Նամակ Լոնդոնից. Խոսք երախտագիտության
Ինչպես տեղեկացրել էինք մեր պարբերականի ընթերցողներին, ս.թ. հունիս ամսին Լոնդոնում տեղի ունեցավ բրիտանահայ գրող, մանկավարժ, հասարակական գործիչ, Լոնդոնի «Նոր սերունդի ձայնե ամսագրի գլխավոր խմբագիր Մանուէլ Ադամեանի գրական-հասարակական գործունեության 50-ամյակին նվիրված հանդիսություն որի ընթացքում ՀՀ սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչ տիկ. Լաուրա Ավետիսյանը հոբելյարին հանձնեց Սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի դեսպանե մեդալը:
Ստորև ներկայացնում ենք պ. Մանուէլ Ադամեանի շնորհակալական նամակը՝ ուղղված ՀՀ սփյուռքի նախարարին:
Հայաստանի Հանրապետութեան Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին,
Յարգարժան Տիկի´ն  Յակոբեան, սոյն թուականի յունիսի 8-ին  Լոնդոնի  «Նոր սերունդ»  մշակութային միութեան նախաձեռնութեամբ  տեղի ունեցաւ իմ գրական-հասարակական գործունէութեան 50-ամեակին նուիրուած հանդիսութիւն՝ հովանաւորութեամբ բրիտանահայոց եւ Հիւսիսային Իռլանդայի Հայոց թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Յովհաննէսեանի: Միջոցառման ներկայ գտնուեցան համայնքիս մտաւորականութեան, հասարակական կազմակերպութիւններու ներկայացուցիչները եւ գրասէր մեծաթիւ հասարակութիւն:  50-ամեայ գրական-ստեղծագործական վաստակս եւ հասարակական աշխատանքներս ներկայացնելու համար Երեւանէն ժամանեցին Գրողներու միութեան նախագահ Լեւոն Անանեանը, Սփիւռքի նախարարութեան ներկայացուցիչ  Տիկ. Լաուրա Աւետիսեանը, Մանկավարժական համալսարանի նոր եւ նորագոյն գրականութեան ամբիոնի վարիչ, դոկ. պրոֆեսոր Սուրէն Դանիէլեանը, ինչպէս նաեւ արուեստագէտներ:  Արուեստագէտները իրականացուցին միջոցառման գեղարուեստական բաժինը, որը խանդավառութեամբ ընդունուեցաւ ներկաներուն կողմէ: Հայրենի պատուիրակութիւնը իր Սփիւռքի նախարարութեան ներկայացուցիչով, մտաւորականներով եւ արուեստագէտներով մեծ փայլ տուաւ հանդիսութեան: Բրիտանահայութիւնը անկրկնելի պահեր ապրեցաւ:
Յարգարժան Տիկի´ն նախարար, անձիս նուիրուած միջոցառման ընթացքին, Գրողներու միութեան նախագահ պարոն Լեւոն Անանեանը, իր կողքին ունենալով  Տիկ. Լաուրա Աւետիսեանը, ինձ յանձնեց Սփիւռքի նախարարութեան «Մայրենիի դեսպան»  մեդալը:  Ձեր կողմէ շնորհուած այդ կարեւոր գնահատականին համար կը յայտնեմ իմ խորին շնորհակալութիւնները եւ կը խոստանամ հնարաւորինս  շարունակել ծառայութիւններս մեր ժողովուրդին ու հայրենիքին:
Այս առիթով կը յայտնեմ նաեւ, թէ Ամնենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդ Վեահափառ Հայրապետը ինձ պատուեց «Սահակ-Մեսրոպ»  շքանշանով:  Ոսկի մեդալ շնորհեց Լոնդոնի «Նոր սերունդ»  մշակութային միութիւնը, իսկ Ս.Դ.Հ.Կ. Կենտրոնական վարչութիւնը` պատուոյ գիր:

Letter from London: Words of gratitude
As we had informed our readers, an event dedicated to the 50th anniversary of the career of British-Armenian writer, educator, public figure, editor-in-chief of London’s Voice of the New Generation magazine Manuel Adamian was held in London in June, during which representative of the RA Ministyr of Diaspora Laura Avetisyan presented Adamian with the “Ambassador of the Mother Language” Medal of the RA Ministry of Diaspora.
We present Manuel Adamian’s letter of thanks addressed to the RA Minister of Diaspora.
To Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan
Dear Mrs. Hakobyan, on June 8th, the “Nor Seround” Cultural Association of London organized a ceremony dedicated to the 50th anniversary of my career in literature and community service, which was held under the sponsorship of Primate of the Armenian Diocese of British-Armenians and Northern Ireland, Bishop Vahan Hovhannesian. The event brought together the community’s intellectuals, members of non-governmental organizations and many literature fans. President of the Union of Writers of Armenia Levon Ananyan, representative of the Ministry of Diaspora Laura Avetisyan, Head of the Chair of New and Modern Literature at the Pedagogical University, Dr. Suren Danielyan and art fans arrived from Yerevan to attend the ceremony dedicated to the 50th anniversary of my career. The event included a concert with performances by artists. The Armenian delegation comprised of the Diaspora Ministry’s representative, intellectuals and artists made the ceremony more festive, and the British-Armenians experienced great moments.
Dear Mrs. Hranush Hakobyan, during the event, President of the Union of Writers of Armenia Levon Ananyan presented me with the “Ambassador of the Mother Language” Medal of the Ministry of Diaspora, and for that I express my deep gratitude to you and pledge to continue doing my best to serve my people and the homeland.
On this occasion, I would also like to inform that I was awarded the “Sahak-Mesrob” Medal by Catholicos of All Armenians Karekin II. I also received a gold medal from London’s “Nor Seround” Cultural Association and a diploma from the Social-Democrat Hunchakian Party’s Central Board.