Հրաչ Ջաբրայան. «Դժվարությունները չպետք է պատճառ դառնան, որ սփյուռքահայն իր հայրենքից հեռու մնա…»
Կանադական «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հրաչ Ջաբրայանը ծնվել է Լիբանանում, ապրել Կանադայում: Իսկ այսօր իր ընտանիքի հետ ապրում ու աշխատում է Հայաստանում, ավելի ստույգ` Կապանում, այն նույն Լեռնահայաստանում, որին մինչև Հայաստան գալը ծանոթ է եղել միայն Գարեգին Նժդեհի մասին պատմություններից:
– Քանի՞ տարի է, որ ապրում եք Հայաստանում:
– Երեք ու կես տարի առաջ (2011 թվականի մայիսին) վերջնական փոխադրվեցի Հայաստան: Մինչ այդ հաճախակի Հայաստան էի այցելում, իսկ արդեն 2011 թվականին կնոջս, երեխաներիս հետ տեղափոխվեցի Հայաստան:
– Ձեզ կարո՞ղ ենք հայրենադարձ համարել:
– Այո, ես սփյուռքահայ եմ, ով հայրենիքից դուրս է ծնվել, բայց հայրենիք է վերադարձել` ապրելու, աշխատելու, և, ինչու չէ, մասնակցելու հայրենիքի բարգավաճմանը:
– Հետաքրքիր է, աշխատանքի առաջարկն արդեն ունեի՞ք, երբ որոշեցիք Հայաստան տեղափոխվել:
– Մի փոքր հեռվից սկսեմ: Առաջին անգամ Հայաստան եմ այցելել 1991 թվականին, երբ դեռ 17 տարեկան էի: Անմիջապես սիրահարվեցի երկրին, իմ հայրենիքին ու մնացի երկու ամիս:
Այնուհետև վերադարձա Կանադա, ուսումս շարունակեցի և 2000 թվականից սկսած դեպի Հայաստան պտույտները հաճախակի դարձան: Գրեթե ամեն ամառ, երբեմն էլ տարին երկու անգամ, Հայաստան էի գալիս:
2002 թվականին Հայաստան այցիս պատճառները արդեն մի փոքր այլ էին, ուզում էի ծանոթանալ երկրի բիզնես հնարավորություններին:
2003 թվականին Երևանում հանդիպեցի տիկնոջս`Լիանային: Նա ինձ էլ ավելի կապեց հայրենիքի հետ: 2004 թվականին ամուսնացանք Սաղմոսավանքում և գնացինք Կանադա:
Բայց դեռ փոքր տարիքից նպատակս հայրենիքում ապրելն էր: Ես չեմ հիշում, բայց քեռիս միշտ պատմում է, որ դեռ 13-14 տարեկանում նրան ասել եմ, որ երբ մեծանամ Հայաստանում եմ ապրելու և անպայման հայաստանցի աղջկա հետ եմ ամուսնանալու: Երևի ճակատագիրը դա էր ինձ համար նախորոշել:
Հայոց ցեղասպանության վերապրողների 4-րդ սերունդը լինելով` միշտ հայրենիքն իմ մտքում էր: 2010 թվականին արդեն Հայաստանում տուն գնեցինք այն մտքով, որ մի օր պետք է մշտական վերադառնանք: Այդ նպատակով սկսեցի ակտիվորեն աշխատանք փնտրել Հայաստանում: Որոշ բիզնես ծրագրեր ունեի, Հայաստանում տարբեր մարդկանց հետ հանդիպեցի, դիմել էի Հայաստանում գործող տարբեր միջազգային ընկերությունների:
Բախտի բերմամբ կամ Աստծո որոշումով  2010 թվականին կանադական խոշոր հանքարդյունաբերող ընկերություններից մեկը, որը Հայաստանում հանքեր ուներ, ինձ ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնն առաջարկեց: Հայրենիք վերադարձի դուռը բացվեց և տեղափոխվեցինք Հայաստան:
