«Արի տուն»-ը դռները բացում է hիշելով և պահանջելով…
Ամռանը կվերսկսվի սփյուռքի նախարարության սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն»-2015 ծրագիրը: Արի տան կանչով օտար ափերից կարոտով նորից հայրենիք կայցելեն հայ պատանիները և աղջիկները, նորից Հայաստան աշխարհը ծնողական սիրով իր գիրկը կառնի նրանց` պարգևելով հայրենիքը վայելելու, նոր գույներով բացահայտելու բերկրանքը: Հատկապես նրանց համար, ովքեր երբեք ոտք չեն դրել հայրենի հողին, չեն շնչել հայոց լեռների թարմ օդը…
Ի՞նչ է ստանում սփյուռքի երիտասարդը, երբ «Արի տուն» ծրագրին է մասնակցում: Սա բազմաշերտ և տարաբնույթ պատասխաններով լի հարց է, որը բազմաթիվ անգամ է քննարկվել: Այս ծրագրի թիվ մեկ հրամայականը աշխարհի բյուր ծագերում բնակվող հայ երիտասարդներին ճանաչելի դարձնել է Հայաստան-հայրենիքին, նրանց մեջ ազգային ինքնության գիտակցության սերմանելը, իր ժողովրդի ավանդույթներին ու սովորույթներին, հայ ընտանիքին, հայ մարդու հոգեկերտվածքին ծանոթացնելը, Հայաստան-Սփյուռք բարոյահոգեբանական, կրթամշակութային մերձեցմանն աջակցելը և հայրենիքի հանդեպ հավերժական սիրով պարուրելը:
Սա առավել, քան երբևէ հրատապ խնդիր է հայրենիքից դուրս ապրող միլիոնավոր երիտասարդների համար, ովքեր բնակության երկրների լեզվական, մշակութային, հոգևոր, սոցիալական, քաղաքական ազդեցությունների պայմաններում ընդունում են տեղի բարքերը, նիստուկացը, մոռանում մայրենի լեզուն` հեռանալով սեփական արմատներից և կորցնելով հայի նկարագիը: «Արի տուն»-ը սփյուռքի երիտասարդներին մեծ հնարավորություն է տալիս վերադառնալ ազգային ինքնագիտակցությանը, հայրենի եզերքում ճանաչել սեփական պատկանելիությունը, ակունքները, շփվել հայերենով խոսող հասակակիցների հետ  և ճանաչել Հայաստան-հայրենիքը: Կարևոր հանգամանքներից է ծրագրի մասնակիցների միջև ընկերային-բարեկամական հարաբերությունների ձևավորումը. հագեցած զբոսաշրջությունից հետո երեխաները ավելի են մտերմանում, իսկ  վերադառնալով իրենց բնակավայրերը` կապը, բնավ, չեն կտրում, քանի որ նույն գորովով շարունակում են շփվել հայաստանյան և սփյուռքյան  քույր-եղբայրների հետ: Իսկ երբ գալիս է բաժանման պահը, աննկարագրելի է դառնում նրանց ապրումները. ինքս եմ ականատես եղել, թե ինչպես են ճամպարային հանգստի վերջին օրը` Հրաժեշտի խարույկին, հույզերին տեղի տված, արցունքախառն աչքերով փարվում իրար` փորձելով հնարավորինս ձգձգել հրաժեշտի պահը:
«Արի տուն» ծրագրի կայացման, զարգացման և նոր ծիլեր գցելու առհավատչյան հենց սփյուռքահայ երեխաների հնչեցրած սրտաբուխ, անկեղծ խոսքերն են. «Ի՜նչ լավն է իմ հայրենիքը, ափսոսում եմ, որ  վաղուց չէի եկել Հայաստան, չենք ուզում հեռանալ… »:
Հայրենասիրական շունչն ու ոգին երիտասարդների մոտ վառ է արտահայտվում, երբ Ծիծառնակաբերդի հուշահամալիր և Եռաբլուր զինվորական պանթեոն են այցելում: Այս վայրերից հեռանալուց հետո տղաները մեկ բառով են արտահայտում հոգու պոռթկումը. «Ես կուզեմ Հայաստան գալ եւ ծառայել ազգիս բանակին»:
«Արի տուն» ծրագրի իրականացման գլխավոր պայմանը  հյուրընկալող ընտանիքներն են, ովքեր անշահախնդիր,  հային վայել հյուրասիրությամբ են   իրենց օջախի դռները  բացում Սփյուռքից ժամանած երիտասարդների առջև և հարազատ ծնողների նման գուրգուրում նրանց:
Ի դեպ, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի hամահայկական ծրագրերի վարչության աշխատակիցները ծրագրի ավարտից հետո  իրենց երախտիքի խոսքը ասելու համար նախաձեռնեցին այցելել այդ ընտանիքներ: Աշխատակիցների փոխանցմամբ բոլորը ջերմությամբ ու ժպիտով են խոսում երեխաներից, և նրանցից շատերը վստահեցրել են, որ պատրաստամ են կրկին ընդունելու նրանց իրենց հարկի տակ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության սփյուռքի երիտասարդների «Արի տուն» 2015 թվականի ծրագրի մեկնարկը տրվում է հունիսի 14-ին և շարունակվելու է մինչև օգոստոսի 29-ը` 8 փուլերով (յուրաքանչյուր փուլը՝ 14 օր): Երիտասարդները կմասնակցեն հայոց լեզվի դասընթացներին, կայցելեն Հայաստանի տեսարժան, պատմամշակութային վայրեր: Ճամբարային փուլում կկազմակերպվեն նաև ուսուցողական ծրագրեր, հայոց լեզվի, հայրենագիտության, ազգային երգի ու պարի դասընթացներ, հանդիպումներ կունենան  Հայաստանի պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների հետ:
Նախարարության բոլոր ծրագրերը, այդ թվում` «Արի տուն»-ը, նվիրված է լինելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
«Հիշում եմ և պահանջում» խորագրի ներքո ծրագրի շրջանակում անցկացվելու են դասեր, գրական-երաժշտական միջոցառումներ, հուշ-երեկոներ:
