«Երկրորդ աշխարհամարտին Թուրքիան փորձեց ավարտին հասցնել այն, ինչը սկսել էր Առաջին աշխարհամարտին…»
«Հայերն այսօրը» իր ընթերցողներին է ներկայացնում Սոֆյա Հակոբյանի նոր գիտական հոդվածը, որտեղ հեղինակն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանությունից հետո Արևմտյան Հայաստանում ապրող հայերին:
Նյութին կից հրապարակվում են նաև Արևմտյան Հայաստանի կրոնափոխ և քրիստոնյա հայ ընտանիքների բացառիկ արխիվային լուսանկարներ:
Երկրորդ աշխարհամարտը և արևմտահայությունը.
Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին, երբ միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռված էր պատերազմական խնդիրներին, Թուրքիայում նոր մարտահրավերների առաջ կանգնած արևմտահայությունը կրկնակի աքսորի, գաղթի և կողոպուտի միջով անցավ:
Այս մասին քիչ չեն վերջին տարիներին հրատարակված, պոլսահայության անցած դժվարությունների և նրանց դեմ ուղղված պետական քաղաքականության մասին պատմող գրքերը: Սակայն հաճախ լռության է մատնվում այդ նույն ժամանակաշրջանում Արևմտյան Հայաստանի գավառներում ապրող հայության բեկորների վիճակը: Ի՞նչպես Ցեղասպանությունից հետո երկրորդ անգամ թուրքերը փոխեցին Կ.Պոլսի և Արևմտյան Հայաստանի էթնոգրաֆիկ պատկերը:
1. Պոլսահայության վիճակը 1940-ական թթ.
1940-ական թթ. Ցեղասպանությունից հետո Պոլսի հայ համայնքի համար ամենածանր և կորուստներով լի շրջանն էր:
Թուրքիայի երկրորդ նախագահ Իսմեթ Ինոնյուի օրոք դեռևս նոր-նոր հանգիստ շունչ քաշել պատրաստվող արևմտահայության վիճակը խիստ ծանրացավ: Եւ դա բոլորվին էլ պատահական չէ նույն Ինոնյուի, դեռևս 1925 թ. արած ծրագրային հայտարարության համատեքստում. «Ինչ գնով ուզում է լինի՝ մենք թրքացնելու ենք մեր երկրում ապրող բոլորին, իսկ թուրքերի և թրքականության դեմ դուրս եկողներին՝ ոչնչացնելու»: Ի.Ինոնյուն ազգայնական ծրագրերն սկսեց իրականացնել մեծ թափով և շատ բացահայտ կերպով:
Հայկական համայնքի կրած երկու ամենամեծ հարվածներն էին ոչ մահմեդականների դեմ ուղղված հարկային օրենքն ու զորակոչը:
Ունեցվածքի հարկի մասին օրենքի համաձայն` հրեաները պարտավոր էին վճարել իրենց եկամտի 178 տոկոսը, հույները՝ 150, իսկ հայերը՝ 232-ը: Սա ամբողջովին ջախջախեց պոլսահայությանը՝ որպես տնտեսական ուժ և, անշուշտ, պատճառ դարձավ մեծ արտագաղթի:
Ունեցվածքի հարկի մասին օրենքն ընդունվել է 1942թ. նոյեմբերին և չեղյալ հայտարարվել 1944թ. մարտին:
Այս երկու տարիները լիովին բավարար էին երկրի տնտեսության մի շարք կարևոր ճյուղերը հայերի և հույների ձեռքից խլելու և փոխանցելու նորաստեղծ թուրք բուրժուազիային: Ընդ որում՝ քրիստոնեությունից իսլամի անցնելուն պատրաստակամություն հայտնելու դեպքում այս օրենքը գործում էր կիսով չափ:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում քրիստոնյա տղամարդկանց զորակոչը Թուրքիայում նույնպես ուշագրավ է այն առումով, որ հաճախ հիշեցնում է Առաջին աշխարհամարտի տարիներին իրականացված «զորակոչ», որի վերջաբանը հայտնի է բոլորիս:
Երբ գերմանական զորքերը հասան Հունաստան, կարճ ժամանակ անց Թուրքիայում զորահավաք հայտարարվեց:
20-45 տարեկան տղամարդկանց զորահավաքի ընթացքում քրիստոնյա տղամարդիկ առանձնացվեցին, նրանց զենք չտրամադրվեց, այլ կարգադրվեց վերջիններիս տանել բոլորվին այլ ուղղությամբ՝ շինարարության և կամուրջների կառուցման վրա աշխատող բանվորական դասակներ: Հայտնի են վկայություններ նաև այն մասին, որ ոչ մահմեդական զինվորներին չի բաժանվել թուրքական բանակի զինվորական համազգեստ: Նրանցից քչերին է հաջողվել վերադառնալ տուն, իսկ չվերադարձածները հիմնականում համարվել են պարզապես անհետ կորածներ:
Երկրորդ աշխարհամարտի ամենաթեժ տարիներին տեղի ունեցող այս իրադարձությունները և քրիստոնյաների դեմ ուղղված քաղաքականության «արդարացումները» չէին տարբերվում Առաջին աշխարհամարտի տարիներին ոճրագործություններից. «Երկրում առկա վտանգավոր տարրերը պետք է մեկուսացվեն կամ տեղափոխվեն»:
Ընդ որում՝ մի շարք հեղինակներ պնդում են, որ նախագահ Ի. Ինոնյուն նամակ էր ստացել Հիտլերից, որում տեղեկացնում էր, որ Ստամբուլ չի հասնելու և այն առհասարակ իր ծրագրերի մեջ չի մտնում:
Ակնհայտ է, որ Գերմանիայի դաշնակից Թուրքիան կարողացավ շատ հմուտ օգտվել համաշխարհային պատերազմից նաև այս անգամ:
Ինչպես իրավացիորեն նշում է հայագետ Հ. Ալվրցյանը. «Թուրքիան կարողացավ օգտագործել ինչպես Առաջին, այնպես էլ Երկրորդ աշխարհամարտերը՝ միատարր երկիր ստեղծելու համար: Բազմաթիվ հայեր, ասորիներ, հրեաներ, հույներ լքեցին երկիրը, մնացողների մեծ մասն իսլամացավ»:
Այս առումով հատկապես ուշագրավ է իր խիստ ազգայնական և հակահայկական հայացքներով հայտնի քաղաքական գործիչ, գեներալ Քյազըմ Քարաբեքիրի ստամբուլյան ելույթը հենց զորահավաքից առաջ, երբ քննարկվում էին Թուրքիայի հետագա գործողությունները Ստամբուլի հնարավոր գրավման դեպքում. «Յուրաքանչյուր վտանգավոր տարր Անատոլիայի հեռավոր վայրերը պետք է ուղարկվի: Այն դեպքում٫ երբ թուրքի արյունը խմող այս տարրերը հրաշալի տներում են ապրում, թուրքերը 5-6 երեխայով հողե տնակներում են ապրում:
Դրանից հետո նրանցից դատարկված այս շենքերը, Բեյօղլուի կողմերը կբնակեցվեն թուրքերով: Այդ պարագայում՝ մեր բանակի հնարավոր նահանջի դեպքում٫ Ստամբուլում մեր զինվորները կգտնեն իրենց ամբողջ սրտով աջակցող թուրքական տարրը: Բացի այդ՝ գիտեք, որ ես կողմնակից չեմ անգամ մեկ թուրքի Անատոլիայում բնակեցնելուն: Սակայն٫ այստեղից վնասակար տարրերին մաքրելով, նրանց փոխարեն թուրքերին կարող ենք բերել: Սա Ստամբուլի համար շատ կարևոր խնդիր է»:
Սա կարող է հստակ պատասխան տալ, թե ինչու այդ ժամանակ պետության թիրախը դարձան հենց Պոլսի հայերը: Սակայն միևնույն ժամանակ սա չի նշանակում, որ այս անգամ Արևմտյան Հայաստանի հայությունը խուսափեց չնշումներից ու հալածանքներից:
2. Իրավիճակն Արևմտյան Հայաստանում