– Ասացիք, որ առաջին անգամ հայրենիք եք այցելել 1991 թվականին, Հայաստանի համար ամենածանր ժամանակաշրջանում: Բայց, անկախ այդ ամենից որոշում եք կայացրել վերադառնալ ու ապրել Հայաստանում: Մի՞թե դժվարությունները խոչընդոտ չդարձան:
– Մենք ընկերներով դեռ փոքր տարիքից ներգրավված ենք եղել ՀՅԴ շարքերը: Սփյուռքում Դաշնակցություն կուսակցությունը հայրենասիրության քարոզարշավի ուղի է, ճանապարհ: Մենք կարդացել էինք Խոր Վիրապի, Արարատ լեռան, Լեռնահայաստանի հերոսամարտի, Նժդեհի, Չաուշի մասին: Մեզ համար հայրենիքն իր պատմությամբ ու հերոսներով մի դրախտային, իդեալական երկիր էր: Երբ 1991 թվականին եկա, դա իմ երազանքների իրականացման առաջին քայլն էր:
Ինչպես ասացի, առաջին հայացքից սիրահարվեցի երկրին, բայց նույնը չեմ կարող ասել մարդկանց մասին: Ժողովուրդը մի քիչ խորթ էր ինձ: Ես չէի մտածում, որ այդքան տարբերություն կա (լեզվի, հոգեբանության) սփյուռքահայի և հայաստանցու միջև: Մի քիչ ժամանակ պահանջվեց, որ վարժվեմ: Այդ տարիներին Հայաստանը շատ դժվար ժամանակներ էր ապրում: Եվ առաջին բանը, որ Հայաստանում ինձ հետ պատահեց այն էր, որ դրամապանակս գողացան: Բնական է, որ այդ դեպքը լավ ազդեցություն չէր կարող թողնել:
Բայց ես հիացած էի Հայաստանով: Շրջեցի ողջ երկրով, ժամանակ անցկացրի նվիրյալ հայրենասերների հետ: Ծանոթացա լավ տղաների, Վահան Հովհաննիսյանի պես հեղինակավոր մարդկանց հետ, որոնք զբաղված էին հայրենիքի ազատագրմամբ: Ծանոթացա ուրիշ հերոս տղաների հետ, որոնք այսօր այլևս չկան` Մոնթե Մելքոնյան, Պետրոս Ղևոնդյան, Կարոտ Մկրտիչյան, Հրաչ Մուրադյան, Վարդան Բախշյան, Դուշման Վարդան և այլք: Մարդիկ, որոնք հայրենասիրության իսկական օրինակ դարձան մեզ համար:
– Սակայն, սփյուռքահայի և հայաստանցու միջև եղած տարբերությունը չխանգարեց Ձեզ, որ հայաստանցի կին ունենաք: Ընտանիքում ինչպե՞ս եք կարողանում այդ տարբերությունները հաղթահարել:
– Ես շատ բախտավոր մարդ եմ: Կինս` Լիանան, յուրահատուկ աղջիկ է: Կարող եմ ասել, որ կյանքիս ողնաշարն է եղել վերջին 10-11 տարվա ընթացքում: Շատ հպարտ եմ նրանով:
Գիտեք, ոչ միայն սփյուռքահայերի և հայաստանցիների, այլ տարբեր ժողովուրդների մոտ գաղափարաբանությունների և մշակույթի տարբերություններ կան: Եվ ճիշտ չէ ասել, որ մեկը ճիշտ է, մյուսը` սխալ: Պարզապես հարմարվելու հարց է: Որոշ բաներ կան, որ կյանքի ընթացքում պետք է զիջես: Մինչև այսօր ես Հայաստանում հաճախակի եմ դժվարությունների առջև կանգնում: Օրինակ` իմ և կապանցի գործընկերներիս մտածելակերպը տարբեր է: Սա չի նշանակում, որ ես ճիշտ եմ, նրանք` սխալ կամ հակառակը: Պարզապես տարբեր կերպ եք մտածում:
Բայց եթե դու նպատակասլաց ես, և նպատակդ տկարություն չի ճանաչում, այդ բոլոր մանր դժվարությունները կարող ես հաղթահարել:
– Իսկ երբևէ մտածե՞լ եք, որ կապրեք ու կաշխատեք այն նույն Լեռնահայաստանում, որի մասին միայն կարդացել էիք: Կցանկանայի, որ խոսեիք մտացածին ու իրական Լեռնահայաստանի տարբերությունների մասին:
– Առաջին անգամ երբ կարդացի Լեռնահայաստանի հերոսամարտի, Զանգեզուրի սարերում Գարեգին Նժդեհի մղած կռիվների, հաղթանակների մասին, եթե չեմ սխալվում, 14-15 տարեկան էի: Հետո կարդացի Ռուբենի հուշերը, Րաֆֆու, Մալխասի, Դեմիրճյանի, Զոհրապի գրությունները: Լեռնահայաստանի ու Նժդեհի տարած հաղթանակների մասին պատմությունները երևակայությանս մեջ գծագրվում էին որպես ֆիլմ: Կարծես պատկերացնում էի, թե այդ ամենն ինչպես է եղել: Բայց երբեք մտքիս ծայրով անգամ չէր անցել, որ երբևէ կապրեմ այդ հողերի վրա, որտեղ Նժդեհը կերտել է իր հերոսությունը:
Իսկ հիմա, որ ապրում եմ այնտեղ, ամեն առավոտ զարթնում ու Աստծուն շնորհակալություն եմ հայտնում, որ ունեցել ենք Նժդեհի պես հերոսներ, որոնք հայրենիք են կերտել, և դու այսօր կարող ես քո չնչին մասնակցությունը բերել այդ հողի հզորացման գործում: Մեկ-մեկ տակավին չեմ հավատում, բայց ուրախ եմ:
Միակ տարբերությունն այն է, որ կցանկանայի իմ ժողովրդին ավելի լավ վիճակի մեջ տեսնել: Այսօր Սյունիքի ժողովուրդը բավականին դժվարության մեջ է, աշխատանքը քիչ է, կյանքը թանկ է, աշխատավարձերը չեն բավարարում, լքված ընտանիքներ, հերոս տղաների ընտանիքների կան, որոնք տակավին հացի փող չունեն:
Եվ ցանկությունս է, որ ոչ միայն Սյունիքը, այլև Հայաստանը տնտեսապես ավելի ուժեղ լինի, ժողովուրդն ավելի լավ ապրի, գնահատվի: Դժվար է հատկապես, երբ այդ ամենն ամեն օր մաշկիդ վրա ես զգում, ապրելով, շփվելով ժողովրդի հետ` տեսնում նրա ցավը:
Մնացած ամեն ինչ դրախտ է ինձ համար:
– Այժմ կցանկանայի, որ մի փոքր խոսեք Ձեր ղեկավարած «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան» ընկերության մասին:
– Կանադական «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան» ԲԲԸ-ն միջազգային ընկերություն է (կորպորատիվ գրասենյակը գտնվում է Տորոնտոյում), որը հանքեր ունի Բուլղարիայում և Հայաստանում, ձուլարան` Նամիբիայում, հետախուզական տարածքներ աշխարհի տարբեր երկրներում:
«Դանդի փրիշս մեթալս Կապան» ընկերությունը զբաղվում է թանկարժեք մետաղների` ոսկի, արծաթ, պղինձ, ցինկ, արդյունահանմամբ: Հանքավայրն առաջին անգամ շահագործվել է 1860 թվականին. 154 տարվա հանքավայր է: Մինչև 2002 թվականը պատկանել է պետությանը, այնուհետև սեփականաշնորհվել է շվեյցարիացի ներդրողներին, որոնցից էլ 2006 թվականին կանադական ընկերությունը ձեռք է բերել:
Ընկերությունն այսօր 1200 աշխատող ունի: Նպատակ ունենք աշխատողների թիվը 60-65-ով ավելացնելու: Մեր աշխատակիցների 99 տոկոսը տեղացի հայեր են, ունենք 23 օտարերկրյա աշխատողներ:
2006 թվականից ի վեր հսկայական ներդրումներ են կատարվել և հանքավայրն այսօր համապատասխանում է միջազգային բարձրագույն չափանիշներին:
Ընկերությունն ունի իր ներքին դպրոցը: Պարբերաբար մասնագետներ են հրավիրվում, որոնք մեր աշխատողների համար մասնագիտական  դասընթացներ են իրականացնում: Մեր աշխատողները նաև արտասահմանում  են  վերապատրաստվում:
ՀՀ կառավարության տվյալներով Հայաստանում ամենաբարձր միջին աշխատավարձը Կապանում է: Դժբախտաբար, միաժամանակ ամենաբարձր գործազրկությունն է Կապանում, մոտավորապես 30 տոկոս, մինչդեռ Հայաստանի այլ շրջաններում` 23 տոկոս է:
Երևանում միջին աշխատավարձը կազմում է 150 հազար դրամ, Կապանում` 179 հազար: Ընկերության աշխատակիցների միջին աշխատավարձը 240 հազար դրամ է:
Եվ այդ ամենը` շնորհիվ «Դանդի փրիշս մեթալս Կապան» ընկերության վերջին տարիներին ձեռնարկած քայլերի:
Տակավին բարելավման ընթացակարգը շարունակվում է: Մեր նպատակներից մեկն էլ այն է, որ կամաց-կամաց ընկերության կառավարումն ամբողջությամբ հանձնենք հայաստանցիներին:
– Իսկ Կապանի, կապանցու հոգսերով ապրո՞ւմ է ընկերությունը:
– Բնականաբար, մենք զանազան ծրագերի շուրջ միշտ գործակցում ենք քաղաքապետարանի, մարզպետարանի հետ: Երբ եկա Կապան, առաջին ներդրումային ծրագիրը քաղաքի մանկապարտեզների համար մշակեցինք:
Ես երկու փոքրիկ ունեմ. Նարեն հունվարին կդառնա 6 տարեկան, Մանեն 3,5 տարեկան է: Որպես ծնող, բնականաբար, ինձ շատ հետաքրքրեց քաղաքի մանկապարտեզների վիճակը: Երբ այցելեցի մանկապարտեզներ` սարսափեցի պայմաններից: Հիշում եմ` տիկնոջս ասացի, որ երբեք իմ երեխաներին այդ մանկապարտեզներ չեմ ուղարկի: Ասացի, բայց հետո մտածեցի` եթե մենք մեր երեխաներին չենք ուղարկի, ինչու ուրիշը պետք է ուղարկի:
Հանդիպեցի այդ ժամանակվա Կապանի քաղաքապետին և ասացի, որ ընկերությունը կհոգա մանկապարտեզների վերանորոգման ծախսերը: Քաղաքապետը շատ ուրախացավ, մենք ծրագիր մշակեցինք և առաջին տարում մոտ 500 հազար ԱՄՆ դոլարի ներդրում կատարեցինք: Ծրագիրը երեք ու կես տարի է արդեն շարունակվում է: Կապանի բոլոր 12 մանկապարտեզներն օգտվել են այս ծրագրից: Դպրոցները, եկեղեցիները, թանգարանները նույնպես ընկերության ուշադրությունից չեն վրիպել:
Եկեղեցու հովանու ներքո` կիրակնօրյա դպրոցներ ենք բացել, որտեղ հաճախող երեխաները Աստվածաշնչից դրվագներ կարող են սովորել:
Ընկերության ուշադրության կենտրոնում են նաև ազատամարտիկների ընտանիքները: Կապանում ունենք 216 զոհված ազատամարտիկներ և 16-20 (ստույգ թիվը հայտնի չէ) կորած ազատամարտիկներ: Համագործակցում ենք նաև Ղարաբաղի Ազատամարտի վետերանների կոմիտեի հետ:
Իրականացնում ենք նաև առողջապահական ծրագրեր:
Ընկերության սոցիալական ծրագրերի գումարը տարեկան կազմում է մոտ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Վերջերս, ոչ պաշտոնական ձևով, սկսել ենք Արցախում ներդրումներ կատարել: Ես նաև անձնապես եմ ներդրումներ կատարում և ուրախ եմ, որ կարելիություն ունեմ այդ անելու:
Կովսականում, որն ազատագրված տարածք է, ապրում է 880 բնակիչ: Այնտեղ մենք ռազմադաշտ ենք կառուցել, որտեղ մեր երիտասարդները կարող են ռազմահայրենասիրական դասընթացներ իրականացնել:
