Ավստրալիան ապրիլի 24-ին պաշտոնական պատվիրակություն չի ուղարկի Հայաստան
Ավստրալիայի կառավարությունը ապրիլի 24-ին պաշտոնական պատվիրակություն չի ուղարկի Հայաստան Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար։ Այս մասին տեղեկացնում է SBS ավստրալական հեռուստաընկերության կայքը՝ վկայակոչելով Ավստրալիայի ԱԳՆ-ին, գրում է news.am-ը։
Նախարարությունում  հրաժարվել են մեկնաբանել այդ որոշման պատճառները, եւ չեն պատասխանել հարցին, թե  Ավստրալիան Երեւան ժամանելու պաշտոնական հրավեր ստացել է, թե ոչ։
Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Վաչե Ղահրամանյանը հայտարարել է, որ Ավստրալիան նույնպես դարձել է Անկարայի վարած «բերանը փակելու քաղաքականության» զոհը։ «Մենք ողջ երկրի տարածքում խորհրդարանի տարբեր անդամներից լսում ենք ան մասին, որ Թուրքիան Չանաքալեն եւ ճակատամարտի 100-ամյակն օգտագործում է որպես հաղթող խաղաքարտ, որպեսզի Ավստրալիան պաշտոնապես չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- հայտարարել է Ղահրամանյանը։

Австралия не отправит официального представителя в Армению 24 апреля
Правительство Австралии не отправит официального представителя в Армению 24 апреля для участия в мероприятиях, посвящённых столетней годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает сайт австралийской телекомпании SBS со ссылкой на Министерство иностранных дел и торговли Австралии.
В министерстве отказались комментировать причины этого решения, а также не ответили на вопрос, была ли Австралия приглашена на официальные мероприятия в Ереване.
Представитель Армянского национального конгресса Австралии Ваче Каграманян заявил, что Австралия также пала жертвой «политики затыкания рта», проводимой Анкарой. «Мы слышим от многих членов парламента по всей стране о том, что Турция использует Чанаккале и столетнюю годовщину битвы в качестве козыря, чтобы Австралия официально не признавала Геноцид армян», – заявил Каграманян.