ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Էրդողանին. Անհնար է փակել ներսից կողպած դուռը
Անհնար է փակել դուռը, որը ներսից կողպած է։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ պաշտոնական այցով Կոլումբիա ժամանած Էրդողանը հայտարարել էր, թե «Հայաստանը փակել է խաղաղության դուռը»։
«Մենք գիտենք, որ հայկական սփյուռքը հակաթուրքական քարոզչություն է տանում։ Մենք ջանքեր ենք գործադրել նոր էջ բացելու համար, սակայն, դժբախտաբար, մեր մեկնած ձեռքը օդում է մնացել։ Մենք ասացինք՝ եկեք 100-ամյակի նախաշեմին հանենք այդ հարցը քաղաքական օրակարգից եւ տեղափոխենք գիտական հարթակ։ Ապրիլի 24-ին մենք հրավիրեցինք Չանաքալե, սակայն Հայաստանը փակեց խաղաղության դուռը»,- հայտարարել էր Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Դարդանելի պատերազմական գործողությունների (Չանաքքալեի ճակատամարտ) 100-ամյակի կապակցությամբ պետականորեն կազմակերպելիք միջոցառումներին, ի թիվս աշխարհի երկրների այլ նախագահների, հրավիրել էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Նշվում է, որ Անկարան պատրաստվում է 2015-ի ապրիլի 23-24-ին հյուրընկալել 102 երկրի նախագահի կամ վարչապետի, որոնց ուղարկվել են մասնակցության հրավերներ:
Նույն օրը ՀՀ նախագահը պատասխանել է հրավերին մերժումով:
ՀՀ նախագահի պատասխան նամակում մասնավորապես ասված է. «Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը և տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին:
«Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ամբողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Հետգրությամբ Սերժ Սարգսյանը շեշտել է, որ դեռևս մի քանի ամիս առաջ Թուրքիայի նախագահին հրավիրել է Երևան՝ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակը. «Մեզ մոտ ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանը ստանալու»:

М�?Д Армении – Эрдогану: Невозможно захлопнуть запертую изнутри дверь
Невозможно захлопнуть дверь, если она заперта изнутри. Об этом заявил пресс-секретарь М�?Д Армении Тигран Балаян, комментируя NEWS.am заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Ранее сообщалось, что находящийся с официальным визитом в Колумбии Эрдоган заявил, что «Армения захлопнула дверь мира». «Мы знаем, что армянская диаспора осуществляет негативную кампанию против Турции. Мы приложили усилия для того, чтобы открыть новую страницу, однако, к сожалению, наша рука осталась в воздухе. Мы сказали: давайте в преддверии 100-летия снимем это с политической повестки и переведем на научную плоскость. 24 апреля мы пригласили в Чанаккале, однако Армения захлопнула дверь мира», — сказал Эрдоган.
100-летие битвы при Галлиполи, ранее отмечаемое 18-го марта, в 2015 году перенесено на 24 апреля. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил приглашение также президенту Армении Сержу Саргсяну. В своем пригласительном письме Эрдоган написал: «Мы вместе сражались в этой битве, именно по этой причине я приглашаю и Вас». Президент Армении Серж Саргсян отклонил приглашение турецкого коллеги Эрдогана, напомнив о приглашении Армянской стороны от 2014 года присутствовать в Ереване на мероприятиях, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, и заявив: «у нас не принято гостить у приглашенного без получения ответа на собственное приглашение». В своем ответе Эрдогану Серж Саргсян также отметил, что Турция имеет гораздо более важную обязанность перед собственным народом и всем человечеством – признать и осудить Геноцид армян. Президент Армении также напомнил, что годовщина битвы при Галлиполи впервые будет отмечаться 24 апреля именно в 2015 году, и подчеркнул, что цель – отвлечь внимание мирового сообщества от мероприятий посвященных 100-летию Геноцида армян.