Նամակ Լոնդոնից. Խոսք երախտագիտության
Ինչպես տեղեկացրել էինք մեր պարբերականի ընթերցողներին, ս.թ. հունիս ամսին Լոնդոնում տեղի ունեցավ բրիտանահայ գրող, մանկավարժ, հասարակական գործիչ, Լոնդոնի «Նոր սերունդի ձայնե ամսագրի գլխավոր խմբագիր Մանուէլ Ադամեանի գրական-հասարակական գործունեության 50-ամյակին նվիրված հանդիսություն որի ընթացքում ՀՀ սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչ տիկ. Լաուրա Ավետիսյանը հոբելյարին հանձնեց Սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի դեսպանե մեդալը:
Ստորև ներկայացնում ենք պ. Մանուէլ Ադամեանի շնորհակալական նամակը՝ ուղղված ՀՀ սփյուռքի նախարարին:
Հայաստանի Հանրապետութեան Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին,
Յարգարժան Տիկի´ն  Յակոբեան, սոյն թուականի յունիսի 8-ին  Լոնդոնի  «Նոր սերունդ»  մշակութային միութեան նախաձեռնութեամբ  տեղի ունեցաւ իմ գրական-հասարակական գործունէութեան 50-ամեակին նուիրուած հանդիսութիւն՝ հովանաւորութեամբ բրիտանահայոց եւ Հիւսիսային Իռլանդայի Հայոց թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Յովհաննէսեանի: Միջոցառման ներկայ գտնուեցան համայնքիս մտաւորականութեան, հասարակական կազմակերպութիւններու ներկայացուցիչները եւ գրասէր մեծաթիւ հասարակութիւն:  50-ամեայ գրական-ստեղծագործական վաստակս եւ հասարակական աշխատանքներս ներկայացնելու համար Երեւանէն ժամանեցին Գրողներու միութեան նախագահ Լեւոն Անանեանը, Սփիւռքի նախարարութեան ներկայացուցիչ  Տիկ. Լաուրա Աւետիսեանը, Մանկավարժական համալսարանի նոր եւ նորագոյն գրականութեան ամբիոնի վարիչ, դոկ. պրոֆեսոր Սուրէն Դանիէլեանը, ինչպէս նաեւ արուեստագէտներ:  Արուեստագէտները իրականացուցին միջոցառման գեղարուեստական բաժինը, որը խանդավառութեամբ ընդունուեցաւ ներկաներուն կողմէ: Հայրենի պատուիրակութիւնը իր Սփիւռքի նախարարութեան ներկայացուցիչով, մտաւորականներով եւ արուեստագէտներով մեծ փայլ տուաւ հանդիսութեան: Բրիտանահայութիւնը անկրկնելի պահեր ապրեցաւ:
Յարգարժան Տիկի´ն նախարար, անձիս նուիրուած միջոցառման ընթացքին, Գրողներու միութեան նախագահ պարոն Լեւոն Անանեանը, իր կողքին ունենալով  Տիկ. Լաուրա Աւետիսեանը, ինձ յանձնեց Սփիւռքի նախարարութեան «Մայրենիի դեսպան»  մեդալը:  Ձեր կողմէ շնորհուած այդ կարեւոր գնահատականին համար կը յայտնեմ իմ խորին շնորհակալութիւնները եւ կը խոստանամ հնարաւորինս  շարունակել ծառայութիւններս մեր ժողովուրդին ու հայրենիքին:
Այս առիթով կը յայտնեմ նաեւ, թէ Ամնենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդ Վեահափառ Հայրապետը ինձ պատուեց «Սահակ-Մեսրոպ»  շքանշանով:  Ոսկի մեդալ շնորհեց Լոնդոնի «Նոր սերունդ»  մշակութային միութիւնը, իսկ Ս.Դ.Հ.Կ. Կենտրոնական վարչութիւնը` պատուոյ գիր:

Письмо из Лондона: слово признательности
Уважаемая госпожа Акопян, 8 июня сего года по инициативе Лондонского культурного союза «Новое поколение» и под патронатом предстоятеля армянской епархии Великобритании и Северной �?рландии епископа Ваана Ованнисяна состоялось торжество, посвященное 50-летию моей литературно-общественной деятельности. На мероприятии присутствовали многочисленные представители интеллигенции общины, общественных организаций, любителей книги. Чтобы представить мои 50-летие литературные заслуги и общественную работу из Еревана прибыли председатель Союза писателей Армении Левон Ананян, представитель Министерства Диаспоры Лаура Степанян, заведующий кафедрой новой и новейшей литературы педагогического университета, доктор-профессор Сурен Даниелян, а также искусствоведы. Художественная часть вечера в исполнении последних была с восторгом принята присутствующими. Делегация с Родины, вместе с представителем Министерства Диаспоры, представителями интеллигенции и искусствоведами придали празднованию особый блеск. Армянство Британии пережило неповторимые мгновения.
Уважаемая госпожа министр! В ходе мероприятия, посвященного моей персоне, председатель Союза писателей господин Левон Ананян вместе с госпожой Лаурой Степанян вручили мне медаль Министерства Диаспоры «Посол родного языка». За столь высокую оценку с Вашей стороны выражаю мою глубокую благодарность и обещаю по возможности продолжать служение нашему народу и родине.
В этой связи сообщаю также, что Католикос Всех армян, Верховный Патриарх Гарегин II удостоил меня ордена Сака Месропа. Золотую медаль присвоил Лондонской культурный союз «Новое поколение», а центральное правление СДП Гнчакян – Почетную грамоту.
Завершая свое письмо, еще раз выражаю Вам, госпожа министр, мою глубокую благодарность.
Мануел АДАМЯН
Главный редактор Лондонского журнала «Голос нового поколения», писатель, педагог, общественный деятель