Այս շրջանի մասին քննարկումներում հաճախ մոռացության են տրվում Արևմտյան Հայաստանի հայերի նկատմամբ գործադրված բռնություններն ու հալածանքները: Քիչ է խոսվել այն մասին, որ զորակոչն ու ունեցվածքի հարկի մասին օրենքը տարածվել են նաև Արևմտյան Հայաստանի٫ ինչպես նաև Թուրքիայի արևմտյան և կենտրոնական այլ շրջանների մի շարք քաղաքներում (բացի Ստամբուլից) ապրող քրիստոնյա հայերի վրա: Մասնավորապես, այնպիսի քաղաքներ٫ ինչպեսիք են՝ Դիարբեքիրը, Մալաթիան, Մարդինը, Ադըյամանը, Խարբերդը, Սեբաստիան, Կեսարիան, Կոնյան٫ նույնպես կրել են այս իրադարձությունների անմիջական ազդեցությունը:
Ուշագրավ է, որ թեև օրենքը պաշտոնապես վերաբերում էր միայն քրիստոնյաներին, այնուամենայնիվ, այս վայրերում հաճախ ունեցվածքի հարկ գանձելու անվան տակ թալանվել են նաև կրոնափոխ որոշ հայեր, հատկապես՝ արհեստավորները:
Նույնը վերաբերում է նաև զորակոչին. ըստ մի շարք մարդկանց վկայությունների՝ զորահավաքի ժամանակ Դիարբեքիրից և Ադըյամանից (Քյահթայի շրջան) զորակոչված կրոնափոխ հայերին նույնպես զենք չի բաժանվել٫ և նրանք ուղարկվել են բանվորական գումարտակներ: Սա ևս մեկ անգամ ընդգծում է Թուրքիայի կառավարության՝ տարբեր տարիների ընթացքում կրոնափոխ հայերի հանդեպ ընդգծված քաղաքականություն վարելու հետ մեկտեղ նրանց մշտապես վերահսկողության տակ պահելու և ամենակարևորը՝ ծպտյալ հայերի գաղտնի մարդահամարների մասին:
Ինչ վերաբերվում է Արևմտյան Հայաստանի գյուղերում ապրող ծպտյալ կամ բացահայտ հայերին, ապա հարկ է նշել, որ այս շրջանը կորուստներով լի էր նաև նրանց համար: Զորահավաքի ժամանակ «բանակ» են զորակոչվել հայեր նաև Մուշի և Սասունի որոշ գյուղերից: Այս շրջանում նրանց վրա ուժեղացավ նաև քրդական աշիրեթների «աղայական համակարգի» ճնշումը: Դա բնական էր, քանի որ այս վայրերում «օրենք» հասկացությունը պարզապես գոյություն չի ունեցել٫ և հայերի հանդեպ ճնշումներն իրականացվել են ոչ թե օրենքի ուժով, ինչպես Կ.Պոլսում, այլ մեզ քաջ հայտնի ավանդական մեթոդներըով՝ աղաների կամայականություններ, միջցեղային խժդժությունների հրահրում հայերի և քրդերի միջև, հայերի հողերի բռնազավթում «ֆեոդալական» օրենքներով, «անկարգություն» որակվող սպանություններ և այլն:
Ի դեպ՝ բախումներն Արևմտյան Հայաստանում չավարտվեցին Երկրորդ աշխարհամարտի շրջանում, ընդհակառակը, շարունակվեցին և ավելի սուր և հաճախակի բնույթ ստացան:
Պատահական չէ, որ հենց 1940-ականներից սկսվեց գավառահայության աստիճանական արտագաղթը դեպի Թուրքիայի արևմուտք, ինչպես նաև սկիզբ դրվեց իսլամացման նոր փուլի:
Նշեմ նաև, որ 1940-ական թթ. բախումների ժամանակ Սասունի և Բիթլիսի (Մոտկան) մի քանի գյուղերում հայերը կազմակերպված դիմադրություն են ցույց տվել, ինչի հետևանքով ավելի քիչ են տուժել և հիմնականում չեն արտագաղթել:
Ստորև ընթերցողի ուշադրությանն եմ ներկայացնում այդ տարիներին Մուշի, Սասունի և Դիարբեքիքիրի գյուղերում բնակվող հայերի վկայություններից մի քանիսը.
