ՊԲ ստորաբաժանումները դիմել են պատժիչ գործողությունների. Շարքից հանվել է հակառակորդի 2 դիրք, խփվել 2 զինվոր
ԼՂՀ անվտանգությունն ապահովելու նպատակով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հունվարի 31-ին ժամը 13:00-14:00-ի սահմաններում դիմել են պատժիչ գործողությունների, որոնց արդյունքում շփման գծի արևելյան ուղղությամբ շարքից հանվել է հակառակորդի 2 դիրք և մեկ մարդատար ավտոմեքենա: Նույն ուղղությամբ մեկ այլ հատվածում խփվել է հակառակորդի առնվազն 2 զինվոր: PanARMENIAN.Net – ի փոխանցմամբ` ԼՂՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ ՊԲ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն վերահսկել ամբողջ առաջնագիծը:
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 25-ից 31-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 2200 անգամ որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60մմ ականանետերից և տարբեր տիպի նռնականետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 40000 կրակոց:
Նույն ժամանակահատվածում հակառակորդն իրականացրել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր, որոնք ժամանակին հավաստանշվել են հայ դիրքապահների կողմից և ետ շպրտվել: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների պատասխան գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդն ունեցել է առնվազն 3 զոհ և վիրավորներ: ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, ադրբեջանական ագիտպրոպը սեփական զինուժի կորուստները պարտակելու և հանրության շրջանում հաղթական տրամադրություններ ձևավորելու համար դիմել է էժանագին քարոզչական հնարքի՝ հայտարարելով, թե իբր Ակնայի ուղղությամբ խոցել է հայկականանօդաչու թռչող սարք: Բայց իրականում ՊԲ համապատասխան կառույցները բացահայտել են, որ ադրբեջանական բանակը խոցել է իրենց պատկանող անօդաչուն: Շաբաթվա ընթացքում ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետել են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանն առաջնագծում և վստահորեն իրականացրել մարտական հերթապահություն:
Նախորդ շաբաթ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել էր երկու անգամ քիչ կրակոց. հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը հունվարի 19-ից 24-ն ընկածշ ժամանակահատվածում խախտել է մոտ 1800 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 20.000 կրակոց:

С целью обеспечения безопасности Армия обороны Арцаха прибегла к карательным операциям
С целью обеспечения безопасности Нагорно-Карабахской Республики передовые подразделения Армии обороны НКР 31 января, примерно в 13:00–14:00 по местному времени прибегли к карательным операциям.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР, в результате операций на восточном направлении линии соприкосновения с Вооруженными силами Азербайджана были выведены из строя две позиции противника, а также один легковой автомобиль.
На другом участке того же направления были поражены по меньшей мере два солдата противника. Подразделения Армии обороны НКР продолжают уверенно нести дежурство и держать под контролем всю передовую линию.
По оперативным данным АО НКР, с 25 по 31 января на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана азербайджанские подразделения нарушили режим прекращения огня порядка 2200 раз. В направлении арцахских позиций было произведено около 40000 выстрелов из оружия разного калибра, в том числе из 60 мм минометов и гранатометов.
Кроме того, противник предпринял попытки диверсионного проникновения, которые были пресечены. Азербайджанские подразделения были отброшены на исходные позиции, понеся потери 3 убитыми и раненными.
Также азербайджанский агитпроп с целью скрытия своих потерь и создания у азербайджанского народа победного настроя прибег к дешевым пропагандистским трюкам, заявив о сбитом в направлении Акна армянском беспилотнике. Между тем, соответствующими структурами Армии обороны НКР было выяснено, что азербайджанской стороной был сбит их собственный беспилотник.
В течение недели передовые позиции Армии обороны Арцаха контролирования оперативно-стратегическую ситуацию и уверенно осуществляли боевое дежурство на всем протяжении линии соприкосновения.