Միջոցառում` նվիրված Մուշեղ Իշխանի 100 ամյակին
Նոյեմբերի 20-ին Երևանի Պետական Մանկավարժական համալսարանի գեղարվեստական կրթության ֆակուլտետի մեծ դահլիճում տեղի ունեցավ ԵՊՄՀ-ի և Երևանի Մուշեղ Իշխանի անվան դպրոցի համատեղ միջոցառումը՝ նվիրված Մուշեղ Իշխանի 100-ամյակին: Միջոցառմանը մասնակցում էր ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը:
Ներկաներին փոխանցելով ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը, շնորհավորանքը և շնորհակալությունը՝ նման կարևոր մշակութային միջոցառում կազմակերպելու համար, Ս. Սրապիոնյանը ներկայացրեց Մուշեղ Իշխանի կյանքն ու ստեղծագործությունը:
Ելույթ ունեցավ ԵՊՄՀ պրոֆեսոր, գրականագետ Սուրեն Դանիելյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանն ու անձամբ նախարարին՝ Սփյուռքի նշանավոր անհատներին մեծարելու, միշտ ուշադրության կենտրոնում պահելու և նման միջոցառումներին աջակցելու համար:

On November 20, the Faculty of Education at Armenian State Pedagogical University hosted an event dedicated to Mushegh Ishkhan’s 100th birthday. Among the participants of the event organized by the Armenian State Pedagogical University and the Mushegh Ishkhan School of Yerevan was RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan.
In his speech, Serzh Srapionyan conveyed the greetings and the congratulatory message of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan and  the latter’s gratitude for such an important event and presented the life and career of Mushegh Ishkhan.
Among other speakers was Professor of the Armenian State Pedagogical University, literary critic Suren Danielyan, who expressed gratitude to the Ministry of Diaspora and the minister personally for paying homage to remarkable Diaspora Armenian figures, always keeping them in the center of attention and supporting such events.