Արցախին զորավիգ կանգնելու ցույց Հաագայում
2015 թ. փետրվարի 27-ին, ժամը 12-ին հոլանդահայությունը բողոքի ցույց կանցկացնի Հաագայի Ադրբեջանի դեսպանատան առջև` ի հիշատակ ադրբեջանական Սումգայիթ, Գանձակ, Բաքու և այլ քաղաքներում 1988, 1990 թթ. տեղի ունեցած հայերի ջարդերի: Հասցեն` Andries Bickerweg 6 – 2517 JP Den Haag. 2015 թվականը տարբեր առումներով նշանավոր տարի է։ Այս տարի լրանում է ոչ միայն Հայոց Մեծ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, այլ նաև Բաքվի ջարդերի 25-րդ տարին։
Հայոց նորօրյա ազատագրական պայքարը սկսվեց քաղաքակիրթ և խաղաղ ճանապարհով։ Հինավուրց Արցախի ժողովուրդը հավատում էր 20-րդ դարի հասարակական կարգերի բարձր մակարդակին և մտադիր էր իր պահանջները բացառապես սահմանադրական և խաղաղ ճանապարհով առաջադրել։ Սակայն հայ ժողովրդի հաշվարկները սխալ դուրս եկան և պարզվեց որ քաղաքակրթության արդի զարգացումները անհաղորդ անցել են Ադրբեջանի և Թուրքիայի կառավարությունների կողքով։ Հայ ժողովրդի արդար սահմանադրական պահանջին Ադրբեջանը պատասխանեց աննախընթաց ագրեսիայով, որի սկիզբը դրվեց 1988 թվականի փետրվարին՝ Սումգայիթում և հետագա տարիներին Գանձակում և Բաքվում գտավ իր զարհուրելի շարունակությունը։
Արդեն քառորդ դար Ադրբեջանը շարունակում է բռնության և ուժի քաղաքականությունը և փորձում է խեղդել Արցախի ժողովրդի ազատ կամքը։ Արհամարելով իր սեփական զինվորների կյանքը, նա շարունակում է արկածախնդիր հարձակումներ գործել Արցախի և Հայաստանի սահմաններին՝ անընդհատ խախտելով 1994 թվականին ձեռք բերված հրադադարի պայմանագիրը: Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը տարիներ առաջ այս հարցի հանգուցալուծումը հանձնարարել է ԵԱՀԽ-ին և վերջինս ամեն անգամ հաստատել է, որ այս խնդիրը ռազմական լուծում չունի։ Այդուհանդերձ Ադրբեջանի կառավարությունը արհամարհելով միջազգային հասարակայնության կարծիքը, շարունակում է պատերազմական գործողությունները՝ խլելով բազում անմեղ կյանքեր: Հոլանդահայությունը պատերազմական այս գործողությունները դիտում է որպես թուրք-ադրբեջանական միավորման, արդեն հարյուրամյակներ տևող ցեղասպանական քաղաքականության շարունակություն։ Այս միավորումը պետք է վերջնականապես հաշվի նստի Հայոց պետության գոյության փաստի հետ և հարգի հայ ժողովրդի ազատ և անկախ ապրելու իրավունքը իր պատմական հայրենիքում։
Մենք պահանջում ենք նաև մեր երկրի կառավարությունից հստակ և հետևողական քաղաքականություն Ադրբեջանի իշխանության ֆաշիստական դրսևորումների հանդեպ։ Իրերն իրենց անունով կոչելով և իրական ագրեսորին սաստելով միայն կարելի է հասնել հարատև խաղաղության: Ամեն տարի մենք փետրվարի 27-ին հարգում ենք Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Բաքվի և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում, անցած դարի 90-ական թվականներին, զարհուրելի ձևով սպանված մեր հայրենակիցների հիշատակը։ Կես միլիոնից ավելի հայ քաղաքացիներ ստիպված եղան թողնելու իրենց օջախները և դարձան փախստական։ Այս տարի նույնպես հոլանդահայությունը իր բողոքի հզոր ձայնը կհնչեցնի Հաագայում՝ Ադրբեջանի դեսպանության առջև կազմակերպված հանրահավաքին։ Աշխարհի ողջ հայության նման մենք զորավիգ ենք Արցախի բնակչության իրավունքներին։

Демонстрация в Гааге в поддержку Арцаха
Армяне Голландии 27 февраля  2015 года, в 12:00 проведут демонстрацию протеста у посольства Азербайджана в Гааге – в память жертв армянских погромов 1988, 1990гг. в Сумгаите, Гандзаке, Баку и других азербайджанских городах. Адрес: Andries Bickerweg 6 – 2517 JP Den Haag.
2015 год в разных аспектах год знаменательный. В этом году не только исполняется 100-летие Геноцида армян, по и 25-летие Бакинских погромов.
Новейшая освободительная борьба армян началась цивилизованным и мирным путем. Народ древнего Арцаха верил в высокий уровень общественного строя XX века и намеревался представить свои требования исключительно конституционным и мирным путем. Однако расчеты армянского народа оказались неверны: выяснилось, что современные развития цивилизации прошли мимо правительств Азербайджана и Турции. На справедливое конституционное требование армянского народа Азербайджан ответил беспрецедентной агрессией, начало которой было положено в феврале 1988 года в Сумгаите, а в последующие годы в Гандзаке и Баку нашло ужасное продолжение.
Уже четверть века Азербайджан продолжает политику насилия, пытаясь задушить свободную волю народа Арцаха. Пренебрегая жизнями собственных воинов, он продолжает совершать авантюрные нападения на границах Арцаха и Армении, постоянно нарушая достигнутый в 1994 году договор о перемирии.  Годы назад Организация объединенных наций поручила разрешение этого вопроса ОБСЕ, и последняя каждый раз подтверждает, что эта проблема не имеет военного решения. Тем не менее правительство Азербайджана, пренебрегая мировым общественным мнением, продолжает военные действия, отнимая многие молодые жизни.  Армянство Голландии рассматривает эти военные действия как продолжение политики геноцида, проводимой турко-азербайджанским  тандемом на протяжении уже более веков. Этот союз должен, в конце концов, считаться с фактом существования Армянского государства и уважать право армянского народа жить свободно и независимо на своей исторической родине.
Мы также требуем от правительства нашей страны четкой и последовательной политики в отношении фашистских проявлений со стороны властей Азербайджана. Только называя вещи своими именами и обуздав подлинного агрессора можно достичь долгосрочного мира. Ежегодно 27 февраля мы отдаем дань уважения памяти наших соотечественников, ужасным образом убитых в 90-е годы прошлого века в Сумгаите, Кировабаде, Баку и других городах Азербайджана. Более полумиллиона армянских граждан вынуждены были покинуть свои очаги, стать беженцами. В этом году армяне Голландии также возвысят свой мощный голос протеста в Гааге на организованном перед посольством Азербайджана митинге.  Как и все армянство мира, мы поддерживаем права населения Арцаха.