Աստղիկ Բալջը. «Մենք տալվորիկցիներ ենք, սակայն դեռևս Ցեղասպանությունից առաջ պապիկս Մուշ էր տեղափոխվել: Հավատորիկ էր գյուղի անունը: Հորս անունը Հովհաննես էր, մորս անունը՝ Արշալույս: 1946թ. Մուշում քրդերը գրոհեցին մեր տան վրա: Մորս թաքցրել է կրոնափոխ մի հայ կին: Հայրս երջանիկ պատահականությամբ այդ օրը մեկ այլ գյուղ էր գնացել աշխատելու: Քրոջս ժայռից ներքև էին նետել, արտի մեջ: Երկու օր հետո գտանք, հրաշքով ողջ էր մնացել: Տատիկս այդ օրը ստացած փայտի հարվածների պատճառով ամբողջ հետագա կյանքում կռացած էր ման գալիս: Մերոնք այս իրադարձությունների հետևանքով սկսեցին մահմեդական ձևանալ: Չնայած միևնույն է՝ կրոնափոխ թե քրիստոնյա՝ հայ ես նրանց համար: 1949թ. պապիկներիս սպանեցին Մուշում: Այդ ժամանակ Դիարբեքիր տեղափոխվեցինք և այնտեղի եկեղեցում մկրտվեցինք, նորից դարձանք քրիստոնեության: Ավելի ուշ Ստամբուլ եկանք, վերջում ՝ Հոլանդիա հասանք: Հայրս շատ լավ հայ էր, շատ պատվավոր: Ուզում էր Հայաստան տեղափոխվել: Այդ տարիներին դիմել է Ստամբուլում Սովետական Միության դեսպանատուն, բայց մերժվել է»:
Վ. Զ. «Սասունում բախումներն ամենից շատ սրվեցին 1980-ական թթ.: Մինչ այդ ամբողջ Անատոլիան մեծ թափով հայաթափվում էր: Դեռևս 1940-ական թթ. կեսից վիճակը լարված էր, հայրս հաճախ էր պատմում այդ դեպքերի մասին: Իմ պապիկի եղբայրն այդ ընթացքում Հալեպ փախավ, որ բանակ չզորակոչվի: Բայց, այնուամենայնիվ, սասունցիներն ամենավերջինն են լքել իրենց երկիրը՝1980-ականների վերջին միայն: Մենք 1987-ի աշնանն ենք եկել Ստամբուլ: Մինչ այդ Մարդինում ապաստանեցինք, բայց մի քանի ամիս միայն: 1945թ. տատիկիս գյուղում կռիվների ժամանակ արաբները 3 հայ էին սպանել, բայց հայերն ի պատասխան 7 մահմեդական սպանեցին, որից հետո٫ իհարկե٫ պետք է փախչնեին: Եկան պապիկիս գյուղը, որովհետև ավելի լեռնային էր ու ապահով: Այդ տարիներին ավելի շատ դաշտի հայերը տուժեցին, քան լեռնեցիները»:
Հակոբ. Խ. «Սասունի Ռաբաթ գյուղից տատիկս և պապիկս 1916 -ին գաղթեցին Զիլան գյուղ, այնտեղ մնացին մինչ 1942թ.: Այդ ժամանակ նոր կռիվներ սկսվեցին. մերոնք կամ պետք է մահմեդական դառնային, կամ փախչեին: Սպանություններ եղան, որ ստիպեցին մերոնց այդ ընտրոթյունը կատարել: Հիմնականում փորձում էին իրենց կրոնը պարտադրել: Մերոնք գնում են Կամիշլի՝ Սիրիա: Մի քանի տարի անց Հայաստան են տեղափոխվում: Զիլան գյուղում էլի հայեր կային ծպտված, բայց մնացին, հիմա մահմեդական են: Երկար ժամանակ չէին ասում, որ հայ են, թեև այդ մասին այնտեղ բոլորն էլ գիտեին»:
Դ. Գ. «1944թ. մեր պապիկը կորցրեց իր ողջ ունեցվածքը٫ թեև շատ բան չուներ, բայց մահվան սպառնալիքի տակ խլեցին քուրդ աղաները: Ընտանիքի որոշ անդամներ իսլամ են ընդունել: Մորական կողմից բազմաթիվ ազգականներ ունեմ, որ մահմեդականացել են: Պապիկս 1944թ. նոյեմբերին լքում է գյուղը և տեղափոխվում քաղաք: Դիարբեքիրի կենտրոնում նոր տուն է կառուցում: Ամեն ինչ զրոյից է սկսում: Այդ տարիներին իր նմանները՝ գյուղերից քաղաք եկածները٫ շատ էին: Ես երբեք չեմ գնացել մեր գյուղը, թեև 12 կիլոմտր էր հեռու»:
Այսպիսով, որպես ամփոփում կարող ենք փաստել, որ 1940-ական թթ. Թուրքիայի հայության համար նույնպես ճակատագրական դարձան. սկիզբ առած նոր ազգային և կրոնական ճնշումները պատճառ դարձան նոր արտագաղթերի և իսլամացման:
Փաստ է, որ Թուրքիան Երկրորդ աշխարհամարտն օգտագործեց որպես հարմար առիթ՝ իրականացնելու երկրի համար առաջնային խնդիր հանդիսացող ուծացման, թուրքացման, միատարր երկիր ստեղծելու նպատակը: Այլ կերպ ասած՝ Երկրորդ աշխարհամարտում Թուրքիան փորձեց ավարտին հասցնել այն, ինչը սկսել էր Առաջին աշխարհամարտին:
Կարող ենք եզրակացնել, որ եթե Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ընթացքը այլ կերպ ընթանար, արևմտահայության վիճակը շատ ավելի ծանր կլիներ և թուրքերի ազգայնական ծրագրերը շատ ավելի հեռուն կգնային՝ վերջնականապես հայաթափելով ամբողջ երկիրը:
Սնանկացած պոլսահայությունը հիմնականում բռնեց Եվրոպայի ուղղին, սակայն մի քանի տարի անց Ստամբուլի դատարկվող հայկական թաղամասերում նրանց փոխարինելու եկան գավառահայերը, որոնց գյուղերից քաղաք և հատկապես Ստամբուլ արտագաղթը սկիզբ առավ հենց այդ տարիներին: Հարկ եմ համարում նշել, որ գավառահայերը թեև Ստամբուլում կազմավորեցին իրենց փոքրիկ համայնքները, սակայն քաղաքային կյանքն٫ անշուշտ٫ ազդեց դեռևս հայախոս գավառահայերի բարբառի մոռացության և տեղական ավանդույթների վրա, և, բնականաբար, արագացրեց նրանց թուրքախոս դառնալու գործընթացը:
Քաղաք տեղափոխված արևմտահայերը նաև ավելի քիչ հնարավորություն ունեին «միջհամայնքային» ամուսնությունների. 2-3 սերունդ անց նրանց երեխաների և թոռների՝ այլազգիների հետ ամուսնությունները դառնում են անխուսափելի, ինչի ականատեսն ենք այսօր:
_______________
Աղբյուրներ
Հակազուն Ալվրցյան٫ Կրոնափոխ հայերի խնդիրները Թուրքիայի Հանրապետությունում٫ Երևան٫ 2014թ.
Mahmut Goloğlu٫ Türkiye Milli Şef Dönemi 1939-1945 (1974)
Ayhan Aktar, Varlık Vergisi ve “Türkleştirme” Politikaları
Ayhan Aktar٫ Türk Milliyetçiliği, Gayrimüslimler ve Ekonomik Dönüşüm .
Ա. Քիւրքճեան٫ «Թուրքիան թրքացնելու քաղաքականությունը
Հ.Գ. Նյությում օգտագործվել են նաև 24 վկայություններ՝ հավաքված Արևմտյան Հայաստանի տարբեր քաղաքներում և գյուղերում ապրող հայերից:

«Во Второй мировой войне Турция попыталась довести до конца то, что начала в Первую мировую…»
«Армяне сегодня» представляет читателям новую научную статью Софьи Акопян, в которой автор затрагивает тему армян, живших после Геноцида армян в Западной Армении. Вместе с материалом публикуются также редкие архивные фотографии армянских семей Западной Армении – христиан и изменивших веру.