Քաջալերում ենք Արցախի պատանիների, երիտասարդների կատարած աշխատանքները, մշակութային միջոցառումներ ենք իրականացնում:
Հանդիպել եմ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի, վարչապետ Արա Հարությունյանի, նաև` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ: Բավականին լուրջ ծրագրեր կան, հուսով ենք, որ կշարունակենք ներդրումներ կատարել ոչ միայն Սյունիքում, այլև Արցախում:
– Կարո՞ղ ենք ասել, որ Ձեր ապագան այլևս Հայաստանում է:
– Տա Աստված:
– Եվ վերջին հարցը. առաջնորդվելով Ձեր անձնական օրինակով` ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն սփյուռքահայերին, ովքեր վարանում են տեղափոխվել Հայաստան, ներդրումներ կատարել:
– Չեմ մեղադրում այն մարդկանց, ովքեր հեռանում են Հայաստանից կամ խուսափում են ներդրումներ կատարել Հայաստանում: Հայաստանում բիզնես անելը ոչ թե դժվար է, այլ շատ դժվար է:
Մեր երկրում տակավին խոչընդոտներ ունենք, կաշառակերությունը մեծ չափերի է հասնում, թափանցիկության պակաս կա: Որոշ նախարարությունների աշխատելաոճը պարզապես զզվելի է:
Բայց ես մեկ բան գիտեմ, դու նրանցից ավելի ուժեղ պետք է լինես, եթե անհրաժեշտ լինի, հակամարտության մեջ պետք է մտնես, եթե ոչ, ապա քեզ կուլ կտան:
Հաճախ ինձ հարցնում են, թե որպես սփյուռքահայ չե՞մ վախենում, հատկապես որ դաշնակցական եմ: Ասում եմ` ոչ, նրանք պետք է ինձնից վախենան, մարդն ինչու իր հայրենիքում պետք է վախենա: Ես միշտ հավատացել եմ, որ պետք է ուժեղ լինել, ինչպես ասում են` լավագույն պաշտպանությունը հարձակումն է:
Իմ աշխատանքը շատ դժվար է եղել, շատերն են փորձել խոչընդոտել, բայց հարվածն ավելի ուժեղ է եղել, զգացել են, որ ամեն սփյուռքահայի չէ, որ կարող են շահագործել:
Դու պետք է լինես ուժեղ և նպատակդ պետք է լինի մաքուր: Իսկ իմ նպատակները մաքուր են. ես ուզում եմ` իմ ընկերությունը լավ աշխատի, լինի շահութաբեր, և մենք կարողանանք մեր միջոցներն օգտագործել մեր ժողովրդին ծառայելու համար, առանց բացառության:
Դժվարությունները շատ են, բայց դրանք չպետք է պատճառ դառնան, որ որևէ սփյուռքահայ իր հայրենքից հեռու մնա: Մենք պետք է գանք հայրենիք, ներդրումներ կատարենք: Լինենք նպատակասլաց և ուժեղ. ինչ էլ լինի մեր հայրենիքն է` իր բոլոր դժվարություններով և առավելություններով: Եթե մենք չսկսենք, ով պետք է սկսի…

Грач ДЖАБРАЯН: «Трудности не должны стать причиной, чтобы армянин Диаспоры держался вдали от Родины…»
Генеральный директор канадской компании «Данди пришс металс Капан» Грач Джабраян родился в Ливане, жил в Канаде. А сегодня с семьей живет и работает в Армении, точнее – в Капане, той самой Горной Армении, с которой до приезда в Армению был знаком только по историям о Гарегине Нжде.
