«Ինչքան էլ սուր սիրտս խոցեն արյունաքամ վերքերը մեր…»
Հարավային Ռուսաստանի Հայոց  թեմի հոգևոր առաջնորդ Գերշ. Մովսես Սրբազանի օրհնությամբ, Կրասնոդարի հայկական համայնքի տարբեր օղակներ՝ Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցին  ընդառաջ, ծրագրում են տարաբնույթ հիշատակի միջոցառումներ։ Դրանք նպատակ ունեն. նախ՝  հասարակության տարբեր շրջանակներին իրազեկել 20-րդ դարում մարդկության դեմ իրականացված մեծագույն ոճրագործության մասին և ապա՝ հայ երիտասարդներին ու պատանիներին  ներշնչել պատմական հայրենիքի կորստյան հետ երբեք չհաշտվելու հաստատակամություն։
Միջոցառումների շարքը մեկնարկել էր 2014 հունվարի  24-ին Կրասնոդարի Պաշկովկա թաղամասի «Սուրբ Սահակ և Սուրբ Մեսրոպ» հայկական եկեղեցում, հոգևոր հովիվ Տ. Դանիել քահանա Կուկույանի նախաձեռնությամբ կայացած եկեղեցու երգչախմբի «Կոմիտաս» համերգով։ Ամբողջ տարվա ընթացքում տեղի ունեցան Ցեղասպանությունը և հարակից այլևայլ թեմաներ լուսաբանող հանդիպումներ, զեկուցումներ, կինոդիտումներ։ Ապրիլի քսանչորսյան միտինգում այս անգամ ելույթ ունեցողները ազգային գործիչներ կամ կազմակերպության ղեկավարներ չէին, այլ ուսանողներ, երիտասարդներ, որոնք իրենց մտորումներն էին հաղորդում հավաքված հանրությանը, հարյուրամյա հեռավորությունից չխամրած իրենց մորմոքը կիսում ունկնդիրների հետ և արժանանում բուռն ծափերի և հույզերի։
Այս մեկամյա շրջափուլը եզրափակեց «Արմատ» դպրոցում կազմակերպված «Եղիշե Չարենցը և եղեռնաշունչ ժամանակը» գրական երեկոն։
«Վարդանյան» կրթամշակութային կենտրոնի հյուրասենյակում հավաքվել էին «Արմատ»  դպրոցի ավագ խմբերի աշակերտներ, ուսուցիչներ, հոգևորականներ և ծնողներ։
Երեկոն բացեց կենտրոնի տնօրեն Տ. Սարգիս Թաշջյանը, ապա «Արմատ» դպրոցի ղեկավար Երազիկ Հարությունյանը պարզաբանեց երեկոյի խորհուրդը. «Մեր  ժողովրդի համար հանգիստ ժամանակներ չեն եղել, սակայն 20-րդ դարասկիզբը տառապանքների կիզակետն էր։ Տասնամյակներ տևած ջարդ ու Եղեռն, Առաջին համաշխարհային պատերազմ, հայկական հարցի բազմաբնույթ շահարկումներ, պատմական հայրենիքի մի հյուծված և արյունոտ կտորի վրա Առաջին հանրապետություն, քանդածը վերաքանդող բոլշևիկյան    հեղափոխություն… անփարատելի ցավ ու տառապանք, հիվանդ հույսեր և չմեռնող հավատ… Հավա՛տ, որ նորանում է ամեն սերնդի հետ։
Եղեռնի հարյուրամյակը ոգեկոչող միջոցառումների  շրջափուլը հարմար ենք գտնում շարունակել Եղիշե Չարենցին նվիրված երեկոյով։  Նախ՝ Կոմիտաս, Թումանյան, Չարենց, ապա նոր՝ Վարուժան, Սիամանթո, Ռուբեն Սևակ, Զոհրապ։ Առաջինները ավելի երկար նայեցին մահվան աչքերին, ավելի երկար տվայտեցին, որոնեցին փրկության ճանապարհը»։
Այնուհետև  «Մեծ Մհեր» դասարանի ուսանողները քայլ առ քայլ, պատում առ պատում, ասմունքով ու երգով արժևորեցին Եղիշե Չարենց երևույթը։ Քանզի այս հզոր, համանվագային պոետի ստեղծագործությունը հայ կյանքի, Հայաստանի կորուստների, ձեռքբերումների և հույսերի պոետական խրոնիկան է։
Ինչպես երկիրս անսփոփ, ինչպես երկիրս բախտազուրկ,
Ինչպես երկիրս ավերակ ու արնաներկ —
