Ֆրեզնոյում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով քննարկում կանցկացվի
San Joaquin Valley Town Hall ոչ առևտրային կազմակերպությունը, որի նպատակն է հայտնի մարդկանց միջոցով հանրությանը որոշակի խնդիրների մասին իրազեկելը, Ֆրեզնոյում հոգևորականության 2 ներկայացուցիչների, գիտնականի և դիվանագետի մասնակցությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ քննարկում կկազմակերպի։ 1in.am-ի փոխանցմամբ այս մասին հայտնում է The Fresno Bee-ն։
«Մարդու անմարդկայնությունը մարդու նկատմամբ… Վերջին 100 տարիները» վերտառությամբ քննարկումը տեղի կունենա մարտի 18-ին Սարոյանի անվան թատրոնում։ Բանախոսներն են Ամերիկայում հայկական եկեղեցու էկումենիկ գրասենյակի գործադիր տնօրեն, արքեպիսկոպոս Վիգեն Հայկազյանը, Կլարկի համալսարանի պատմության պրոֆեսոր Թաներ Աքչամը, Ֆրեզնոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանը և նախկին րաբբի Քենեթ Սեգելը։ Հանդիպման ժամանակ կխոսվի Հայոց ցեղասպանության մասին, կքննարկվեն հարցեր ամերիկյան մշակույթի, գիտության մեջ ներդրումների մասին այն մարդկանց կողմից, ովքեր անմարդկային վերաբերմունքի են ենթարկվել։
Սեգելը կխոսի Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի միջև կապի մասին։
Հայկազյանը հույս ունի, որ քննարկումը հայերին հասկանալու համար լավ հիմք կստեղծի։
«Նրանք չեն ատում թուրքերին,- ասել է նա:- Հայ ժողովրդի մեծ մասը մտադիր չէ վրեժխնդիր լինել։ Մեծամասնությունը պատրաստ է խաղաղ լուծման։ Ամենակարևոր բանը ճանաչումն է»։

Fresno to host discussion on Armenian Genocide Centennial
The San Joaquin Valley Town Hall non-commercial organization, the purpose of which is to raise public awareness about certain issues through celebrities, will be hosting a discussion on the Centennial of the Armenian Genocide with two clergymen, as well as a scholar an diplomat in Fresno, as The Fresno Bee reports, according to 1in.am.
The discussion entitled “Man’s Inhumanity Against Man…The Last 100 Years” will be held at Saroyan Theater on 18 March. The speakers will be executive director of the Ecumenical Office of the Armenian Church in America, Archbishop Vicken Aykazian, History Professor at Clark University Taner Akcam, RA Honorary Consul in Fresno Berge Abgarian and former rabbi Kenneth Segel. During the meeting, the speakers will discuss the Armenian Genocide and the contributions that people having been subject to inhumane treatment have made to American culture and science.
Segel will talk about the relationship between the Armenian Genocide and the Holocaust.
Haigaizan hopes the discussion will serve as a good basis to understand the Armenians.
“They don’t hate the Turks. Most Armenians aren’t after taking revenge. The majority of people are ready for a peaceful solution. The most important thing is recognition.”