– Сколько лет Вы живете в Армении?
– Три с половиной года назад (в мае 2011 года) окончательно переехал в Армению. До того часто посещал Армению, а уже в 2011-м с женой и детьми переехали сюда.
– Вы можете считать себя репатриантом?
– Да, я армянин из Диаспоры, родившийся вдали от Родины, но возвратился на Родину жить, работать, и, почему бы нет, участвовать в процветании Родины.
– �?нтересно, предложение по работе уже имели, когда решили переехать в Армению?
– Начну немного издалека. Впервые посетил Армению в 1991 году, когда мне было еще 17 лет. Сразу влюбился в страну, мою Родину, и остался здесь два месяца. Потом возвратился в Канаду, продолжил учебу, и начиная с 2000 года мои поездки в Армению стали частыми. Почти каждое лето, бывало – два раза в год приезжал в Армениюю
В 2002 году причина моего визита в Армению была уже немного иной – хотел познакомиться с бизнес-возможностями страны. В 2003 году встретился в Ереване с будущей женой, Лианой. Она еще больше привязала меня к Родине. В 2004 году поженились в Сагмосаванке и отправились в Канаду.
Но еще с малых лдет целью моей было жить на Родине. Я не помню, но дядя рассказывает, что еще в 13-14 летнем возрасте говорил ему, что когда вырасту, буду жить в Армении и непременно женюсь на девушке из Армении. Наверное, судьба именно это предрекла для меня.
Будучи представителем 4-го поколения переживших Геноцид армян, я всегда думал о Родине. В 2010 году уже купили дом в Армении с расчетом на то, что когда-либо должны непременно возвратиться навсегда. С этой целью начал активно искать работу в Армении. У меня были определенные бизнес-программы, в Армении встречался с разными людьми, обратился к различным международным компаниям, функционирующим в Армении.  К счастью, или по воле Бога, в 2010 году одна из крупных горнодобывающих компаний Канады, имеющая в Армении рудники, предложила мне пост генерального директора компании. Дверь к возвращению на Родину открылась, и мы переехали в Армению.
– Вы сказали, что впервые побывали в Армении в 1991 году, в самый тяжелый для Армении период. Но независимо от всего этого решили возвратиться и жить в Армении. Неужели трудности не стали препятствием?
– Мы с друзьями еще с малых лет были вовлечены в ряды АРФД. В Диаспоре партия Дашнакцутюн – путь пропаганды патриотизма. Мы читали о Хор Вирапе, горе Арарат, героической битве в Горной Армении, о Нжде, Чауше. Родина, с ее историей и героями, была для нас райской, идеальной страной. Когда приехал в 1991-м, это был первый шаг к осуществлению мое мечты.
Как уже сказал, с первого взгляда влюбился в страну, но не могу того же сказать о людях. Народ был мне чуточку чуждым. Я не думал, что разница между армянами Диаспоры и Армении столь велика (в языке, психологии). Потребовалось немного времени, чтобы привыкнуть. В те годы Армения  переживала очень трудные времена. �? первое, что случилось со мной в Армении – украли бумажник. Естественно, этот случай не мог произвести хорошее впечатление.
Но я был восхищен Арменией. Объездил всю страну, проводил время с преданными патриотами. Познакомился с прекрасными ребятами – такими авторитетными людьми, как Ваан Ованнисян, занимавшимися освобождением Родины. Познакомился с героями, которых сегодня уже нет – Монте Мелконяном, Петросом Гевондяном, Каротом Мкртичяном, Грачем Мурадяном, Варданом Бахшяном, Душманом Варданом и другими. Люди, ставшие для нас подлинным примером патриотизма.
