Ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի ուժեղացումը այսուհետ նույնպես լինելու է Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգի հիմնական կետերից մեկը
Ինչպես հայտնի է, նոյեմբերի 28–ինմոսկովյան Պրեզիդենդ-հոթելում տեղի ունեցավ «Ցեղասպանությունը ժողովուրդների պատմական հիշողությունում և ժամանակակից տեղեկատվական պատերազմներում» միջազգային ֆորումը:
Միջոցառումը համատեղ կազմակերպել էին  «Արդար աշխարհ» ինստիտուտը, Քաղաքական գիտության ռուսաստանյան ընկերակցությունը, Կրոնի և կրոնական հանդուրժողության ուսումնասիրության կենտրոնը (Բելգրադ), ՌԴ ԳԱ Աֆրիկայի ինստիտուտը և «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպությունը: Դրա աշխատանքներին մասնակցեցին ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավորներ, գիտնականներ և փորձագետներ, ազգային-մշակութային համայնքների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման սկզբում ողջույնի խոսքերով հանդես եկան ՌԴ Պետական Դումայի «Արդար Ռուսաստան» խմբակցության ղեկավար Սերգեյ Միրոնովը, ՌԴ մարդու իրավունքների հանձնակատար Էլլա Պամֆիլովան և «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը, ով նաև ֆորումում հանդես եկավ ցեղասպանությունների փաստի ճանաչման իրավա-քաղաքական դիտանկյուններին նվիրված զեկուցումով:
«Ռուս-հայկական համագործակցության» ղեկավարը, իբրև միջոցառման համակազմակերպիչ հրապարակեց ֆորումի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին  ուղղված` ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանի ողջույնի ուղերձը: Նրանում մասնավորապես ասվում է, որ Հայաստանը բոլոր միջազգային հարթակներում հետևողականորեն հանդես է գալիս ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի ուժեղացման օգտին և այսուհետ նույնպես նման պայքարը երկրի արտաքին քաղաքականության օրակարգի հիմնական կետերից մեկն է լինելու:
«Ողջունում եմ «Ցեղասպանությունը ժողովուրդների պատմական հիշողությունում և ժամանակակից տեղեկատվական պատերազմներում» միջազգային ֆորումի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Հատկանշական է, որ նման հրատապ թեմայով միջազգային ֆորումը միավորել է Ռուսատանի քաղաքական շրջանակների, ազգային համայնքների և տարբեր երկրների գիտնականների ջանքերը:
Հայ ժողովուրդը քսաներորդ դարի սկզբին ապրել է ցեղասպանության ողբերգությունը, որը մեկ ու կես միլիոն անմեղ մարդու կյանք է տարել և հսկայական վնաս է հասցրել հայերի հոգևոր ու նյութական մշակույթին:
Դեռևս 1915 թվականին Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան Արևմտյան Հայաստանի տարածքում Օսմանյան կայսրության իշխանությունների գործողությունները որակել են իբրև «հանցագործություն մարդկության դեմ»: Այդ գործողությունները ցեղասպանության հանցագործության նկարագրման համար նախտիպ դարձան այդ բառը հայտնագործող Ռաֆայել Լեմկինի համար:
Հայերի ցեղասպանությունը դատապարտված է աշխարհի շատ երկրների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Մի շարք երկրներում դրա ժխտումը քրեականցված է: ՌԴ Դաշնային Ժողովի Պետական Դուման հատուկ հայտարարություն է ընդունել «1915-1922 Հայերի ցեղասպանության դատապարտման մասին» (1995 թ. ապրիլ) և «Հայերի ցեղասպանության սկզբի 90–ամյակի առիթով» (2005թ. ապրիլ): Մենք շնորհակալ ենք Հայերի ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած բոլոր երկրներին, քանի որ դատապարտումն ու պատիժը ուրիշ վայրերում այդ հանցագործության ռեցեդիվի կրկնման կանխարգելման ճանապարհին առաջին լուրջ քայլն են համարվում:
Հայաստանի Հանրապետությունը բոլոր միջազգային հարթակներում հետևողականորեն հանդես է գալիս ցեղասպանության հանցագործության դեմ միջազգային պայքարի ուժեղացման օգտին: Այսուհետ նույնպես նման պայքարը լինելու է մեր արտաքին քաղաքական օրակարգի հիմնական կետերից մեկը: 2015 թվականին, Հայերի ցեղասպանության 100–րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում Երևանում տեղի կունենան այդ թեմային նվիրված մի շարք հեղինակավոր միջազգային գիտական և հասարակական-քաղաքական ֆորումներ:

Ужесточение международной борьбы против преступления геноцида и впредь будет одним из основных пунктов внешнеполитической повестки Армении
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/12/unnamed-7.jpg)
Как известно, 28 ноября в московском Президент-отеле состоялся Международный Форум «Геноцид в исторической памяти народов и в информационных войнах современности». Мероприятие провел �?нститут «Справедливый Мир» совместно с Центром по изучению религии и религиозной толерантности (Белград, Республика Сербия), �?нститутом Африки РАН, Российской ассоциацией политической науки (РАПН) и «Русско-Армянским Содружеством» (РАС).
В работе Форума приняли участие депутаты Государственной Думы РФ, ученые, эксперты, представители культурно-национальных общин и диаспор.
На открытии форума выступили руководитель фракции «Справедливая Россия» в Государственной Думе, президент института «Справедливый мир» Сергей Миронов, уполномоченный по правам человека РФ Элла Намфилова и президент организации «Русско-Армянское Содружество» Юрий Навоян, который также представил на форуме доклад о политико-правовых аспектах признания фактов геноцидов.
Глава «Русско-Армянского Содружества» в качестве соорганизатора мероприятия огласил приветственное послание руководителя администрации Президента Армении Вигена Саргсяна в адрес организаторов и участников форума. В нем в частности говорится, что Армения на всех международных площадках последовательно выступает за ужесточение международной борьбы против преступления геноцида, и впредь такая борьба будет одним из основных пунктов внешнеполитической повестки страны:
«Приветствую организаторов и участников Международного Форума “Геноцид в исторической памяти народов и в информационных войнах современности”.
Примечательно, что Международный форум в Москве по такому актуальному вопросу объединил усилия политических кругов, национальных диаспор России, а также ученых из разных стран.
Армянский народ в начале двадцатого века пережил трагедию геноцида, который унес жизни полутора миллионов невинных людей и нанес колоссальный ущерб духовной и материальной культуре армянского народа.
Еще в 1915 году Россия, Великобритания и Франция квалифицировали действия властей Османской империи на территории Западной Армении как “преступление против человечества.” Эти действия стали прототипом описания преступления геноцида для основоположника этого термина – Рафаэля Лемкина.
Геноцид армян осужден многими государствами мира и международными организациями. В ряде государств его отрицания криминализировано. Государственная Дума Федерального Собрания Российской Федерации приняла специальные заявление «Об осуждении геноцида армянского народа в 1915-1922 годах» (апрель 1995 года) и заявление «По случаю 90-летия начала геноцида армянского народа» (апрель 2005 года). Мы благодарны всем странам официально признавшим факт геноцида армян, поскольку осуждение и наказание являются важным первым шагом на пути предотврощения возможности рецедивов этого преступления в других точках.
Республика Армения на всех международных площадках последовательно выступает за ужесточение международной борьбы против преступления геноцида. �? впредь такая борьба будет одним из основных пунктов нашей внешнеполитической повестки. В 2015 году, в рамках мероприятий 100-летия геноцида армян, в Ереване состоится ряд авторитетных международных научных и общественно-политических форумов, посвященных этой теме.