Մխում է սիրտս հիմա որբ, մխում է սիրտս բախտազուրկ,
Մխում է սիրտս՝ ավերակ ու արնաներկ…
Լսարանը երեք ժամ շարունակ ապրում էր Չարենցի աշխարհում, մերթ քնքշանում նրա անհուն և նուրբ սիրո ոլորտներում. «Ինչ էլ լինի, քու՛յր իմ, քույր, հեռանալիս չանիծես», մերթ ողջ էությամբ ժխտում պատերազմի ավերիչ շունչը, ընդվզում գազանության ու բարբարոսության դեմ, «Հոգ չէ, որ մեր օրերն անցան տենդի պես, Կյանքը դարձավ անմխիթար զառանցանք»,  մերթ բռունցքվում հայրենիքի պաշտպանության մատույցներում.  «Թող ոչ մի զոհ չպահանջվի ինձնից բացի, Ուրիշ ոտքեր կախաղանին թող մոտ չգան», մերթ դեգերում իրական արվեստի հավերժական փնտրումներում. «Հիմի շատ են երգիչները – հոգու ուզած տաղը չկա…», մերթ իմաստնանում «Գիրք ճանապարհիի» միշտ արդիական խորհուրդներով։ Իսկ «Ես իմ անուշ Հայաստանին» հնչեցրին բոլորը միասին՝ որպես աղոթք, որպես հիմն, յուրաքանչյուր հայի հոգու նվիրական  բարբառ։
Բոլորը խանդավառված էին Չարենցի և Հայաստանի լուսավոր կերպարներով, բոլորը համոզված էին, որ երբեք չպետք է կորցնել մեծ մտածողի հավերժ կենդանի երազը.
Կտեսնեն քեզ հանկարծ լուսե՜ ու պայծառ
Ու կլինես դու հարազատ ու անուշ։
Մութը կանցնի ու մառախուղը անծայր
Հուշ կդառնա, հնամենի մի զրույց…
Իսկական բանաստեղծը իր ժամանակի ծնունդն է և իր ժամանակի խորհրդանիշը։ Իսկական բանաստեղծությունը բարձր արվեստ է, հաղորդակցվողին տանում է իր հետ, մտնում է նրա հոգին, կապում է իր հետ, վարակում է, վարարեցնում է հույզերը, պահում է իր ազդեցության տակ, փոխում է հոգեկանը, գերում է։ Իսկական բանաստեղծի ամեն մի տողը դառնում է դաս, պատգամ։
«Արմատ» դպրոցի բոլոր աշակերտները ստացան իրենց կյանքի ամենատպավորիչ դասերից մեկը՝ Եղիշե Չարենցի ստեղծագործության և կյանքի հուշումներն ու խորհուրդները  և դրանց մեջ ամենակարևոր ու ամենաճշմարիտ պատգամը, որը երեկ, այսօր և վաղը, դեռ շատ երկար ժամանակ արդիական է լինելու. «Ով հայ ժողովուրդ, քո միակ փրկությունը քո հավաքական ուժի մեջ է»: Յուրաքանչյուրն իր հոգում պետք է տարրալուծի և  արթուն պահի այդ դասի մեծ խորհուրդը՝  մայր հայրենիքի և Սփյուռքի հավաքականության վերաբերյալ, որը հայ ժողովրդին ավելի տոկուն կդարձնի ճակատագրի փորձությունների, պատմական արդարության վերականգնման ոչ այնքան դյուրին ճանապարհին:
Առջևում մեծ Եղեռնի հարյուրամյակը ոգեկոչող միջոցառումների երկրորդ շրջափուլն է, որին Կրասնոդարի հայությունը պատրաստվում է ամենայն պատասխանատվությամբ։

Впечатляющий урок: Вечер, посвященный Чаренцу, в Краснодаре
С благословения духовного лидера армянской епархии Юга России святейшего  Мовсеса, различные звенья армянской общины Краснодара в канун 100-летия Геноцида армян планируют различные мероприятия памяти. Они преследуют цель, прежде всего, осведомить  различные слои общества о величайшем преступлении против человечества, осуществленном на заре XX века, а также внушить армянской молодежи и юношеству волю никогда не смиряться с утерей исторической родины.