– Однако различие между армянами Диаспоры и Армении не помешали Вам жениться на местной девушке. Как вам удается в семье преодолевать эти различия?
– Я очень счастливый человек. Супруга, Лиана – особенная девушка. Могу сказать, что за последние 10-11 лет она была основой моей жизни. Я очень горжусь ею.
Знаете, разница в идеологии и культуре есть не только между армянами Диаспоры и местными, она существует и у других народов. �? неверно говорить, что одни правы, другие – нет. Вопрос просто в адаптации. Есть вещи, которыми в течение жизни приходиться поступиться. До сих пор я в Армении часто встречаюсь с трудностями. К примеру, различны образы мышления мой и моих капанских коллег. Это не означает, что я прав, они нет, и наоборот. Просто мы по-разному мыслим. Но если ты целеустремлен и цель твоя не признает слабости – все эти мелкие трудности преодолимы.
– А когда либо думали, что будете жить и работать в той самой Горной Армении, о которой лишь читали? Хотелось бы, чтобы поговорили о вымышленной и реальной Горной Армении.
– Когда я впервые прочитал о героической битве за Горную Армению, сражениях и победах Гарегина Нжде в горах Зангезура – если не ошибаюсь, мне тогда было 14-15 лет. Потом читал мемуары Рубена, произведения Раффи, Малхаса, Демирчяна, Зограба. �?стории о Горной Армении и победах Нжде в моем воображении очерчивались, как фильм. Я будто представлял, как происходило все это. Но никогда не возникало мысли, что когда-либо буду жить на этой земле, где Нжде ковал свои подвиги.
Теперь же, когда живу там, каждое утро, просыпаясь, благодарю Бога, что у нас были герои, подобные Нжде, которые создавали Родину и ты сегодня можешь внести свою незначительную лепту в усиление этой земли. Бывает, не верю, но радуюсь.
Единственная разница в том, что хотел бы видеть мой народ в лучшем положении. Сегодня народ Сюника испытывает трудности, рабочих мест мало, жизнь дорогая, зарплаты нехватает, есть покинутые семьи, семьи героических ребят, которые не имеют даже денег на хлеб насущный.
Хочу, чтобы не только Сюник, но вся Армения была экономически сильной, народ жил лучше, был оценен. Особенно трудно, когда каждый день ощущаешь все это на своей коже, живя, общаясь с народом, видя его боль. Все остальное для меня – рай.
Теперь хотелось бы, чтобы немного рассказали о руководимой Вами компании «Данди пришс металс Капан».
– Канадское ООО «Данди пришс металс Капан» – международная компания (корпоративный офис находится в Торонто), имеющая рудники в Болгарии и Армении, плавильню в Намибии, разведочные территории в разных странах мира.
Компания занимается добычей ценных металлов – золота, серебра, меди, цинка. Рудник впервые начал эксплуатироваться в 1869 году – его возраст насчитывает 154 года. До 2002 года принадлежал государству,  затем был приватизирован швейцарскими инвесторами, у которых в 2006 году и перекупила канадская компания.
Компания сегодня насчитывает 1200 работников. Поставили цель увеличить число рабочих мест на 60-65. 99% наших работников – местные армяне, имеется также 23 работника-иностранца.
Начиная с 2006 года вложены колоссальные инвестиции, и рудник сегодня соответствует высочайшим международным критериям.
У компании имеется своя внутренняя школа, периодически приглашаются специалисты, которые проводят для наших работников профессиональные курсы. Наши работники проходят переподготовку и за рубежом.
По данным правительства РА, самая высокая средняя зарплата в Армении – в Капане. К сожалению, одновременно там же и самая высокая безработица – примерно 30%, тогда как в других регионах Армении она составляет 23%.
В Ереване средняя зарплата составляет 150 тысяч драмов, в Капане – 179 тысяч. Средняя же зарплата работников компании составляет 240 тысяч драмов.
�? все это – благодаря шагам, предпринятым в последние годы компанией «Данди пришс металс Капан».
