Թուրքիայի և աշխարհի կոմունիստներ. «Հայոց ցեղասպանությունը չենք մոռացել, չենք մոռանալու»
Թուրքիայում և ամբողջ աշխարհում գործող 11 կոմունիստական կազմակերպություն Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Ըստ թուրքական «ozgur-gundem.com» լրատվական կայքի` Թուրքիայի, գրում է ermenihaber.am-ը, Հունաստանի կոմունիստական կուսակցությունները, Բրազիլիայի «Ժողովուրդների իրավապաշտպան հեղափոխական ճակատը», Բոլիվիայի «Ժողովրդական հեղափոխական ճակատը», Չիլիի «Հեղափոխական կոմունիստների միությունը», Էկվադորի «Կոմունիստական կուակցությունը», «Կարմիր արև մաոիստ կոմունիստական խումբը», ԱՄՆ-ի «Մարքսիստական, լենինյան և մաոիստ հեղափոխական խումբը», Հնդկաստանի «Կոմունիտական կուսակցությունը» և Մարոկկոյի «Մարքսիստական, լենինյան պրոլետար խումբը» հայտարարել են.
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարում ևս մեկ անգամ նզովում ենք ցեղասպանության ոճրագործներին: Ցեղասպանություն իրականացնեղները չեն կարող ազատվել պատմության դատաստանից»:
Հայտարարության մեջ անդրադարձ է կատարվում Հայոց ցեղասպանությանն ուղեկցած  պատմական իրադրությանը և ընդգծվում է, որ հայ ազգի նկատմամբ թուրքական թշնամանքը այսօր ևս շարունակվում է:
«Թուրքական պետության հակահայկական թշնամանքն այսօր էլ է շարունակվում: Դա է ապացուցում այն փաստը, որ 2007-ի հունվարի 19-ին սպանված «Ակօս» թերթի գլխավոր խմբագիր, հայազգի Հրանտ Դինքի գործը մինչև օրս չի բացահայտվել, իսկ հանցագործները խնամքով թաքցվում են: Թուրքական կառավարությունը չի ճանաչում իր երկրի սահմաններում ապրող ոչ մի ազգային փոքրամասնության կյանքի իրավունքը: Թուրքական պետությունը խտրական քաղաքականություն է վարում ոչ միայն հայերի, այլև լազերի, չերքեզների, հույների նկատմամբ: Մենք չենք մոռացել և չենք մոռանա Հայոց ցեղասպանությունը»:

Коммунисты Турции и мира: «Геноцид армян не забыли, не забудем»
Одиннадцать коммунистических организаций, функционирующих в Турции и в мире, в связи со 100-летием Геноцида армян выступили с совместным заявлением. Как сообщает турецкий информационный сайт «ozgur-gundem.com», коммунистические партии Турции и Греции, пишет ermenihaber.am, «Правозащитный революционный народный фронт» Бразилии, «Народный революционный фронт» Боливии, «Союз революционных коммунистов» Чили, «Коммунистическая партия» Эквадора, «Коммунистическая группа Красное солнце маоист», «Марксистская, ленинская и маоистская революционная группа» США, «Коммунистическая партия» �?ндии и «Марксистско-ленинская пролетарская группа» Марокко заявили:
«В год 100-летия Геноцида армян вновь проклинаем преступников, осуществивших геноцид. Они не могут избежать суда истории».
В заявлении затрагивается историческая ситуация, сопровождавшая Геноцид армян и подчеркивается, что турецкая вражда в отношении армянского народа продолжается и сегодня.
«Антиармянская враждебность Турецкого государства продолжается и сегодня. Это доказывает от факт, что дело убитого 19 января 2007 года главного редактора газеты «Акос», армянина Гранта Динка до сего дня не раскрыто, а преступники бережно скрыты. Турецкое правительство не признает право на жизнь ни одного национального меньшинства, проживающего в границах его страны. Турецкое государство проводит политику дискриминации не только в отношении армян, но и лазов, черкезов, греков. Мы не забыли и не забудем Геноцид армян».