Թուրքական կառավարությունը ստելու համար պետք է բացատրություն տա իր ժողովորդին. Սերժ Թանկյան
Աշխարհռչակ ռոք-երաժիշտ Սերժ Թանկյանը Reddit սոցիալական կայքում պատասխանել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հարցերի, տեղեկացնում է Արցախպրեսը:
Կայքի «Ես եմ…»` (AMA) բաժնում մարդիկ հնարավորություններ են ունեցել հարցեր ուղղել «System of a Down» ռոք խմբի անդամներ Սերժ Թանկյանին ու Ջոն Դոլմայանին ու ստանալ պատասխաններ:
Հայազգի օգտատիրոջ հարցին ի պատասխան, թե ինչ պետք է անեն հայերը, որպեսզի հաջորդող 100 տարիները դարձնեն Հայաստանի ապագային, ոչ թե անցյալին ուղղված, Սերժ Թանկյանը գրել է. «Ես լիովին հասկանում եմ ձեզ: Ցեղասպանությունն ու դրա ճանաչմանը հասնելու մեր ձգտումն ամրապնդվել է մեր գենետիկ հիշողության մեջ և դարձել մեր ժողովրդին բնորոշ ամենատարածված բնութագրիչը: Ոչ մի մշակույթ երբեք չի ցանկանում ընդմիշտ զոհի կարգավիճակում մնալ: Բայց արդյոք պե՞տք է այն կլանի մեր մշակութային գանձերը: Արդյոք այն, ինչ մենք անում ենք System of Down-ով, զոհի կարգավիճակում չմնալու կատարյալ միասնությունը չէ՞: Ներկայացնել մեր մշակութային արժեքները` պայքարելով արդարության համար՝ մեկն առանց մյուսի անդառնալի կորուստ կլինի»:
sisman61 անունով օգտատերը գրել է. «Որպես թուրք, ով լսում է ձեր երգերը, ես կարծում եմ, որ դրանք հիանալի են: Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանությանը, շատ թուրքեր, կարծես, վախենում են հատուցման ծախսերից կամ այն որպես պատրվակ են օգտագործում` ներողություն չխնդրելու համար, ինչը կհանգեցնի, որ այս ոճրագործությունն արդարացի լուծում չստանա»: Նրան Սերժ Թանկյանը պատասխանել է այսպես. «Շնորհակալություն հարցի համար: Շատ լավ հարց է: Կարծում եմ` դուք շատ լավ ձևակերպեցիք, որ Թուրքիայի կառավարությունը վախենում է փոխհատուցումից և իրավունքների վերականգնումից: Ես ենթադրում եմ, որ երբ ապատեղեկատվության և դիվանագիտության վրա կատարվող ծախսերը գերազանցեն հատուցման ծախսերը, մենք կարող ենք տեսնել որոշ տեղաշարժեր: Այստեղ նաև մի այլ խնդիր կա, թե ինչպես թուրքական կառավարությունը կբացատրի իր ժողովորդին, որ ստել է այս բոլոր տարիներին: Սա ևս խոչընդոտում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը»:
Այս տարվա ապրիլի 23-ին System of a Down խումբը մենահամերգով հանդես կգա Երեւանի Հանրապետության հրապարակում` ևս մեկ անգամ միլիոնավոր մարդկանց հայացքն ուղղելով Հայոց ցեղասպանության վրա` կոչ անելով ճանաչել ու դատապարտել այն:

За ложь турецкое правительство должно дать разъявнения своему народу: Серж ТАНКЯН
Всемирно известный рок-музыкант Серж Танкян на социальном сайте Reddit ответил на вопросы, касающиеся Геноцида армян, сообщает Арцахпресс.
В разделе сайта «Это я…» (AMA) люди имели возможность адресовать вопросы членам рок-группы «System of a Down» Сержу Танкяну и Джону Долмаяну и получить ответы.
На вопрос армянского пользователя, что нужно сделать армянам, чтобы следующие 100 лет сделать направленными на будущее Армении, а не на прошлое, Серж Танкян написал: «Я всецело понимаю вас. Геноцид и наше стремление достигнуть его признания закрепились в нашей генетической памяти и стало самой распространенной характеристикой нашего народа. Ни одна культура не желает вечно пребывать в статусе жертвы. Но должно ли это поглощать наши культурные сокровища? Не является ли то, что мы делаем System of Down-ом совершенным стремлением не оставаться в статусе жертвы? Представлять наши культурные ценности, борясь за справедливость – одно без другого станет необратимой потерей».
Пользователь под именем sisman61 написал: «Как турок, слушающий Ваши песни, я считаю, что они замечательны. Что касается Геноцида – многие турки как будто боятся расходов на возмездие или используют это в качестве уловки – чтобы не просить прощения, что в итоге приводит к тому, что это преступление не получает справедливого решения». Серж Танкян ответил на это следующим образом: «Спасибо за вопрос. Вопрос очень хороший. Полагаю, Вы очень хорошо сформулировали, что правительство Турции боится возмездия и восстановления прав. Я предполагаю, что когда расходы на дезинформацию и дипломатию превзойдут расходы на возмездие, мы сможем увидеть некоторые подвижки. Здесь есть и другой вопрос – как турецкое правительство объяснит своему народу, что лгало на протяжении всех этих лет. Это также препятствует признанию Геноцида армян».
Группа System of a Down 23 апреля этого года выступит с сольным концертом на площади Республики Еревана, еще раз привлекая взгляды миллионов людей в Геноциду армян и призывая признать и осудить его.