Խաչքարի օծման արարողություն Սանկտ-Պետերբուրգում
Հոկտեմբերի 24-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ՀՀ գլխվոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը, Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Հրայր Անտոնյանը, Սանկտ-Պետերբուրգում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Արմենակ Կարապետյանը հանդիպում ունեցան Վասիլեօստրովսկի շրջանի ադմինիստրացիայի ղեկավար Յուլիա Կիսիլյովայի և ադմինիստրացիայի աշխատակիցների հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հանդիպմանը քննարկվեցին ՀՀ և ՌԴ տարածքային կապերի ամրապնդման, տնտեսական, մշակութային համագործակցության, մասնավորապես Վասիլեօստրովսկու և Արաբկիր վարչական շրջանների գործարար և մշակութային խնդիրներ պարունակող հարցեր:
Այնուհետև, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ, Վասիլեօստրովսկի շրջանի «Կամսկի» այգում տեղի ունեցավ հայկական խաչքարի բացման հանդիսավոր արարողություն:
Արարողությանը մասնակցում էին Սանկտ-Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության, Սանկտ-Պետերբուրգում պաշտոնական այցով գտնվող Արաբկիր վարչական շրջանի պատվիրակության, Սանկտ-Պետերբուրգի կառավարության, Վասիլեօստրովսկի շրջանի ադմինիստրացիայի ներկայացուցիչներ, հոգևոր հայրեր, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, Վասիլեօստրովսկի շրջանի բնակիչներ և դպրոցականներ:
Բացման խոսքով հանդես եկան Վասիլեօստրովսկի շրջանի ղեկավար Յուլիա Կիսիլյովան, Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Հրայր Անտոնյանը, Սանկտ-Պետերբուրգի կառավարության արտաքին կապերի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Սերգեյ Մարկովը, Սանկտ-Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը, ով իր խոսքում կարևորեց քաղաքի իշխանությունների և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ բարեկամական հարաբերությունները, և նշեց, որ խաչքարի բացումը հերթական ապացույցն է երկու քաղաքների` տարեցտարի ամրապնդվող բարեկամության:
Ինչպես տեղեկացնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության
և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ այգին, որտեղ տեղադրվել է խաչքարը, շուտով կվերանվանվի ու կկոչվի Երևանյան, իսկ խաչքարի հարևանությամբ արդեն հաջորդ տարի կտեղադրվի մեծն Կոմիտասի հուշարձանը:

Церемония освящения хачкара в Санкт-Петербурге
Генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян, руководитель административного района Арабкир Еревана Грайр Антонян, представитель ереванской мэрии в Санкт-Петербурге Арменак Карапетян 24 октября встретились с руководителем администрации Василеостровского района Юлией Киселевой и сотрудниками администрации. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
На встрече были обсуждены вопросы укрепления региональных связей между РА и РФ, культурного сотрудничества, в частности, содержащие предпринимательские и культурные вопросы между Василеостровским и Арабкирским районами.
Затем, в рамках мероприятий к 100-летию Геноцида армян, в парке «Камский»  Василеостровского района состоялась  торжественная церемония открытия армянского хачкара.
В церемонии участвовали сотрудники Генерального консульства РА в Санкт-Петербурге, находящаяся там с официальным визитом делегация Арабкирского района Еревана, представители правительства Санкт-Петербурга, администрации Василеостровского района, духовные отцы, члены армянской общины, жители Василеостровского района, школьники.
Со вступительной речью выступили руководитель Василеостровского района Юлия Киселева, руководитель административного района Арабкир Грайр Антонян, заместитель председателя комитета внешних связей  правительства Санкт-Петербурга Сергей Марков, Генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян. Последний в своей речи отметил важность дружественных отношений властей города и армянской общины, отметив, что открытие хачкара является очередным доказательством крепнущей год от года дружбы двух городов.
Как сообщает Управление информации и по связям с общественностью Ереванской мэрии, согласно предварительной договоренности парк, где установлен хачкар, вскоре будет переименован в Ереванский, а по соседству с хачкаром уже в будущем году будет установлен памятник Комитасу.