Շախմատային մրցաշար նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
Մարտի 13-14-ին Ախալքալաքի շրջանի Դիլիսկա գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում, օրհնությամբ և արտոնությամբ Սամցխե-Ջավախք Ծալկայի Ընդհանուր Առաջնորդական Փոխանորդության առաջին անգամ տեղի ունեցավ «ՄԵՐ ՄԻՏՔՆ ԱՆՊԱՐՏ Է» խորագիրը կրող շախմատային մրցաշար նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության մամլո դիվանը:
Միջոցառմանը ներկա էին քաղաքային իշխանության ղեկավար մարմինները և հոգևոր դասի ներկայացուցիչները:
Մրցաշարի մեկնարկը տրվեց հոգեհանգստյան կարգից հետո: Դիլիսկայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանը խոսքով դիմեց ներկաներին.
«… Մեր պահանջն արդար է, մեր հոգին անմահ, մեր միտքն անպարտ, ահա այս սկզբունքներով ենք ապրել դարեր շարունակ և շարունակում ենք նույն կերպ ապրել: Այսօր բոլորս միասին Աստծո տանն ենք, միասնաբար աղոթեցինք նահատակված մեր քույրերի և եղբայրների հոգիների հանգստության համար, և հիմա հայցելով Տիրոջ օրհնությունն ու ողորմությունը առաջին անգամ այս սուրբ կամարների ներքո անցկացնելու ենք շախմատային մրցաշար նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին: Մեր աղոթքն ու բարի մաղթանքն է, որ իմաստության Հայր Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոս շնորի Մեզ քաջառողջ և երջանիկ կյանքի արևշատ օրեր ի փառս Հայ Ժողովրդի և Հայ Եկեղեցու…»:
Միջոցառման սկզբում համերգային ծրագրով հանդես եկավ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր երգչախումբը, խմբավար՝ Լուսյա Չոբանյան: Մրցաշարին մասնակցում էին 32 շախմատիստներ: Հյուրերին և ներկաներին ընձեռնվեց հնարավորություն ազատ խաղատախտակների վրա խաղալու, որին մեծ ոգևորությամբ հետևում էին ներկաները: Երկու օրերի ընթացքում մասնակիցների ընդհանուր թիվը հասավ հարյուրի:
Մարտի 14-ին կայացավ կիսաեզրափակիչ և եզրափակիչ փուլերը, որտեղ հայտնի դարձան հաղթած մասնակիցների անունները.
Աղջիկներ Տղաներ
I. Ասյա Գաբրիելյան I. Գրիգոր Քորոյան
II. Սոնա Կարախանյան II. Անդրանիկ Սողոյան III. Աքսաննա Նահատակյան III. Ռազմիկ Գոգորյան
Մասնակիցները պարգևատրվեցին հուշամեդալներով, պատվոգրերով և խրախուսական նվերներով:
Շնորհակալություն ենք հայտնում Դիլիսկայի տարածքային օրգանի ներկայացուցիչ՝ Էդգար Կարախանյանին, Ախալքալաքի շախմատի դպրոցի Դիլիսկայի մասնաճյուղի պատասխանատու՝ Ռազմիկ Գոգորյանին և ռուսաստանաբնակ դիլիսկեցիններին միջոցառման աջակցության և հովանավորության համար:

Chess tournament dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide was held
On 13-14 March, with the blessing and permission of the Vicariate of the General Prelacy of Samtskhe-Javakheti Tsalka, the first chess tournament dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide was held with the title “OUR MINDS ARE UNDEFEATED” at the Saint Sargis Armenian Church in Diliska village of the Akhalkalak region, as the press divan of the Vicariate of the General Prelacy of Samtskhe-Javakheti reports to Hayern Aysor.
Leaders of municipal authorities and clergymen attended the event.
The chess tournament was launched after the Requiem Service. Spiritual pastor of the Saint Sargis Armenian Church of Diliska, Father, Priest Tigran Mkhitaryan said the following as he addressed the gathered:
“Our demand is fair, our souls are eternal, our minds are undefeated-these are the principles by which we have lived and continue to live. Today, we are all in the house of God. We prayed for the souls of our martyred brothers and sisters to rest in peace, and now, as we ask the Lord for his blessing and piety, for the first time in this church, we will be holding a chess tournament dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. We pray and wish that Our Lord Jesus Christ grant good health and happiness to us for the glory of the Armenian People and the Armenian Church…”
The event began with a performance by the spiritual choir of the Saint Sargis Armenian Church led by Lusya Chobanyan. Thirty two chess players participated in the chess tournament. The guests and gathered had the chance to play on chessboards, and everyone followed with excitement. A total of 100 people participated in the two-day tournament.
The following names were announced as winners of the semi-final and final rounds on 14 March:
Girls Boys
- Asya Gabrielyan I. Grigor Koroyan
- Sona Karakhanyan II. Andranik Soghoyan
- Aksanna Nahatakyan III. Razmik Gogoryan
The participants were granted awards, encouraging awards and commemorative medals.
We express gratitude to representative of the territorial body of Diliska Edgar Karakhanyan, representative of the Diliska branch of Akhalkalak’s chess school Razmik Gogoryan and Russia-based residents of Diliska for supporting and sponsoring the event.