Ֆրեզնոյում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով քննարկում կանցկացվի
San Joaquin Valley Town Hall ոչ առևտրային կազմակերպությունը, որի նպատակն է հայտնի մարդկանց միջոցով հանրությանը որոշակի խնդիրների մասին իրազեկելը, Ֆրեզնոյում հոգևորականության 2 ներկայացուցիչների, գիտնականի և դիվանագետի մասնակցությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ քննարկում կկազմակերպի։ 1in.am-ի փոխանցմամբ այս մասին հայտնում է The Fresno Bee-ն։
«Մարդու անմարդկայնությունը մարդու նկատմամբ… Վերջին 100 տարիները» վերտառությամբ քննարկումը տեղի կունենա մարտի 18-ին Սարոյանի անվան թատրոնում։ Բանախոսներն են Ամերիկայում հայկական եկեղեցու էկումենիկ գրասենյակի գործադիր տնօրեն, արքեպիսկոպոս Վիգեն Հայկազյանը, Կլարկի համալսարանի պատմության պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը, Ֆրեզնոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանը և նախկին րաբբի Քենեթ Սեգելը։ Հանդիպման ժամանակ կխոսվի Հայոց ցեղասպանության մասին, կքննարկվեն հարցեր ամերիկյան մշակույթի, գիտության մեջ ներդրումների մասին այն մարդկանց կողմից, ովքեր անմարդկային վերաբերմունքի են ենթարկվել։
Սեգելը կխոսի Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի միջև կապի մասին։
Հայկազյանը հույս ունի, որ քննարկումը հայերին հասկանալու համար լավ հիմք կստեղծի։
«Նրանք չեն ատում թուրքերին,- ասել է նա:- Հայ ժողովրդի մեծ մասը մտադիր չէ վրեժխնդիր լինել։ Մեծամասնությունը պատրաստ է խաղաղ լուծման։ Ամենակարևոր բանը ճանաչումն է»։

Во Фрезно состоятся обсуждения в связи со 100-летием Геноцида армян
Некоммерческая организация San Joaquin Valley Town Hall, цель которой – информировать посредством известных людей  об определенных проблемах, в присутствии двух представителей духовенства Фрезно, при участии ученого и дипломата организует  обсуждения на тему 100-летия Геноцида армян. Как передает 1in.am, об этом сообщает The Fresno Bee.
Дебаты под девизом «Бесчеловечность человека по отношению к человеку… Последние 100 лет» состоятся 18 марта в театре имени Сарояна. Докладчики – исполнительный директор экуменического офиса Армянской церкви в Америке, архиепископ Виген Айказян, профессор истории университета Кларка Танер Акчам, почетный консул РА во Фрезно Перч Абгарян и бывший раввин Кеннет Сегел. На встрече речь зайдет о Геноциде армян, будут обсуждены вопросы о вкладе в Американскую культуру, науку людей, подвергшихся бесчеловечному обращению.
Сегел будет говорить о связи между Геноцидом армян и Холокостом.
Айказян надеется, что обсуждение создаст хорошую почву для понимания армян.
«Они не ненавидят турок, – сказал он. – Большая часть армянского народа не намерена мстить. Большинство готово к мирному решению. Самое главное – признание».