Բարի երթ, քե՛զ սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» դարբնոց, բարի գալուստ աշխարհասփյու՛ռ հայորդի, Հայաստան-հայրենիք…

«Ари тун» раскрывает двери, помня и требуя…
Летом возобновится программа ознакомления молодых армян Диаспоры с Родиной «Ари тун», реализуемая Министерством Диаспоры РА. По зову «ари тун» с чужбины вновь посетят Родину истосковавшиеся армянские юноши и девушки, вновь Армения с родительской любовью примет их в свои объятия, даря радость наслаждения родиной, ее открытия. Особенно тем, кто никогда не бывал на Родине, не вдыхал свежий воздух армянских гор…
Что получает молодой армянин Диаспоры, участвуя в программе «Ари тун»? Это вопрос, полный разнообразных и многослойных ответов, который неоднократно обсуждался. Цель номер один этой программы – ознакомить молодых армян, проживающих в разных уголках мира, с Родиной-Арменией, привить им сознание национальной идентичности, ознакомить с традициями и обычаями нашего народа, армянской семье, духовным строем армянина, содействовать духовно-психологическому, образовательно-культурному сближению Армения-Диаспора, привить вечную любовь к Родине.
Задача более чем актуальная для миллионов юношей и девушек, живущих вдали от родины, которые в условиях языкового, духовного, социального, политического воздействия страны проживания перенимают местные нравы, забывают родной язык, отдаляясь от собственных корней и теряя облик армянина. «Ари тун» дает молодежи Диаспоры большие возможности возвратиться к национальному самосознанию, на родной земле познать собственную принадлежность, истоки, общаться с говорящими на армянском сверстниками и познать Родину-Армению. Важное обстоятельство – формировать между участниками программы дружественные отношения, после насыщенных экскурсий дети еще более сближаются, а по возвращении в места постоянного проживания продолжают общаться с братьями и сестрами из Армении и Диаспоры. Когда же наступает момент расставания – неописуемы их переживания: сам был очевидцем того, как в последний день отдыха в лагере, у прощального костра взволнованные и заплаканные обнимались друг с другом, пытаясь по возможности оттянуть момент расставания.
Залогом становления, развития, новых ростков программы «Ари тун» являются именно сердечные, искренние слова детей из армянской Диаспоры: «Как хороша моя Родина, сожалею, что давно не бывал в Армении, не хотим уезжать…»
Ярко проявляется патриотический дух молодых при посещении мемориального комплекса Цицернакаберд и военного пантеона Ераблур, по возвращении с которых мальчики одной фразой выражают порыв своей души: «Мы возвратимся в Армению и будем служить в Армянской армии».
Важным фактором реализации программы «Ари тун» являются также принимающие семьи, которые бескорыстно, с присущим армянам гостеприимством распахивают двери своего очага перед приехавшими из Диаспоры молодыми людьми, окружают их отеческой заботой.
Кстати, сотрудники Управления общеармянских программ аппарата Министерства Диаспоры РА по завершении программы инициировали визиты в эти семьи, чтобы высказать слова признательности. Как говорят сотрудники, все с теплотой и улыбкой говорят о детях, многие заверили, что готовы вновь принять их под своим кровом.
Программа Министерства Диаспоры РА «Ари тун» 2015 года стартует 14 июня и продлится до 29 августа в восемь этапов (каждый продолжительностью 14 дней). Молодежь примет участие в курсах армянского языка, посетят достопримечательные, историко-культурные места Армении, в лагерный период будут организованы также обучающие программы, курсы армянского языка, арменоведения, национальной песни и танца. Состоятся встречи с государственными, общественными, культурными деятелями Армении.
Все программы Министерства, в том числе и «Ари тун», будут посвящены 100-летию Геноцида армян.
Под девизом «Помню и требую» в рамках программы будут проведены уроки, литературно-музыкальные мероприятия, вечера памяти.
Доброго пути тебе, кузница познания Родины молодежью Диаспоры программа «Ари тун», добро пожаловать, молодые армяне мира, на Родину-Армению…