Цикл мероприятий стартовал 24 января 2014 года в армянской церкви Св. Саак и Св. Месров микрорайона Пашковка Краснодара состоявшимся по инициативе духовного пастыря иерея Данела концертом «Комитас» церковного хора. На протяжении всего года имели место встречи, доклады, кинопросмотры, посвященные Геноциду и другим смежным темам. На митинге 24 апреля выступающие на этот раз были не национальными деятелями или руководителями, а студенты, молодежь, которые делились с собравшимися своими размышлениями, деля свою не потускневшую за столетие  боль со слушателями и удостаиваясь бурных аплодисментов.
Этот годичный цикл завершился литературным вечером «Егише Чаренц и дышащее геноцидом время», организованным в школе «Армат».
В зале образовательно-культурного центра «Варданян» собрались учащиеся старшей группы школы «Армат», педагоги, представители духовенства и родители.
Вечер открыл директор центра Саркис Тащян, затем руководитель школы «Армат» Еразик Арутюнян разъяснила таинство вечера: «Спокойных времен для нашего народа не было, однако начало XX века стало апогеем мучений. Длившееся десятилетия истребление и Геноцид, Первая Мировая война, разнообразная спекуляция на Армянском вопросе, Первая Республика на измученном и окровавленном клочке исторической родины, вновь разрушившая разрушенное большевистская революция… Неутешная боль и мука, больные надежды и неумирающая вера… Вера, обновляющаяся с каждым поколением.
Цикл мероприятий поминовения 100-летия Геноцида мы сочли возможным продолжить вечером, посвященным Егише Чаренцу. Сначала Комитас, Туманян, Чаренц, а затем Варужан, Сиаманто, Рубен Севак, Зограб. Первые дольше всматривались в глаза смерти, дольше надеялись, искали путь спасения».
Затем учащиеся класса «Большой Мгер» шаг за шагом, песней и декламацией оценили явление Егише Чаренц – произведения этого великого поэта являются поэтической хроникой армянской жизни, потерь, обретений и надежд Армении.
Три часа кряду в аудитории витал дух Чаренца, то обретая нежность его безграничной любви, то – отрицания всей сущностью разрушительного дыхания войны, восставая против зверства и варварства, то сжимаясь в кулак во имя защиты Родины, то бродя в вечных поисках подлинного искусства, обретая мудрость не теряющих актуальности советов «Гирк чанапари». А «Ес им ануш Айастани» декламировали все вместе – как молитву, как гимн, заветное слово каждого армянина. Все были воодушевлены светлыми образами Чаренца и Армении, убеждены, что вечно живая мечта великого мыслителя никогда не должна быть утеряна.
�?стинный поэт является порождением и символом своего времени. Подлинная поэзия – высокое искусство, уводящее с собой прикасающегося к нему, проникающее в его душу, привораживающее, заражающее, пробуждает эмоции, держит под своим воздействием, изменяет душевный настрой, пленяет. Каждая строка подлинного поэта становится уроком, заветом.
Все учащиеся школы «Армат» получили один из самых впечатляющих уроков своей жизни – советы и заветы произведений и жизни Егише Чаренца, и самый важный и истинный среди них, который вчера, сегодня и завтра, и еще очень долгое время не утратит своей актуальности: «О армянский народ, единственное твое спасение – в твоей собирательной силе».  Каждый в душе должен беречь и хранить великое таинство этого урока – в отношении единства Матери-Родины и Диаспоры, которое сделает армянский народ более стойким на столь нелегком пути судьбоносных испытаний, восстановления исторической справедливости.
Впереди – второй цикл мероприятий поминовения 100-летия Геноцида армян, к которому армянство Краснодара готовится со всей ответственностью.