Թուրքական կառավարությունը ստելու համար պետք է բացատրություն տա իր ժողովորդին. Սերժ Թանկյան
Աշխարհռչակ ռոք-երաժիշտ Սերժ Թանկյանը Reddit սոցիալական կայքում պատասխանել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հարցերի, տեղեկացնում է Արցախպրեսը:
Կայքի «Ես եմ…»` (AMA) բաժնում մարդիկ հնարավորություններ են ունեցել հարցեր ուղղել «System of a Down» ռոք խմբի անդամներ Սերժ Թանկյանին ու Ջոն Դոլմայանին ու ստանալ պատասխաններ:
Հայազգի օգտատիրոջ հարցին ի պատասխան, թե ինչ պետք է անեն հայերը, որպեսզի հաջորդող 100 տարիները դարձնեն Հայաստանի ապագային, ոչ թե անցյալին ուղղված, Սերժ Թանկյանը գրել է. «Ես լիովին հասկանում եմ ձեզ: Ցեղասպանությունն ու դրա ճանաչմանը հասնելու մեր ձգտումն ամրապնդվել է մեր գենետիկ հիշողության մեջ և դարձել մեր ժողովրդին բնորոշ ամենատարածված բնութագրիչը: Ոչ մի մշակույթ երբեք չի ցանկանում ընդմիշտ զոհի կարգավիճակում մնալ: Բայց արդյոք պե՞տք է այն կլանի մեր մշակութային գանձերը: Արդյոք այն, ինչ մենք անում ենք System of Down-ով, զոհի կարգավիճակում չմնալու կատարյալ միասնությունը չէ՞: Ներկայացնել մեր մշակութային արժեքները` պայքարելով արդարության համար՝ մեկն առանց մյուսի անդառնալի կորուստ կլինի»:
sisman61 անունով օգտատերը գրել է. «Որպես թուրք, ով լսում է ձեր երգերը, ես կարծում եմ, որ դրանք հիանալի են: Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանությանը, շատ թուրքեր, կարծես, վախենում են հատուցման ծախսերից կամ այն որպես պատրվակ են օգտագործում` ներողություն չխնդրելու համար, ինչը կհանգեցնի, որ այս ոճրագործությունն արդարացի լուծում չստանա»: Նրան Սերժ Թանկյանը պատասխանել է այսպես. «Շնորհակալություն հարցի համար: Շատ լավ հարց է: Կարծում եմ` դուք շատ լավ ձևակերպեցիք, որ Թուրքիայի կառավարությունը վախենում է փոխհատուցումից և իրավունքների վերականգնումից: Ես ենթադրում եմ, որ երբ ապատեղեկատվության և դիվանագիտության վրա կատարվող ծախսերը գերազանցեն հատուցման ծախսերը, մենք կարող ենք տեսնել որոշ տեղաշարժեր: Այստեղ նաև մի այլ խնդիր կա, թե ինչպես թուրքական կառավարությունը կբացատրի իր ժողովորդին, որ ստել է այս բոլոր տարիներին: Սա ևս խոչընդոտում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը»:
Այս տարվա ապրիլի 23-ին System of a Down խումբը մենահամերգով հանդես կգա Երեւանի Հանրապետության հրապարակում` ևս մեկ անգամ միլիոնավոր մարդկանց հայացքն ուղղելով Հայոց ցեղասպանության վրա` կոչ անելով ճանաչել ու դատապարտել այն:

The Turkish government must explain away to the people that they have been lied to all these years: Serj Tankian
World famous rock musician Serj Tankian answered questions about the Armenian Genocide on Reddit, Artsakhpress reports.
In Reddit’s AMA section, users had the chance to ask Serj Tankian and John Dolmayan from the rock band System of a Down their questions and receive answers.
One of Reddit’s Armenian users asked how Armenians can make the next 100 years about their Armenian futures, instead of their past, to which Serj Tankian said: “I fully understand what you mean. The Genocide and our quest for justice has now been engrained into the DNA of Armenian culture and has become the most prevalent characteristic and bond among our people. No culture wants to be victimized forever. But does that have to take over our cultural treasures? Isn’t what we’re doing with System Of A Down the perfect marriage of that? To present our cultural assets while fighting for justice. One without the other is an irreversible loss I think.”
User sisman61 wrote: “As a Turk that listens to your songs , I think they are awesome. And with regards to the genocide a lot of Turks seem to be afraid of reparations costs or use it as a excuse to not say sorry amongst other things.” Serj Tankian wrote the following in response to this: “Thanks for the question. It’s a good one. I think you’ve nailed it on the head with the government of Turkey being afraid of reparations or restitutions so I guess when the cost of disinformation and diplomacy becomes larger than that of estimated reparations, we may see some movement. There is also the issue of how does the gov’t explain away to the people of Turkey that they have been lied to all these years? That is also an impediment in Genocide Recognition.”
On April 23, 2015, System of a Down will give a concert at Republic Square in Yerevan, making once again millions of people focus on the Armenian Genocide and calling on them to recognize and condemn it.