«Թուրքական հասարակությունը ցավում է հայկական հարցի համար, բայց…». սոցհարցում Թուրքիայում
Թուրքիայի Տնտեսական և արտաքին քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնը երկրի ողջ տարածքն ընգրկող սոց հարցում է կազմակերպել «1915 թվականի դեպքերի» վերաբերյալ: Թուրքական«Հյուրիյեթ» թերթը ներկայացրել է այդ հարցումների արդյունքները:
Թող ցավ հայտնեն, սակայն ներողություն չխնդրեն
Հարցվածների 24 %-ը, ասելով, որ 1915-ին միայն հայեր չեն զոհվել, պաշտպանել է այն տեսակետը, որ ցավ պետք է հայտնել բոլոր կորուստների համար: Այս խմբին մոտ հայացքներ ունեցող 12 % մի շերտ էլ հայտարարել է, որ ցավում է 1915-ին զոհված հայերի համար սակայն այն կարծիքին չէ, որ անհրաժեշտ է ներողություն խնդրել:
Ընդամենը 9 տոկոս
Հարցվածների միայն 9 տոկոսն է ասել, որ ընդունում է Հայոց ցեղասպանությունը: Եվս 9 տոկոս էլ նախընտրել է ներողություն խնդրել առանց ընդունելու ցեղասպանությունը: Մասնակիցների 21 %-ն ընդհանրապես հակված է այն տեսակետին, որ ցեղասպանության հարցում Թուրքիան ոչինչ էլ չպիտի անի:
Հետաքրքրական է այն հանգամանքը, որ հարցվածների 25 %-ն այս խնդրի վերաբերյալ չի կարողացել կոնկրետ դիրքորոշում հայտնել՝ նախընտրելով «պատասխան չունեմ» տարբերակը: Թերթը հայտնում է, որ նախկինում անցկացված հարցումների ժամանակ կոնկրետ դիրքորոշում չունեցողները սովորաբար կազմել են 10 %:

«Турецкое общество сожалеет об армянском вопросе, но…»: соцопрос в Турции
Центр социальных и внешнеполитических исследований Турции организовал соцопрос относительно «Событий 1915 года», охвативший всю страну.  Турецкая газета «Хюриет» опубликовала результаты этих опросов.
Пусть выразят сожаление, но прощения не просят
24% респондентов, говоря, что в 1915 году погибли не только армяне, отстаивали ту точку зрения, что сожаление следует выразить по поводу всех потерь. Другая прослойка в 12%, придерживающаяся близких к этой группе взглядов, заявила, что сожалеет о погибших в 1915-м армянах, однако придерживается мнения, что просить прощения нет необходимости.
Всего 9 процентов
Только 9 процентов опрошенных сказали, что признают Геноцид армян. Еще 9 процентов предпочли просить прощения без признания Геноцида. 21% опрошенных вообще склоняется к мысли, что в вопросе Геноцида Турция вообще ничего не должна делать.
Примечательно то обстоятельство, что 25% опрошенных не смогли высказать по этому вопросу конкретной позиции, предпочтя вариант «у меня нет ответа». Газета сообщает, что во время проведенных ранее опросов респонденты, не имеющие конкретной позиции, составляли 10%.