Вторая Мировая война и западное армянство
В годы Второй Мировой войны, когда внимание мирового сообщества было сосредоточено на военных проблемах, западное армянство, стоящее перед новыми вызовами  в Турции, вновь прошлj через ссылки, скитания и грабежи.
В последние годы издано немало книг, повествующих о трудностях, через которые пришлось пройти константинопольскому армянству, и направленной против него государственной политики. Однако зачастую замалчивается положение в тот же самый период осколков армянства, проживающих в провинциях Западной Армении. Как турки после   Геноцида армян во второй раз изменили этнографическую картину Константинополя и Западной Армении.
1. Положение константинопольского армянства в 1940-е годы
1940-е годы стали самым тяжелым и полным потерь периодом после Геноцида армян для константинопольской армянской общины.
Положение западного армянства, в дни правления второго президента �?смета �?нонью только-только собиравшегося спокойно вздохнуть, резко ухудшилось. �? это было совершенно не случайно в контексте программного заявления, сделанного тем же �?нонью еще в 1925 году: «Любой ценой мы отуречим всех проживающих в нашей стране, а тех, кто выступит против турок и отуречивания, уничтожим». Свои националистические программы �?.�?нонью   начал осуществлять с большим размахом и совершенно откровенным образом.
Двумя самыми сильными ударами, нанесенными по армянской общине, стали направленный против немусульман  налоговый закон и призыв в армию.
Согласно закону об имуществе, евреи должны были выплачивать 178 процентов своих прибылей, греки – 150, а армяне – 232 процента. Это совершенно разгромило константинопольское армянство как экономическую силу, и несомненно стало причиной большой эмиграции.
Закон об имуществе был принят в ноябре 1942 года и отменен в марте 1944-го.
Этих двух лет было вполне достаточно, чтобы отобрать у армян и греков ряд важнейших отраслей экономики страны и передать новосозданной турецкой буржуазии. Причем в случае готовности перейти из христианства в ислам этот закон действовал наполовину.
В ходе Второй мировой войны призыв мужчин-христиан в армиию также примечателен в том плане, что зачастую напоминает «призыв», осуществленный в годы Первой мировой войны, концовка которого известна всем.
Когда немецкие войска достигли Греции, спустя короткое время в Турции был объявлен призыв.
В ходе призыва мужчин 20-45 летнего возраста мужчины-христиане были отделены, им не было дано оружия и их увезли в совершенно ином направлении – рабочими ротами на строительстве и сооружении мостов. �?звестны свидетельства также о том, что солдатам-немусульманам не выдавалась военная форма турецкой армии. Мало кому из них удалось вернуться домой, а невернувшиеся в основном считались просто без вести пропавшими.
Эти события, имевшие место в самые жаркие годы Второй мировой войны, а также «оправдания» политики, направленной против христиан, не отличались от преступлений Первой мировой войны: «Существовавшие в стране опасные элементы должны быть изолированы или депортированы».
Причем ряд авторов утверждает, что президент �?.�?нонью получил письмо от Гитлера, в котором сообщалось, что до Стамбула он не дойдет и это вообще не входит в его планы.
Очевидно, что союзник Германии Турция очень умело воспользовался и этой Мировой войной.
Как справедливо отмечает арменовед А.Алврцян, «Турция сумела воспользоваться как Первой, так и Второй мировыми войнами для создания  моноэтнической страны. Многочисленные армяне, ассирийцы, евреи и греки покинули страну, большая часть оставшихся была исламизирована».
Особенно примечательно в этом плане стамбульское выступление известного своими крайне националистическими и антиармянскими взглядами политического деятеля, генерала  Кязм Карабекира прямо перед призывом, когда обсуждались дальнейшие действия Турции в случае возможной оккупации Стамбула: «Каждый опасный элемент должен быть отправлен в отдаленные места Анатолии.  При том, что эти элементы, сосущие кровь турок, живут в прекрасных домах, турки с 5-6 детьми живут в земляных домишках.
