в Ватикане и выступил с достаточно пространной речью, содержащей обвинительные акценты в адрес Европы. Он, в частности, сказал: «Если начнем дебаты по истории, то в любом случае это больше всего, в каком то смысле, будет позорно для Европы. Убежищем евреев и мусульман, бежавших из �?спании от судов инквизиции, была Турция. �? это всего 500 лет назад. В то время Стамбул был городом мирного сосуществования для турок, армян, греков, мусульман и евреев. Не будь внешних факторов, вероятно, не произошли бы и трагические события 1915 года. �? односторонне смотреть на эту трагедию, становиться на защиту боли, испытанной только одной частью, а болью другой пренебрегать недостойно было уважаемого Папы и занимаемого им престола».