Процесс реформирования пока продолжается. Одной из наших целей является то, чтобы постепенно все руководство компании передать армянам.
– А заботами Капана, капанцев компания живет?
– Естественно, мы постоянно сотрудничаем по различным программам с мэрией, областной администрацией. Когда я только приехал в Капан, первую инвестиционную программу разработали для городских детских садов.
У меня двое малышей: Наре в январе исполнится 6 лет, Мане – 3,5 годика. Естественно, как родителя, меня очень волнует состояние детских садов города. Когда посетил детсады – ужаснулся условиям. Помню, сказал супруге, чтобы никогда не отправляла детей в эти детсады. Сказал, но потом подумал: если мы своих детей не отправим, почему должны отправлять другие?
Встретился с тогдашним мэром Капана и сказал, что компания позаботится о расходах на ремонт детсадов. Мэр очень обрадовался, мы разработали программу, и в первый год инвестировали около 500 тысяч долларов США. Программа продолжается уже три с половиной года. Ею воспользовались все 12 детских садов города.
Не остались без внимания компании также школы, церкви, музеи города. Под эгидой церкви открыли воскресные школы, где дети могут разучивать эпизоды из Библии.
В центре внимания компании также семьи ополченцев. В Капане проживают семьи 216 погибших ополченцев, еще 16-20 (точная цифра неизвестна) пропавших без вести. Сотрудничаем также с Комитетом ветеранов Карабахской войны. Осуществляем и программы по здравоохранению. Сумма социальных программ компании в год составляет около 1 млн долларов США.
В последнее время неофициальным образом начали вкладывать инвестиции в Арцахе. Я делаю также личные инвестиции, и рад, что имею такую возможность.
В Ковсакане – освобожденной территории, – проживает 880 жителей. Мы построили там полигон, где наша молодежь может проходить военно-патриотические курсы.
Мы поощряем работу, выполненную юношами, молодежью Арцаха, организуем культурные мероприятия.
Я встречался с президентом Арцаха Бако Саакяном, премьер-министром Ара Арутюняном, президентом Армении Сержем Саргсяном. Есть достаточно серьезные программы, надеемся, что продолжим вкладывать инвестиции не только в Сюнике, но и в Арцахе.
– Можете утверждать, что отныне Ваше будущее – в Армении?
– Дай Бог.
– �? последний вопрос: руководствуясь Вашим личным примером, что посоветуете тем армянам Диаспоры, которые колеблются переехать в Армению, вкладывать инвестиции?
– Не виню людей, которые покидают Армению или избегают вкладывать здесь инвестиции. Осуществлять бизнес в Армении не просто трудно, а очень трудно.
В нашей стране пока еще существуют препятствия, велики масштабы взяточничества, ощущается нехватка прозрачности. Стиль работы некоторых министерств просто омерзителен.
Но я знаю одно: ты должен быть сильнее их, если понадобится, вступить в единоборство, в противном случае тебя проглотят.
Часто меня спрашивают – будучи армянином из Диаспоры, не опасаюсь, особенно с учетом того, что я дашнак. Говорю – нет, пусть они меня боятся. Почему человек должен бояться на своей Родине? Я всегда верил, что нужно быть сильным, как говорится, лучшая оборона – нападение.
Моя работа была очень трудна – многие пытались помешать, но удар был сильнее, почувствовали, что не каждого армянина из Диаспоры возможно эксплуатировать.
Ты должен быть сильным и цель твоя должна быть чиста. А мои цели чисты: я хочу, чтобы моя компания работала хорошо, была прибыльной, и чтобы мы могли использовать свои средства на служение народу – без исключения.
Трудностей много, но они не должны стать причиной, чтобы армянин Диаспоры держался вдали от Родины. Мы должны приехать на Родину, вкладывать инвестиции. Быть целеустремленными и сильными: как бы ни было, это наша Родина со всеми ее трудностями и преимуществами. Если мы не начнем – кто же начнет…