После этого их опустевшие дома, районы Бейоглы будут заселены турками. В этом случае, при возможном отступлении нашей армии, в Стамбуле  наши воины найдут  всем сердцем поддерживающий их турецкий элемент. Кроме того, вы знаете, что я не сторонник поселения в Анатолии даже одного-единственного турка. Однако зачищая здешние места от опасных элементов, вместо них можем привезти турок. Для Стамбула это очень важная задача».
Это может дать четкий ответ, почему мишенью государства в это время стали именно константинопольские армяне. Однако в то же время это не означает, что на этот раз армянство Западной Армении избежало давления и гонений.
2. Ситуация в Западной Армении
В дебатах по этому периоду зачастую предаются забвению насилие и гонения в отношении армян Западной Армении. Мало говорилось о том, что призыв и Закон о налоге на имущество распространялся на христиан-армян, проживающих, помимо Стамбула, в ряде городов Западной Армении, а также  других западных и центральных районов Турции. В частности, такие города, как Диарбекир, Малатия, Мардин, Адеяман, Харберд, Себастия, Кесария, Конья также испытали на себе воздействие этих событий.
Примечательно, что хотя закон официально касался исключительно христиан, тем не менее, в этих местах зачастую под видом взимания налога на имущество грабились также некоторые исламизированные армяне, особенно мастеровые.
То же относится к призыву: по свидетельству ряда людей, сменившим вероисповедание  армянам, призванным из Диарбекира и Адеямана (Кяхтинский район) также не выдавалось оружие и они были направлены в рабочие роты. Это лишний раз подчеркивает, что наряду с подчеркнутой политикой в отношении армян, в разные годы сменивших вероисповедание, они находились под постоянным надзором, и самое главное, проводилась секретная перепись скрытых армян.
Что касается скрытых или явных армян, проживающих в селах Западной Армении, то следует отметить, что этот период был полон потерь и для них. Во время призыва «в армию» призывались также армяне из некоторых сел Муша и Сасуна. В этот период усилилось и давление на них курдских аширетов. Это было естественно, поскольку в этих местах понятие «закон» не существовало вообще, и давление на армян осуществлялось не силой закона, как в Константинополе, а хорошо известными нам традиционными методами – произвол, провокация межплеменных стычек между армянами и курдами, конфискация земель армян по «феодальным» законам, убийства, квалифицируемые как «беспорядки» и др.
Кстати, в период Второй мировой войны столкновения в Западной Армении не прекратились – наоборот, продолжались и приобрели более острый и частый характер.
Не случайно, что именно с 1940 года начался  постепенный отток провинциального армянства на запад Турции, а также было положено начала новому этапу исламизации.
Отметим также, что во время столкновений  1940-х годов в нескольких селах Сасуна и Битлиса (Моткан) армяне оказали организованное сопротивление, вследствие чего меньше пострадали и в основном не иммигрировали.
Ниже предлагаем вниманию читателей несколько свидетельств армян, проживавших в селах Муша, Сасуна и Диарбекира:
Астхик Балч: «Мы из Талворика, однако еще до Геноцида дед мой перебрался в Муш. Село называлось Аваторик. Отца моего звали Ованес, мать – Аршалуйс. В 1946 году курды напали на наш дом. Мать мою спрятала одна женщина-армянка, сменившая веру. Отец по счастливой случайности в тот день отправился на работу в другое село. Сестру мою с утеса сбросили вниз, в поле. Через два дня нашли – чудом осталась жива. Бабушка от полученных в тот день ударов палкой всю дальнейшую жизнь ходила согнувшись. Вследствие этих событий наши начали прикидываться мусульманами. Хотя все равно: христианин, или сменивший веру – для них ты армянин. В 1949 году дедушек моих убили в Муше. Тогда мы перебрались в Диарбекир и, крестившись в местной церкви, вновь обрели христианство. Позже приехали в Стамбул, в конце концов достигли Голландии. Отец был очень хорошим армянином, весьма уважаемым человеком. Хотел переехать в Армению.  Обратился в действовавшее в те годы в Стамбуле посольство Советского Союза, но ему было отказано».
