Ամերիկյան NBC հեռուստաալիքն անդարդարձել է Վիլյամ Սարոյանի կյանքին
Ամեն շաբաթ Ֆրեզնոյում NBC հեռուստակայանի KSEE 24-ն անդրադառնում է հովտի հայ համայնքին՝ որպես Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման մաս։
Այս շաբաթ «թիրախում» Ֆրեզնոյում բնակված լեգենդար գրող Վիլյամ Սարոյանն է։ Այս մասին հայտնում է Your Central Valley պարբերականը, գրում է Արցախպրեսը։
Հաղորդման ընթացքում Սարոյանի մոտ ընկերը հիշել է անձնական պատմություններ։ 107 տարի առաջ Սարոյանն աշխարհ է եկել որպես գրական տաղանդ և լքել աշխարհը որպես անվանի գրող։ Նա հետք է թողել այնտեղ, ուր գնացել է՝ Ֆրեզնոյի կենտրոնում գտնվող տնից, որտեղ ծնվել է, մինչև այն տուն, որտեղ անցկացրել է կյանքի վերջին 17 տարիներն ու գրել տասնյակ գրքեր։
Նրա անունը Ֆրեզնոյի ամենահայտնի անուններից է, և Սարոյանի ժառանգությունն ապրում է ողջ քաղաքում։ Շատերի համար նա լեգենդ է, հայտնի գրող, ով մեծապես գրել է կյանքի մասին որպես Ֆրեզնոյի ամերիկահայ, բայց Էդվարդ Հակոբյանի համար Սարոյանն ընկեր էր։
Հակոբյանն ու Սարոյանն առաջին անգամ հանդիպել են 1960 թվականին։ Նրանք շատ ընդհանուր բաներ ունեին։ Նրանք ամուր կապեր ունեին Ֆրեզնոյի ետ, ժամանակին ապրել էին Փարիզում, և երկուսն էլ հայ էին։
Հակոբյանի խոսքով՝ Սարոյանը հպարտ էր հայ լինելու համար։ 93-ամյա Հակոբյանը նրան հիշում է որպես զվարճասեր, ընկերական, անկանխատեսելի անձնավորություն, ինքնատիպ, էքսցենտրիկ։
Հակոբյանը նշում է, որ Սարոյանը ներամփոփ է դարձել, երբ 3 տարեկանում կորցրել է հորն ու հայտնվել որբանոցում։
Քաղաքը, որտեղ նա ծնվել ու մահացել է, հարգանքի տուրք է մատուցում նրա կյանքին՝ անվանական թատրոնով, տարրական դպրոցով և Ֆրեզնոյի հյուսիսարևմտյան մասում գտնվող նրա տունը պատմական վայրի վերածելով։ Նա արժանի է այդ ամենին՝ կարծում է Հակոբյանը։ Վերջինս նշել է, որ Սարոյանն օգնել է Ֆրեզնոն կառուցելու հարցում՝ ազդելով ու ոգեշնչելով, բայց որ ավելի կարևոր է՝ հպարտություն ու հույս բերելով հայ համայնքին։

Американский телеканал NBC коснулся жизни Вильяма Сарояна
KSEE 24 телекомпании NBC Фрезно еженедельно затрагивает армянскую общину долины – как часть поминовения 100-летия Геноцида армян.
На этой неделе «в прицеле» оказался проживавший во Фрезно легендарный писатель Вильям Сароян. Об этом, как пишет Арцахпресс, сообщило издание Your Central Valley.
По ходу передачи близкий друг Сарояна поделился личными историями. 107 лет назад Сароян появился на свет как литературный талант, и покинул мир знаменитым писателем. Он оставил след всюду, где побывал – от дома в центре Фрезно, где родился, до того дома, в котором провел последние 17 лет жизни и написал десятки книг.
Его имя – одно из самых известных во Фрезно, и наследие Сарояна живет по всему городу. Для многих он легенда, известный писатель, который большей частью писал о жизни как американский армянин Фрезно, для Эдварда Акопяна был близким другом.
Первая встреча Акопяна и Сарояна произошла в й960 году. Между ними было много общего – крепкие связи с Фрезно, в свое время жили в Париже, и оба были армянами.
По словам Акопяна, Сароян гордился тем, что был армянином. 93-летний Акопян помнит его как веселого, дружелюбного, непредсказуемого человека, самобытного, эксцентричного.
Акопян отмечает, что Сароян стал замкнутым, потеряв в 3-летнем возрасте отца и оказавшись в приюте.
Город, где он родился и умер, воздает дань уважения его деятельности – именным театром, школой его имени и превращением в историческую достопримечательность его дома, находящегося в северо-западной части города. Акопян полагает, что он достоин всего этого, отмечая, что Сароян помог в вопросе строительства Фрезно, влияя и вдохновляя, но, что еще важнее, даря армянской общине гордость и надежду.