Նիդերլանդներում ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ֆիլմ
Հոլանդական «Ֆարա» («VARA»)  հեռուստաընկերությունը Հաագայի «Կարևորություն ունեցող ֆիլմեր» («Movies that Matter») փառատոնի շրջանակներում մարտի 20-28-ը ցուցադրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ պատրաստած «Արյունակից եղբայրներ» («Bloodbrothers») փաստավավերագրական ֆիլմը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում է Նիդերլանդական օրագիրը:
Դրանով ցուցադրությունը չի եզրափակվել: Այն այժմ ընթանում է Նիդերլանդների հանրային հեռուստատեսության 2-րդ հեռուստաալիքով: Փաստավավերագրական ֆիլմը Նիդերլանդներում ապրող թուրք լրագրողի և հայտնի հայ դերասանի մասին է, ովքեր միասին փորձում են պարզել 1915 թվականի եղելությունները: Նրանց հետ միասին հեռուստադիտողը ճանապարհորդում է Թուրքիայով և Հայաստանով, հանդիպումներ ունենում տարբեր տեսակետ ունեցող մարդկանց, բացահայտում Հայոց ցեղասպանության ցավալի դրվագները:  Ճանապարհորդելու ընթացքում ի վերջո ֆիլմի հերոսներն իրենց հետազոտության արդյունքում պարզում են որ կատարված ոճիրը Ցեղասպանություն է և իրենց հարգանքի տուրքն են մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերին:
Ֆիլմի ռեժիսորն ու մտահղացման հեղինակն է Քեյս Սխապը: Արդեն տպագրված է և հանրությանն է ներկայացված ֆիլմի հերոսների’ Սինան Քանի և Արա Հելիչի կողմից հեղինակած “Bloodbrothers” («Արյունակից եղբայրներ») գիրքը :
Ավելի վաղ՝ մարտի 11-ին, Ամստերդամում տեղի է ունեցել «Արյունակից եղբայրներ» ֆիլմի  ցուցադրությունը` լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար: Այնուհետև տեղի ունեցած քննարկումներին մասնակցել են  ֆիլմի հիմնական դերակատարներն ու գլխավոր ռեժիսորը, հոգեբան-պատմաբան Թոմ Ցվանը, սոցիոլոգ և ցեղասպանագետ Ուգուր Ունգյուրը, Նիդերլանդների Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր, «Քրիտոնեական միություն» կուսակցության անդամ Ջոել Ֆորդեվինդը, «Ֆինանսիեր դախբլադ» թերթի փորձագետ Հայկո Եսայանը, «Թուրք աշխատավորների միության» նախագահ Մուստաֆա Արանչին:
Գործում է  ֆիլմի համանուն ֆեյսբուքյան էջը:
Ֆիլմի վեց մասից բաղկացած հեռուստատեսային ցուցադրությունը, որ սկսվել է մարտի 22-ից,  հաջորդաբար  շարունակվելու  են ամեն կիրակի` մինչև ապրիլի 26-ը:

On 20-28 March, VARA TV of the Netherlands broadcast the documentary film “Bloodbrothers” on the sidelines of the “Movies that Matter” Festival in The Hague. The documentary film was made on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide, as the Diary of the Netherlands reports to Hayern Aysor.
The screening didn’t end there. It is currently being broadcast on the Second Channel of Public Television of the Netherlands.
The documentary film is about a Dutch-Turkish journalist and a famous Armenian actor trying to find out what happened in 1915. The TV viewer joins them as they travel across Turkey and Armenia, meet people with different viewpoints and learn about the painful episodes of the Armenian Genocide.
After the research that they conduct during their journey, the main characters of the film eventually find out that the crime that was committed was the Genocide and pay their tribute to the victims of the Armenian Genocide.
The director of the film is Case Schap, who also came up with the idea of a film. The book “Bloodbrothers” by Sinan Kan and Ara Helich has already been printed and is available.
Earlier, the film was shown for media representatives in Amsterdam on March 11, after which the film’s main characters and the director, psychologist-historian Tom Tsvan, sociologist and genocide expert Ugur Ungur, Deputy of the House of Representatives of the Netherlands, member of the Christian Union Party Joel Fordevind, expert for the Financier Dakhblad newspaper Hayko Yesayan and President of the Turkish Labor Union Mustafa Aranchi participated in discussions on the film.