В.З. «В Сасуне столкновения особенно обострились в 1980-е годы. До этого всея Анатолия стремительно «зачищалась» от армян. Еще с середины 1940-х годов ситуация была напряженной, отец часто рассказывал об этих событиях. Брат моего деда в тот период сбежал в Алеппо, чтобы не быть призванным в армию. Но тем не менее сасунцы самыми последними покинули свою страну – только в конце 1980-х годов. Мы приехали в Стамбул осенью 1987 года. До того приютились в Мардине, но всего на несколько месяцев. В 1945 году в селе моей бабушки в драке арабы убили троих армян, но армяне в ответ убили семерых мусульман, после чего, конечно, вынуждены были бежать. Перебрались в село моего деда, которое было выше в горах и безопаснее. В те годы больше пострадали низинные армяне, чем горцы».
Акоб Х. «Дед и бабка в 1916-м эмигрировали из села Рабат Сасуна в село Зилан, где оставались до 1942 года. Тогда начались новые столкновения: мы должны были либо стать мусульманами, либо бежать. Произошли убийства, что вынудило наших сделать этот выбор. В основном пытались навязать свою веру. Наши уехали в Камышли  – Сирию, спустя несколько лет перебрались в Армению. В селе Зилан были и другие скрытые армяне, но остались и сегодня они мусульмане. Долгие годы не говорили, что они армяне, хотя там об этом знали все».
Д. Г. «В 1944г. наш дед потерял все свое имущество, хотя и не много имел, но имевшееся под угрозой смерти у них отобрали курдские ага. Некоторые члены семьи приняли ислам. Со стороны матери у меня много родственников, принявших мусульманство. Дед в ноябре 1944 года покинул село и переехал в город. В центре Диарбекира построил новый дом. Все пришлось начать с нуля. В те годы таких, как   он, переехавших из села в город, было не много. Я никогда не бывал в нашем селе, хотя расстояние до него – всего 12 километров».
Таким образом, в качестве заключения, можно констатировать, что 1940-е годы для армян Турции также стали судьбоносными: зародившиеся новые националистические и религиозные гонения стали причиной новой миграции и исламизации.
Факт остается фактом: Вторую мировую войну Турция использовала как удобный повод для осуществления  первостепенной для страны цели – ассимиляции, отуречивания, создания моноэтнического государства. �?наче говоря, в период Второй мировой войны Турция попыталась довести до конца то, что было начато в годы Первой.
Можно заключить, что если бы ход Второй мировой войны развивался иным образом, положение западного армянства было бы намного тяжелее и националистические программы турок пошли бы гораздо дальше – окончательно зачистив от армян всю страну.
Обнищавшее армянство в основном направилось в Европу, однако спустя несколько лет на смену им в пустеющие армянские кварталы Стамбула пришли армяне из провинции, миграция которых  из сел в города, и особенно в Стамбул, началась именно в те годы. Считаю нужным отметить, что провинциальные армяне хотя и создали в Стамбуле свои маленькие общины, однако городская жизнь, несомненно, повлияла на то, что они, говорившие ранее на провинциальном наречии, позабыли и его, и свои местные традиции, что, естественно, ускорило процесс их перехода на турецкий язык.
Переехавшие в город западные армяне имели меньше возможностей «межобщинных» браков. Спустя 2-3 поколения брак их детей и внуков с представителями других национальностей становится неизбежным, очевидцами чего мы сегодня и являемся.
�?сточники
Айказун Алврцян, Проблемы сменивших религию армян в Турецкой Республике, Ереван, 2014г.
Mahmut Goloğlu٫ Türkiye Milli Şef Dönemi 1939-1945 (1974)
Ayhan Aktar, Varlık Vergisi ve “Türkleştirme” Politikaları
Ayhan Aktar٫ Türk Milliyetçiliği, Gayrimüslimler ve Ekonomik Dönüşüm .
А.Кюркчян, «Политика отуречивания Турции»
P.S. В материале использованы также 24 свидетельства, собранных у армян, проживающих в разных городах и селах Западной Армении.