Ֆրանսուա Օլանդը ապրիլի 24-ին Երևանում կլինի հայերի կողքին (լուսանկարներ)
Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի օրը` ապրիլի 24-ին, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը կլինի Երևանում: Այս մասին տեղեկացնում է Ֆրանսիայի հայկական Nouvelles d’Armenie լրատվականը:
Օլանդն իր այս որոշման մասին հայտարարել է հունվարի 28-ին Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքի ժամանակ: Հանդիպման ժամանակ, Ֆրանսիայի նախագահը Թուրքիային կոչ է արել նոր քայլեր ձեռնարկել մեկ դար առաջ հայերի զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ:
«Ճշմարտության ուղղությամբ ջանքերը պետք է շարունակվեն, և ես համոզված եմ, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում կտեսնենք ճանաչման ուղղությամբ նոր քայլեր»,- ասել է Օլանդը: Ֆրանսիայի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ճշմարտության համար մղվող պայքարը պետք է շարունակվի: «Հավատում եմ, որ Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը դրա ճանաչման համար նոր փուլ կարող է դառնալ», ասել է Օլանդը:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի ամենամյա ընթրիքին ներկա են եղել նաև Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարաը, Եվրոպայի հարցերով պատասխանատու նախարարը, Փարիզի քաղաքապետը, Շարլ Ազնավուրը և այլք:

Francois Hollande to stand by Armenians’ side in Yerevan on April 24th
President of France Francois Hollande will be in Yerevan on April 24th, the day marking the 100th anniversary of the Armenian Genocide, as France’s Nouvelles d’Armenie reports.
Hollande announced his decision during the annual banquet organized by the Coordinating Council of Armenian Organizations of France on January 28. The President of France expressed certainty that the fight for the truth must continue. “I believe the 100th anniversary of the Armenian Genocide can become a new stage for recognition of the Armenian Genocide,” Hollande said. France’s Minister of Foreign Affairs, Minister for European Affairs, the mayor of Paris and others were also attending the annual banquet of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France.