Թուրք ռեժիսորի բաց «Վերքը»…
Այս լուսանկարն արվել է 2014 թվականի նոյեմբեր ամսին՝ Գերմանիայում: Լուսանկարում Ֆրանսիայում ապրող մեր հայրենակից, ճանաչված օպերային երգիչ Ադամ Բարրոն է (Մուրադ Ամիրխանյան) և թուրք հայտնի ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընը, մեծ աղմուկ հանած «Վերքը» (The Cut) ֆիլմի ռեժիսորը:
Հայ և թուրք, Հայոց ցեղասպանությունից հարյուր տարի անց միասին ասում են՝ Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս քայլով միանալով համացանցում մեծ տարածում գտած շարժմանը:
Ճանաչել… Ասել է թե առերեսվել սեփական պատմությանը, որից այդքան խուսափում են թուրքերը: Թեև նրանց մեջ գտնվում են մարդիկ, ովքեր կարողանում են անցյալին բաց աչքերով նայել, ինչպես գերմանաբնակ ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընը, ով իր «անցյալը» ճանաչել է 18-20 տարեկանում. «Երբ իմացա, որ նման բան է եղել, սկսեցի ուսումնասիրել: Կարդում էի ձեռքս ընկած ամեն բան, ինչը վերաբերում էր այդ թեմային, լիներ՝ գիրք, փաստաթուղթ կամ թե պատմություն: Ի դեպ, բավականին շատ չհրապարակված պատմություններ կան, կարևոր պատմություններ: Պետք է բոլորն իմանան դրանց մասին»:
Ու տարիներ անց նկարահանում է իր «Վերքը» ֆիլմը, որը նույն ուղերձն ունի՝ Ճանաչել… Ֆիլմ, որը, ռեժիսորի խոսքերով, նախևառաջ նկարահանվել է թուրքերի համար, որպեսզի. «Դիտենք, ուսումնասիրենք, ճանաչենք մեր անցյալը: Պետք է մեր «երեկը» իմանանք, որ այսօր կարողանանք առաջ քայլել: Թեև շատ մարդիկ չեն ցանկանում տեղեկանալ իրենց անցյալի մասին»:
Ու այդ պատճառով այդ «երեկը» շարունակում է ոչ միայն անցյալ լինել, այլև ներկա ու ապագա այնքան ժամանակ, քանի դեռ աշխարհի որևէ անկյունում կգտնվեն մարդիկ, անկախ ազգությունից, որ կասեն՝ Ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը…

Turkish film director’s open “Cut”
This photo was taken in Germany in November 2014. It is a photo of well-known French-Armenian opera singer Adam Barro (Mourad Amirkhanian) and famous Turkish film director Fatih Akın, who directed the highly controversial film The Cut.
A hundred years after the Armenian Genocide, Armenians and Turks are saying “Recognize the Armenian Genocide” and are joining the popular movement on the Internet.
To recognize means to confront history-something that the Turks avoid doing. However, there are Turks who are able to come to grips with the past, like German-based film director Fatih Akın, who recognized his “past” when he was 18-20 years old. “When I found out, I started conducting research. I would read everything related to the topic, be it a book, a document, or a story. There are quite a lot of important stories that haven’t been published. Everyone has to know about them.”
Years later, he directed the film The Cut, the message of which is to Recognize…According to the film director, the film is first and foremost for the Turks so that “we watch, examine and recognize our past. We Turks have to know our “yesterday” so that we can move forward, even though many Turks don’t want to know about their past.”
That’s why that “yesterday” is still not only the past, but will continue to be the present and the future as long as there are still people around the world who say “Recognize the Armenian Genocide”, regardless of their nationality.