Ֆինլանդիայում լույս են տեսել Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր
Ֆինլանդիայում լույս է տեսել ֆին հոգևորական Սերաֆիմ Սեպալայի «Լռեցված ձայներ» գիրքը Հայոց ցեղասպանության մասին։ Այս մասին հայտնում է armeniangenocide100.org կայքը:
Վերջինս երկար տարիներ ուսումնասիրել է հայկական մշակույթն ու պատմությունը և ունի մի շարք հրապարակումներ այդ թեմայով,տեղեկացնում է Ֆինլանդիայում ՀՀ դեսպանությունը: Հեղինակի փոխանցմամբ՝ նոր գիրքը ներկայացնում է ցեղասպանության հետևանքները, որպես հարգանքի տուրք կորսված մշակութային արժեքներին։
Հայերը մշտապես հատուկ վերաբերմունք են ունեցել բնության և սրբավայրերի նկատմամբ։ Իրենց հնագույն ժառանգությունը հանդիսանում է բացառիկ միատարր քրիստոնեական մշակույթ՝ ստեղծված իսլամական աշխարհի սրտում։ Ցեղասպանության արդյունքում հայերը կորցրեցին իրենց կյանքի ռիթմը, երգերը, պարերը, ծեսերն ու տոնակատարությունները», նշում է հեղինակը իր գրքում։
Գրքում մասնավորապես նշվում է, որ ցեղասպանությունից հետո հարկավոր էր այն հասցնել իր տրամաբանական ավարտին՝ կանոնավոր կերպով ոչնչացնելով պահպանված մշակութային հուշարձանները՝ հիմնահատակ անելով վանքեր, և կրթամշակութային կենտրոններ։
Գրքում ներկայացվում են Ցեղասպանությունը վերապրած մարդկանց և ականատեսների ճակատագրեր, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվում բռնի կրոնափոխ եղած հայերին, ովքեր 100-ամյա լռեցումից հետո վերջերս սկսել են ի հայտ գալ Թուրքիայում։
«Ցեղասպանությունը ավելի մեծ ողբերգություն է, քան պարզապես զոհերի անհատական ճակատագրերը։ Մարդկային ցեղի վերացումից բացի, այն ենթադրում է մշակութային բազում արժեքներիվերջնական ոչնչացում», գրում է Սերաֆիմ Սեպալան։
Լույս է տեսել նաև Գրիգորիս Բալակյանի «Հայկական Գողգոթան» գրքի ֆիններեն թարգմանությունը, որը կատարվել է Հեյկկի Սուլոյարվիի կողմից։ Առաջաբանը հեղինակել է Սերաֆիմ Սեպալան։
Գրքերի շնորհանդեսը կկայանա ապրիլի 11-ին Ֆինլանդիայի Տամպերե քաղաքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակին նվիրված Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգի շրջանակներում։

Books on Armenian Genocide published in Finland
The new book of the Finnish priest Serafim Seppälä “The Silenced Voices” about the Armenian Genocide has been published in Finland. Seppälä spent many years studying the Armenian culture and history and has a number of publications on the topic,RA Embassy in the Republic of Finland reports.
According to the author, the new book presents the consequences of the Genocide, as a tribute to the lost culture. “Armenians always had a special attitude towards nature and holy places. Their heritage formed a unique homogenous Christian culture in the midst of the Islamic world,” writes the author.
The book outlines that as a result of Genocide, Armenians lost the rhythms of their life with songs and dances, festivities and fasting. It is also mentioned that after the Genocide, the Turks had to finalize the destruction of existing peace and quiet. It was necessary to bring it to its logical conclusion, constantly destroying cultural monuments, churches, educational and cultural centers.
The book follows the fates of the Genocide in faces: the survivors, witnesses, as well as the Armenians converted into Islam, who after 100 years silencing has recently been reviled in Turkey. “The Genocide is a greater tragedy than just the fate of individual victims. In addition to the elimination of the human race, it implies the final destruction of cultural values,” writes Seppälä.
Recently the Finnish translation of Grigoris Balakian’s “Armenian Golgotha” was also published. The book was translated by Heikki Salojärvi, while the preface was written by Seppälä. The Presentation of both books will be held on April 11 during the Concert of the Armenian Philharmonic Orchestra at the Tampere Hall, Finland, dedicated to the Armenian Genocide centennial.